#
#
Norveç’in yeni jenerasyonu, 1995’teki başarıyı tekrarlayabilmek için sahaya çıkıyor.
07/06/2019 - 14:14
1995’te Kadınlar Dünya Kupası’nın şampiyonu olan Norveç, o dönem ABD, İngiltere ve Almanya gibi devleri yenmişti.
 
FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nı bugüne dek yalnızca dört farklı ülke kazanabildi. Norveç, sadece 5 milyonluk nüfusuyla bu dörtlü arasında bariz bir farkla en küçük ülke. ABD, Almanya ve Japonya’nın yanında biraz küçük gözükseler de bu elit dörtlünün üyesi olan Norveç, kadınlar futbolunun ilk yıllarının ağır toplarından biriydi. 1987 ve 2000 arasında iki kez Avrupa şampiyonu oldular, Olimpiyat altını kazandılar, iki kez Dünya Kupası finali oynayıp birinde başarıya ulaşarak 1995’te kupayı eve götürdüler.
 
O takımın yıldızlarından Hege Riise, FIFA.com’a yaptığı açıklamada o başarıyı “Hiç şüphesiz kariyerimin en iyi anıydı.” diyerek andı: “2000’de Sydney’de Olimpiyat altını almak muhteşemdi ama turnuvanın akışı aynı tarzda değildi. 1995 Dünya Kupası benim en iyi deneyimimdi.”
 
1995’te kupanın Altın Top ödülünü de alan Riise, finalin ateşini Dünya Kupası’nda tüm zamanların en iyi gollerinden birini atarak yakmıştı. İki Alman rakibini ekarte ettikten sonra sağıyla muhteşem bir şut çıkarmıştı. Riise o golü “Bazı anları asla unutmazsınız, finaldeki gol de benim için öyleydi.” diye aktardı.
 
 
O kupa Riise ve Norveç için muhteşem geçmişti, çeyrek finalde Danimarka’yı dağıtmadan önce grupta Kanada-İngiltere-Nijerya üçlüsüne karşı toplamda 17-0’lık bir skor elde ettiler. 1991’de finalde kaybettikleri ABD ile tekrar karşılaştıklar ve Kristin Aarones’in bireysel performansla attığı muhteşem gol intikamı başarıya ulaştırdı.
 
Kupayı gol kralı olarak tamamlayan Aarones, “Norveç’in futbolda Dünya Kupası kazanması sık rastlanan bir durum değil, erkek milli takımı için kesinlikle değil.” diyerek başarıyı özetledi: “Kadın futboluna Norveç’te çok erken başladık ve 90’larda çok iyi bir takımımız vardı. Büyük turnuvalarda başarılar elde etmemiz Norveç Kadın Milli Takımı adına önemliydi ve Dünya Kupası kazanmak ülke için de çok şey ifade ediyordu.
 
Fransa’daki 2019 Dünya Kupası ile Norveç yeniden dünya sahnesine çıkacak, kaptan Maren Mjelde, 1995’in kahramanlarıyla karşılaştırılmaları hakkına şöyle konuştu: “Dünya Kupası’nı kazanmamız hepimiz için çok büyük bir gurur kaynağı oldu. Ancak büyük bir geleneğe sahip olsak ve bunu tekrarlamayı istesek de başarılı olabilmek eskisinden de zor çünkü 90’larda adı sanı anılmayan ekipler şu an kadınlar futbolunun en güçlüleri haline geldiler. Biz gayet pozitif hislere sahibiz ve ‘Neden özel bir şeyler yapmayalım ki?’ diye düşünüyoruz.”
 
İsveç’te 24 yıl önce dünyayı fetheden takım için “özel” kelimesi gerçekten mantıklı bir tanımlama. Önümüzdeki haftalara Mjelde ve arkadaşlarının Riise, Aarones ve 1995’in diğer yıldızlarının seviyesine ulaşıp ulaşamayacağına birlikte tanıklık edeceğiz.
 
*Kaynak: https://www.fifa.com/womensworldcup/news/when-norway-conquered-the-world
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
KDesign AG tarafından dijital ortamda hayata geçirilen konsept, Yeni Hyundai Tucson çizgilerinin N rozetiyle nasıl...