#
#
En önemli oyuncusu Iskanderov'dan yoksun olmasına rağmen, Yunanistan engelini de çok iyi bir futbolla aşan Özbekistan, çeyrek finale yükselmeyi başardı.
02/07/2013 - 21:50

Maç öncesinde genel beklenti Yunanistan'ın bir şekilde turu geçmesi üzerineydi ve açıkçası ben de o tarz düşünenlerdendim. Grup aşamasının en etkili oyuncusu Iskanderov'un sakatlığı nedeniyle şanslarının ciddi biçimde azaldığını düşünsek de, yaratıcılıktan biraz daha uzaklaşan Özbek takımı, bu eksiğini mücadele ile kapatma yöntemine gitmişti. Yunanistan ise bildiğimiz 4-2-3-1 şablonuyla sahadaydı.

Maç son derece temposuz başladı ve takımların defansif oyunu dikkat çekiyordu. Orta sahada yapılan basit top kayıpları da olgun atakların gelişmesine mani oluyordu. Yunanistan her zamanki gibi sol kanattan Stafylidis-Gianniotas ikilisiyle etkili bindirmeler yapıyordu ama yine klasik sorunları olan, ceza sahası içine fazla oyuncu sokamama problemi ile karşı karşıyaydı. Özbekler ise Iskanderov'un yokluğunda merkezde 3'lü bir set ile yer alıyordu ve hücumda ise Makhstaliev'i gizli golcü olarak gol bölgelerine sokmaya çalışıyordu.

Özbekler 20.dakikadan sonra oyunun kontrolünü eline aldı ve iki denemenin ardından, 2.denemede golü buldu. Makhstaliev'in yaptığı sert vuruş ağlarla buluştu ve Özbekler 1-0 öne geçti. Bu golden sonra Özbekler oyunu kendi sahasında kabullenmeye başladı ve Yunanistan da bunu iyi değerlendirdi. 33.dakikada kazanılan penaltıyı kaptan Stafylidis gole çevirdi ve durum 1-1 oldu. Bu golden sonra tempo çok düştü ve ilk yarı 1-1 tamamlandı.

2.yarıya daha etkili başlayan taraf Yunanistan oldu ama bal yapmayan arı gibilerdi, sahip oldukları topları etkili kullanamıyorlardı. Maçın 62.dakikasında Kourmpelis'in yapmış olduğu müdahale maçın kırılma anı oldu. Penaltıya sebebiyet veren ve takımını 10 kişi bırakan oyuncu, Sergeev'in penaltıyı gole çevirmesiyle birlikte takımını adeta ateşe attı. Golden sonra Özbekler oyunu çok iyi bir şekilde kontrolüne aldı ve rakibine top göstermedi. 83.dakikada bu sefer Konstanidis ceza sahası içinde çok gereksiz bir müdahale yaptı ve Rakhmanov'un penaltısı farkı ikiye çıkardı.

Bu golden çok geçmeden Özbekler 10 kişi kalsa da, skor avantajını iyi korudular ve sahdan 3-1 galip ayrıldılar. Özbekler bu galibiyetle çeyrek finale yükselirken, Yunanlılar ise turnuvaya veda etti.

Maçın Yıldızı

Abbasbek Makhstaliev. 6 numaralı formayı sırtına geçiren Makhstaliev, gerçek bir 6 numara gibiydi. Iskanderov'un yokluğunda gol bölgesi koşularını çok etkili yaptı ve 1 de gol kaydetti. Defansif görevlerinde de çok etkili olan genç oyuncu, sahada en çok göze batan isim oldu.

Öne Çıkanlar

Kostas Stafylidis. Takımının tek sayısına imza atan genç sol bek, yine sol kanattan çok etkili ofansif aksiyonlar gerçekleştirdi ama rakip arkadaşlarından yeterli desteği göremedi ve mağlubiyete engel olamadı.

Vladimir Kozak. Takımın kaptanı olan Kozak, sol kanatta topu çok maç boyunca çok efektif kullandı ve duran toplarda son derece başarılı oldu. İlk penaltı öncesinde yapılan ortanın da sahibiydi.

twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Dünyanın açık ara en popüler mobil oyunları arasında yer alan PUBG Mobile için mobile özel...