#
#
Efsane teknik adam Arrigo Sacchi, kendisini idol olarak belirleyen Guardiola ve Sarri hakkında konuşup değişen ve gelişen futbolu değerlendirdi.
08/12/2018 - 17:16
Arrigo Sacchi’ye emeklilik günlerinde genellikle İtalya’nın Adriyatik kıyılarındaki Milano Marittima’da rastlanıyor. Bu otel Sacchi’nin kitabını yazıp dostlarıyla doğum günlerini kutladığı ve ahtapot salatası ile ızgara karides eşliğinde kendisinin fikirlerinden yararlanmak isteyen teknik direktörlerin onun ziyaretine geldiği yer. Haliyle yaz aylarında Napoli’deki sözleşmesini bitirip bir ay sonra Chelsea’ye imza atacak olan Sarri’nin Guardiola ile birlikte kendisini ziyaret etmesi dikkatlerden kaçmamıştı.
 
“Çok benziyoruz” diyen Sacchi, Sportsmail’e aralarındaki ilişkiyi ve City’nin Stamford Bridge deplasmanını yorumladı: “Üçümüz de futbolun bazı değerlere sahip olduğunu düşünüyoruz: Duygular, peformans, kombinasyon, müzikalite, uyum, cesaret, fikirler ve yenilik.”
 
 
http://funkyimg.com/i/2NYPb.jpg
 
“Fikirlerini uygulamaya koyan tüm teknik adamları beğeniyorum çünkü bu şekilde oyunun altını oymak yerine daha fazla birikim sahibi olabilirsiniz. İyimser olmak kendine olan sayıgıyı artırıp daha büyük bir kültür getiriyor. İyimser olmak gelecekten ve duygulardan korkmak demek değildir. Bu takım kazanırken bile yeni şeyler denemek demektir. Futbolda ‘Çalışıyorsa kurcalama’ deriz ama bu aslında pek doğru değil.”
 
Sacchi’yi dinlediğinizde Guardiola’yı duyabilirsiniz. Barcelona ve Bayern’de Guardiola, tek şampiyonluğu, şampiyonluklara çevirebilmede uzman olduğunu kanıtladı. Barcelona’daki başarısını Şampiyonlar Ligi’ne de taşıdı. Manchester City’de de aynısını yapmaya çalışıyor. City’nin Avrupa’daki hırsı sorulduğunda Sacchi “Geleceği tam idrak edemiyorum.” dedi ve devam etti: “City bir orkestra olsaydı dikkatle dinlerdim. Uyum içinde, doğru tempoda ve doğru hareket ederek oynuyorlar. Şampiyonlar Ligi’ni kazanmalarının önündeki engel ise tecrübe. Bunu geliştirmek için risk almalısınız. Her maceranın temeli budur. Biri evrim geçirmek ve yenilik getirmek zorundadır. Bu yolu takip etmediğiniz zaman geçmişe bağımlı kalırsınız.”
 
72 yaşındaki teknik adamın Guardiola ve Sarri ile büyük benzerlikleri var. Bir bankacı olan Sarri gibi hiç profesyonel futbolculuk kariyeri olmadı. Sacchi, Parma’yla Serie B’de çalışmadan önce bir ayakkabı satıcısıydı ve Coppa Italia’da Milan’ı yendiğinde oyun tarzı Silvio Berlusconi’nin dikkatini çekmişti. Sacchi, “Maurizio, Chelsea ile güzel bir iş yapıyor. İtalya için büyük bir kayıp oldu. Birçok teknik adamın onun yeteneklerine, taktiklerine ve bireysel performanslardaki kalitesine çok bağlı olması da İtalyan futbolu için kötü bir durum. Bu aynı kalan oyun seviyesinin yükselmesine hiçbir katkı sağlamaz. Bu yolla en iyi oyuncusu olan her zaman kazanır.”
 
 
http://funkyimg.com/i/2NYPd.jpg
 
Sacchi, Sarri’nin futboluna ilk kez Serie B’de Empoli’nin başında olduğu dönemde rastladı. Sacchi de o dönem scout olarak genç takımlara İtalyan oyuncu arıyordu. “Empoli’nin oynadığı futboldan etkilenmiştim. Milli takımın alt yaş gruplarındaki iki teknik adam Luigi di Biagio ve Alberigo Evani’yi Sarri’nin antrenmanlarını izlemeleri için yollamıştım. Onunla tanıştım ve Seria A’da da takip ettim. Adriano Galliani’ye onu Milan’a almalarını önerdim ama Berlusconi pek oralı olmadı ki bu çok büyük bir hataydı. Sarri gibi teknik adamlar tasarruf yapmanızı sağlar. Ayrıca size para da kazandırırlar çünkü oyuncuların ayaklarından ziyade fikirlerine inanırlar.”
 
Sacchi, Sarri’nin Napoli’deki işlerini hep takdir etti ve aynısını Londra’da da yapabileceğini düşünüyor. “Onun peşinden gidilmesine dair isteği görüyorum.” diyerek Jorginho’yu orta sahanın en gerisinde kullanmasının N’Golo Kante’nin verimini düşürdüğü iddialarına karşı Sarri’nin arkasında duruyor: “Kante muhteşem bir oyuncu; sıra dışı bir alçak gönüllülüğü var, birçok top çalıyor ama iş oyun kurmaya geldiği zaman Jorginho kadar etkin değil. Jorginho’nun yeteneği çalışarak gelişti. Bireysel yeteneklere, fizik güce ve teknik yeteneklere bağlı sıradan veya normalden de alt seviye bir takım için sıradan bir oyuncu ama bir oyun fikri olan takım için sıra dışı bir oyuncu.”
 
Sacchi, gözlerini uzun süredir Real Madrid’in takibinde olan Hazard’a da çevirmeyi ihmal etmiyor: “Hazard bir şampiyon. Güçlü, teknik kalitesi var ve hızlı ama takımın sinerjisinde her zaman patlama yaratmıyor. Gelişebilir. Her zaman takım için veya takımla oynamıyor. İstediği gibi serbest takılıyor, bunu değiştirmek için efor harcamak lazım. Bu tip oyuncular genelde yalnız oynarlar ve takımın sinerjisine katkıları olmaz.”
 
 
http://funkyimg.com/i/2NYPe.jpg
 
Sarri ve Guardiola’nın yaptıklarını her fırsatta takdir eden Sarri, Manchester United’da yine zor bir dönemden geçmekte olan Mourinho’ya yapılan eleştirilere ise ortak olmuyor: “Mourinho, Sarri ve Guardiola harika teknik adamlar ama farklılar. Mourinho kazanamadığı zaman insanlar artık modasının geçtiğini söylüyorlar ama bu asla doğru değil. O, iyi sonuçları iyi oyuna tercih eden biri ama harika bir adam; harika bir lider, çok iyi bir taktisten ve tüm bunlarla beraber sıra dışı bir karakter. Diğerleri ise daha çok öğretmen gibiler.”
 
Sacchi, kendisinin Milan’ından sonra üst üste Şampiyonlar Ligi şampiyonlukları almayı başaran ilk teknik adam olan Zidane hakkında da benzer yorumları yaptı: “Zidane muhteşemdi. Belirli fikirleri olmayan zeki bir antrenör ama büyük şampiyonların olduğu bir grubu iyi yönetmeyi başardı ve arkasında iyi bir ilişki bıraktı.
 
Sacchi’nin Milan’ı, Hollandalı üçlü van Basten, Gullit ve Rijkaard’ın yanı sırasavunmadaki Tassotti, Baresi, Costacurta ve Maldini dörtlüsüyle tüm zamanların en iyilerindendi. Dört yıllık görev süresinde 1988’de ligi, 1989 ve 1990’da Şampiyonlar Ligi’ni kazandı ve İtalyan futbolunun defansif ve sert kimliğini açık, ofansif ve agresif bir oyun kimliğine dönüştürdü. Sacchi, İtalya Milli Takımı için San Siro’dan ayrıldı ve İtalya’ya Dünya Kupası finali oynatarak kariyerinde ikinci kez eski takımları Parma ve Milan’ı çalıştırmak için lige döndü. Milan’dan Parma’ya dönmeden önce Atletico Madrid’i çalıştırdı ve Parma sonrasında 2001’de teknik direktörülüğü bırakıp Real Madrid’de sportif direktör oldu.
 
“Sonraki hayatımda İngiltere Milli Takımı’nı çalıştırmak isterdim” diyerek gülümseyen Sacchi, Berlusconi’nin isteğiyle gittiği Euro 1988’deki scoutluk görevini hatırlattı. O dönem Gary Lineker’i Barcelona’dan almak ya da sakatlığı nedeniyle İtalya’daki ilk yılında neredeyse hiç forma giyemeyen Van Basten’e güvenmeyi seçeceklerdi: “Van Basten sakattı ve aynı seviyede dönüp dönemeyeceğini bilmiyorduk. Sakatlık sonrasında sahalara nasıl döndüğünü görmek için Hollanda’nın İngiltere’yle oynadığı maçı izledim. Lineker’i beğendim ama Van Basten üç tane attı. O an Başkan Berlusconi’yi aradım ve ‘Lineker çok iyi oynadı ama Van Basten geri döndü’ dedim.”
 
http://funkyimg.com/i/2NYPc.png
 
Kulüplerde çalışmayı bıraktıktan sonra Sacchi dört yıl boyunca İtalya Futbol Federasyonu’nda altyapıyı geliştirmek için çalıştı ki burada İngiltere’nin altyapı sistemindeki başarılı gelişiminden etkilenmişti. Bu gelişimin İngiltere’yi önümüzdeki dört yılda büyük turnuvaların favorisi yapacağını ve Guardiola gibi teknik adamların oyun anlayışlarının onları ileriye götürdüğünü söylüyor: “İngiltere’nin bir geleceği var. Işığı görebiliyoruz. Kısa süre önce İngiltere U21 takımının pres, hız ve harekete dayalı oyun tarzını izledim. Organik bir ekip var, devamlı olarak iyi pozisyon alıyorlar, toplu veya topsuz oyunda ne yaptıklarını tamamen biliyorlar. Silindir gibi hareket eden bir yapıları var, yere yakın, yoğun pres yapıyorlar, çok etkileyiciler. Önümüzdeki Avrupa Şampiyonası’nda olmasa bile Dünya Kupası’nda İngiltere’nin oyun tarzı bir öncü olacak.
 
“Geçmişten günümüze köklü olarak değişti. Yeni metotlarla günde çift idman yapabileceğiniz birçok tesis açıldı ki bu İtalya’da yaptığımızdan çok daha fazla. Uzun topla oynamak yerine takımlar dağınık değil kompakt hareket ediyorlar. Pep Guaridola’nın verdği şey sıra dışı. Diğerleri de kazanabilir ama onların liderlikleri galibiyetle duruyor. Gurdiola ve Sarri’nin futbolunda bu yok. Herkese yeni fikirler veriyorlar.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Alman otomotiv devi Volkswagen cephesine açılan emisyon davaları dur durak bilmiyor. Bu sefer ise kötü haber...