#
#
21 Eylül 1986 tarihi Fiorentina ile Sampdoria karşılaştığında İtalyan futbolu için bir anlam ifade etmiyordu ama yıllar ilerledikçe o günün İtalyanlar için ne kadar büyük bir gün olduğu ortaya çıkacaktı.
21/09/2015 - 21:16
21 Eylül 1986'da Fiorentina sezonun ikinci haftasında sahaya çıkmıştı ve Ramon Diaz'ın attığı 2 golle Sampdoria'yı 2-0 mağlup etmişti. Ancak bu maçın İtalyanlar tarafından hala hatırlanıyor olmasının çok daha farklı bir sebebi var: Roberto Baggio bu maçta Serie A'da ilk kez oynamıştı.
 
O güneşli pazar gününde, öğleden sonra, 19 yaşında ilk kez sahaya çıkan genç oyuncu büyüleyici bir geleceğin ilk işaretlerini vermişti. Yeni çocuk, 34. dakikadaki kontratakta Arjantinli Ramon Diaz'a harika bir asist yaptı, Diaz bu golü ağlara yollayamadı ama herkes Roberto Baggio'nun oyun görüşü, hızı ve yetenekleri hakkında fikir sahibi olmuştu.
 
Bu maçtan sonraki dört sene ise büyüleyici bir şekilde geçmişti ama onu tamamen yıldız yapan an ise Eylül 1989'da Maradona'nın Napoli'sine deplasmanda attığı inanılmaz golü attığı andı. Tüm bu golleri ve yaratıcılığı Roberto'nun 1990/91 sezonunda Juventus'a transfer olmasını sağladı.
 
Juventus'la 1993'te UEFA Kupası'nı, 1995'te ise lig şampiyonluğunu kazanmasına rağmen Baggio böylesine büyük bir kulüpte kendini rahat hissetmiyordu. Bu alçakgönüllü 10 numara, sonrasında Milan ve Inter'de de forma giydi ama muhteşem performanslarına rağmen Milano'nun iki yakasında da aradığı huzuru bulamadı.
 
Ancak Bologna ve Brescia gibi kulüplerdeki muhteşem performansları ve kariyerinin başında Fiorentina'da yaptıklarıyla bir kulübe bağlı kalmayan, tamamen uluslararası bir yıldız oldu. Capello onun hakkında ''Küçük bir kuş gibiydi, oradan oraya sıçradı, ayağının ucuyla küçük dokunuşlar yaptı.'' dedikten sonra sözlerini şöyle tamamlıyordu: ''Kalenin önünde onun gibi birini hiç görmedim.''
 
İtalya dışında ise bu alçakgönüllü Toskanalı sadece milli takımıyla anıldı ve 3 Dünya Kupası'nda forma giydi. Dünya futbolunda sahneye çıktığı 1990'da Çekoslovakya'ya attığı şahane gol ve Arjantin'e karşı yarı finaldeki performansı hala akıllarda.
 
4 yıl sonra ise fiziksel olarak neredeyse yarım halde olan ''Robertino'', vatandaşlarını finale kadar taşıdı. Beş gol ve Brezilya'ya karşı kaçan penaltı onu 1994 Dünya Kupası'nın en çok konuşulan adamı yaptı. 1998'de Baggio'nun atkuyruğuyla beraber 10 numarası da gitmişti. 10 numaranın yeni sahibi ise Alessandro Del Piero'ydu. Ancak Baggio'nun sihri devam etti, ''süper yedek'' olarak oynadığı turnuvada az kalsın ev sahibi ve sonrasında şampiyon olacak Fransa'yı kupanın dışına itiyorlardı ama olmadı.
 
http://funkyimg.com/i/22PBA.jpg
 
Kutsal Atkuyruk saha içinde ve dışında soğuk ve mesafeli görünüyordu. Bu da belki de futbola hayran olanlar tarafından gerçekten sevilmemesini açıklayabilir. Ancak Brescia'daki hocası Carlo Mazzone'nin de dediği gibi Baggio'nun altın bir kalbi vardı:

  • Deplasmanlara gittiğimiz zaman Baggio, imzalı bir fotoğraf alabilmek için otele gelen taraftarlar tarafından kuşatılıyordu.
  • Onunla işaretleşmek için anlaşmıştık: İmza dağıtmaktan sıkıldığı zaman kendi kafasına vuracaktı ve biz de onu kalabalığın arasından çekip alacaktık. Ama o bunu asla yapmadı.
  • Bir gün gittim ve ona sordum ''Nasıl gidiyor? Şimdiye kadar hiç kafana vurmadın?'' dedim, ''Yüzlerce kilometre yol yapıp benimle tanışmaya, beni görmeye gelen insanları hayal kırıklığına uğratamam.'' dedi.


Bu ışıldayan, parıl parıl parlayan kariyer daha başlamadan bitebilirdi. Dizindeki korkunç sakatlık Baggio'nun antrenmanların öncesinde ve sonrasında saatler süren rehabilitasyon süreçlerine sebep oldu. Bu dönemde fedakarlıkları ve kararlılığı çok büyüktü.
 
Efsane isim bu konu hakkında ''18 yaşımda futbol oynamaktan vazgeçmek üzereydim. Ancak 37.5 yaşına kadar oynadığım gerçeğini düşününce futboldan uzak kalsaydım hiçbir şey elde edemeyecektim.'' dedi.
 
Güzel oyuncu, güzel hatıralar ve güzel bir adam...
Kaynak: GazzettaWorld
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Apple biliyorsunuz iPhone 14 modelleri üzerinde çalışmıyor. Firmadan bir de iPhone SE 3 gelecek. Ayrıca...