#
#
Cristiano Ronaldo, İtalya'ya adım attığından bu yana transfer hakkında her şey gündem olmuş durumda.
20/07/2018 - 01:18
Alacağı yıllık ücretten, haftada ne kadar kazanacağına; Real'den ayrılışında Perez ile olan sıkıntılarından, La Liga'da geride bıraktığı enfes 9 yıla kadar konuşulmayan hiçbir şey kalmamış durumda..   
 
Gelelim bu büyük transferin finansal boyutuna. Real Madrid'den ayrılıp Juventus'a imza atarak gündemde bomba etkisi yaratan Ronaldo, yalnızca kendisine değil kulübüne de finansal açıdan oldukça değer kattı. L'Equipe'in raporlarına göre Portekizli yıldız, Real Madrid'de geçirdiği süre boyunca satışı yapılan tüm formaların %40'ını tek başına karşılıyordu. Benzer bir durumun Juventus için de gerçekleşeceğinden hiç kuşku yoktu ki resmi imzaların atılmasıyla beraber beklenen izdiham da gerçekleşmiş oldu.
 
Transfer, salı akşamı resmi hale getirildikten sadece birkaç saat sonra, Juventus web sitesi yoğun talep nedeniyle çöktü ve çarşamba günü sabahın ortasına kadar hayata geri dönmedi. 24 saat içerisinde 20 bini kulüp mağazalarından, 500 bini de internet siparişlerinden olmak üzere tam 520 bin forma satıldı.
 
 
7 numaralı formanın satış bedeli 104,95 euro. Kasaya ise kısa sürede 60 milyon euro gibi önemli miktarda bir para girmiş oldu.
 
2016/2017 sezonu içerisinde yaklaşık 800 bin forma satan siyah beyazlı ekip, Ronaldo'nun yarattığı etki ile bu sayıya birkaç gün içinde ulaşmayı planlıyor ve satışlar hız kesmeden devam ediyor. Fakat sanılanın aksine bu para tamamiyle Juventus'a kalmayacak.. Forma gelirlerinin büyük bir kısmı sponsor Adidas'a kalacak yani pastadan büyük dilimi kapan kesim Juventus değil, Adidas.
 
 
Ayrıca Juventus, bu transferi tamamlarken kulübün imkanlarını %25 oranında zorladı, yani mevcut genel mali harcamaların üzerine çıkıldı.
 
Peki Juventus bu transferden mali olarak ne elde edecek? Forma satışlarının büyük bir kısmını alamasalar da, çeşitli alanlarda mali açıdan birçok kazançla kasasını dolduracak. İlk olarak transferin borsada da açıklanmasıyla Juventus hisseleri 5.77'lik bir artış göstererek son zamanların en yüksek rakamlarına ulaştı.   
 
   
 
Ayrıca Bianconeri, Ronaldo'nun gelişinden sonra Adidas ve Jeep ile sponsorluk anlaşmalarını da sağlama almış oldu. Olası yeni anlaşmalarda eli güçlenen Juventus, müzakerelerde güçlü bir konumda olacak. Bunların yanı sıra kulüp, sezonluk bilet fiyatlarını da yaklaşık yüzde 30 artırdı. Bu 10 milyon avroluk ekstra bir potansiyel getirecek.
 
Tabii ki işin finansal kısmı bunlarla kalmayacak. İlerleyen dönemlerde Ronaldo'nun etkisiyle gelebilecek Serie A ve Şampiyonlar Ligi gibi kupaların kazanılması durumunda hem tv gelirlerinde hem de devam eden kulüp forma satışlarında önceki sezonlara göre çok daha fazla bir artış olacağına kesin gözüyle bakılıyor.  
Kaynak: Football Italia, The Sun, Four Four Two
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Huawei tarafına ABD’nin uygulamaya başladığı işlemci ambargosu konusunda firma sağlam adımlar...