#
#
Afrika’nın Kartalları, Arjantin ve Hırvatistan’dan birini geçip kupanın gruplarına damga vurmanın peşinde.
08/06/2018 - 21:17
Yeşil formasıyla katıldığı her Dünya Kupası’nda iyi hatıralar bırakan ve mücadeleci oyunuyla takdir kazanan Nijerya, sadece Afrika’da değil dünyanın dört bir yanından destekçiye sahip. Her kesim tarafından sevilen bir takım olmanın zor olduğu günümüz futbolunda bu tabuyu yıkan Kartallar, Rusya’da öncelikle ikinci turu, sonrasında ise sürpriz bir çeyrek finali hedefliyor. 
 
Dünya Kupası geçmişi
Daha önce beş kez Dünya Kupası’na katılan Nijerya, dünyanın en büyük futbol organizasyonuna ilk ez 1994’te katıldı ve ABD’de gruplardan çıkmayı başardı. 1998’de bu başarısını tekrarlayan Nijerya, 2002’de gruplarda kalıp 2006’yı ise evinden takip etti. Neyse ki bu renkli takım kendini çok özletmedi ve 2010’da Güney Afrika’da yer aldı. Gruptan çıkamasa da istikrarını koruyup 2014’te tarihinde üçüncü kez 2. tur başarısı yakaladı. 6. kez katılacağı Dünya Kupası’nda Arjantin-Hırvatistan ikilisinin yanında en az kendisi kadar renkli ve sevilen bir takım olan İzlanda ile iki büyük rakibe çelme takmaya çalışacaklar.
 
Anahtar oyuncu: John Obi Mikel
Nijerya’da her oyuncu fizik gücüyle ön plana çıksa da takıma John Obi Mikel liderlik ediyor. 31 yaşındaki John Obi Mikel, muhtemelen 2022 bileti alınırsa takımda olacak ama en verimli yaşında en iyi kupa performansına imza atmak zorunda. Çin’de oynamasına rağmen mücadeleci gücünü kaybetmeyen Obi Mikel, orta sahada dev rakiplerinin karşısında duvar olup hücumda takımına yön verecek. Takımı ok gibi fırlatarak hücuma çıkartması Arjantin ve Hırvatistan savunmasına zor anlar yaşatabilir.
 
Teknik direktör: Gernot Rohr
Bordeaux ile başladığı teknik adamlık kariyeri hemen hemen tamamen Fransa sınırlarında devam eden Gernot Rohr, 2010’da Gabon’a adım attı ve Afrika’daki seyyahlığı başladı. Nijer ve Burkina Faso deneyimleri sonrası 2016’da göreve geldiği Nijerya’yı Dünya Kupası’na taşıyarak bir sonraki dönem için de garanti aldı diyebiliriz. Rohr yönetimindeki Nijerya, Afrika’dan Rusya biletine uzanan ilk takım olarak dikkat çekip takdir topladı.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Xiaomi alt markası Redmi, ürün gamına ilk defa bir monitör ekledi. Kısa süre önce uygun fiyatlı...