#
#
TRTSpor'da yayınlanan Futbol Prensi programının konuğu olarak gelen Liverpool FC'nin efsane futbolcularından Ian Rush'ı kaldığı otelde yakaladık ve sadece 12 dakika süren röportajda sorularımızı sorduk.
19/04/2012 - 22:53
Ian Rush: "Futbolda tarih satın alamazsınız.
Para her şey demek değildir."
 
Canadian: Ian Rush bize bu şansı verdiğiniz için teşekkür ederiz. Türkiye’nin en büyük taraftar platformu olan Tribündergi adına size birkaç soru sormak isteriz.
Rush: Menuniyetle…Bu arada siz Amerikalı mısınız:?
 
Canadian: Hayır, Türkiye’de doğup Kanada’da yetiştim.
Rush: % 50-%50 yani
 
Canadian : Öyle de diyebiliriz. Ama %100 Kopite’ım
Rush : (Gülümsüyor)
 
Canadian : Öncelikle Chester City’den Liverpool’a transferinizle başlayalım isterim. Sizin çocukken Everton’lu olduğunuz bilinen bir gerçek. Sanıyorum ailenizde de bir çok Everton’lu var. Liverpool’a transferinize ailenizden bir tepki geldi mi ?
Rush: Ailemde Everton’lı kadar Liverpool’lu da var ama (burada gülüyor). Onlar her zaman benim için en iyi olanı istediler ve beni desteklediler. Benim Liverpool’da oynadığım dönemde Everton’lu aile fertlerim Liverpool-Everton maçları hariç hep Liverpool’u tuttular (gülüyor).
 
Canadian: Paisley tarafından Liverpool’a transfer edildiğinizde oldukça gençtiniz. 18 yaşındaydınız. İlk dönemlerde pek forma şansı bulamadınız. Hatta o dönemlerde takımı bırakmak istediğiniz ve ilk 11’de yer bulacağınız bir kulüpte oynamak istediğiniz yazılmıştı. O günleri bize anlatabilir misiniz ?
Rush: Elbette, her futbolcu oynamak ister. Ben de o günlerde hemen oynamak ve ilk 11’de yer almak istiyordum. Ama geldiğim kulüp de Liverpool’du. Sabretmem gerektiğini bana söyleyen Ian Paisley idi. O olmasaydı muhtemelen çok büyük bir hata yapmış olacaktım. Herhalde bugün karşınızda olmazdım.
 
Canadian: Elbette o dönemde büyük başarılara imza attınız. 85-86 sezonunda ilk double gerçekleşti…
Rush: Evet, o dönem fenomen bir dönemdi. Ve ben de takıma sanıyorum gerekli katkıyı yaptım. O dönemin bir parçası olmaktan hala gurur duyuyorum.
 
Canadian: 1980-1987 döneminde bir çok inanılmaz başarıya imza attınız. Hafızanızda bugün bile yer eden bir kaçını sorsak…
Rush: O kadar çok şey var ki… Bruce’un (Bruce Grobbelaar) meşhur spagetti bacaklarıyla kazandığımız Roma maçı…Sizin de bahsettiğiniz Everton’ı finalde yendiğimiz FA Cup maçı… Tottenham’ı 3-1 yendiğimiz maç… Çok var.
 
Canadian: Ardından gelen Heysel faciası… Bu gün hala yüreğimizde acıdır orada ölen futbolseverler…
Rush: Evet, çok üzücüydü o dönem.
 
Canadian: Akabinde sizin Juventus’a transferiniz gerçekleşti. Bir çok insan İtalya-İngiltere arasında siyasi ilişkilerin düzelmesi için sizin bir iyi niyet elçisi olduğunuzu iddia etti.
Rush: Benim öyle bir amacım yoktu. Yeniliğe ihtiyacım vardı. İtalya’dan gelen teklif iyiydi. Ayrıca, İngiliz kulüplerinin Avrupa’dan 5 yıl süreyle men edilmiş olması da bunda etkendi. Ama bugün bile orada hayatını kaybedenlerin yasını tutuyorum.
 
Canadian: İtalya’ya, İtalyan futboluna adapte olabildiniz mi ? Yaygın kanı, İngiliz futbolcuların İtalyan futboluna adapte olamadıkları ve başarısız oldukları yönündedir…
Rush: Haklısınız. Öyle bir durum var. Bende önceleri adapte olamadım. İtalyan futbolu biraz tuhaftı o yıllarda. 1-0 öne geçtiklerinde saldırmayı bırakıyorlardı. Yetiyordu o skor onlara. Biz ise İngiltere’de daha çok gol atmaya uğraşırdık. Dolayısıyla çok markaj vardı ve markörler çok sertti. Çoğu zaman yerden kalkmadığımı bilirim.
 
Canadian: Torino’da yaşam nasıldı ?
Rush: Şehrin bana ilgisi gayet iyiydi. Özellikle Juventus taraftarları her zaman dostane davrandılar bana.
 
Canadian : Akabinde Liverpool’a geri döndünüz. Liverpool’da değişen bir şeyler var mıydı ?
Rush : Vardı. Yine yedekteydim
 
Canadian : Aldridge’den bahsediyorsunuz sanırım
Rush: Evet Ama o da çok başarılıydı, hakkını vermek lazım. İlk 11’de o vardı. Ayrıca, Peter Beardsley vardı. Ama Liverpool’da yerimi aldım.
 
Canadian: Sanırım 89 FA Cup Finalinden bahsediyorsunuz
Rush : Aynen
 
Canadian : 90’ların ikinci yarısı biz Kopite’lar için çok sıkıcı ve alışık olmadığımız şekilde geçti . Manchechter United’ın domine ettiği bir lige alkışkın değiliz biz. Liverpool’un tekrar hak ettiği yere gelmesi için reçeteniz nedir ?
Rush : Daglish oynadığım gelmiş geçmiş en büyük oyuncudur. Yönetimin de tamamen desteğine sahip. Önümüzdeki yıllarda çok daha başarılı olacağız.
 
Canadian: Ben Avrupa’dan bahsetmiyorum sevgili Ian. Premier League’i ne zaman kazanacağız ?
Rush : Sabret sevgili dostum. Çok beklemeyeceksin.
 
Canadian : Son yıllarda Tayland’lı, Rus, Arap ya da Amerikalı yatırımcılar Premier League kulüplerini satın alıyorlar. Premier League’e büyük yatırım yapıldı. Futbolun ruhuna ve Premier League’in durumuna ilişkin endişelerin var mı ?
Rush : Bugün oyunun kuralı bu maalesef. 80’lerde değiliz. Herkes başarı istiyor. Eğer istiyorlarsa ve para dışarıdaysa yapacak bir şey yok. Haksız mıyım ? Ayrıca, Malezya’ya bile gittiğimizde ve bunca yıldır çok ciddi bir başarımız yokken bizim maçımızı 45 bin kişi izliyorsa… Tarih satın alınamaz demektir. Her şey para değildir.
 
Canadian: Ne diyebilirim ki ?
Rush : Ama öyle.
 
Canadian : Oradan bana soruları kesmem için uyarı yapıyorlar. Yoğun programından bize zaman ayırman büyük incelik. Seninle tanışmak, konuşmak benim için büyük ayrıcalık ve onurdu. Teşekkür ederim.
Rush : Derdimi rahatça anlatabildiğim birini bulmaktan ve Liverpool’un tarihini bu kadar iyi bilen bir Türk bulmaktan ben de memnun oldum. Yorgundum ama son 6-7 dakikada yorgunluğumu attım. Ben teşekkür ederim.
 
Canadian : Onur duydum.
 
Ian Rush ile röportaj esnasında sanki 40 yıllık dostumla konuşurcasına rahattım. Sanıyorum yapım gereği, heyecanı olaydan sonra duymak büyük avantaj oldu yine. Ama röportajın bitimiyle işin vahameti çöktü üzerime. Ellerim titredi. İdolümle tanıştım. O esnada beraber fotograflarımız çekildi. Büyük onur…
Başta beni Liverpool’lu yapan babama, akabinde rahat tavrıyla beni stresten uzaklaştıran büyük futbolcu ve insan Ian Rush’a ve elbette bu imkanı yaratan Tribündergi’nin kurucusu Zoban’a teşekkürü borç bilirim.
 
Röportaj: Ercan Erel (@Canadian1892)
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Dünyanın en önemli otomobil firmalarından Volvo‘nun elektrikli otomobillere özel alt markası Polestar...