#
#
Yarı finalin en zorlu ekibi Fransa ile karşılaşacak olan Gana'nın, maç esnasında nasıl bir oyun anlayışı sergilemesi gerektiğini sizler için değerlendirdik.
10/07/2013 - 14:11

Ölüm grubunda yer alan Gana, bildiğimiz gibi İspanya ve Fransa'ya kaybetmesine rağmen son maçta ABD'yi farklı mağlup ederek gruptan son anda çıkmayı başardı. Yarı finalde eşleştiği rakibi Fransa'ya da ilk maçta 3-1 mağlup olmaktan kurtulamamışlardı.

Gana'nın kazandığı maçları incelediğimizde; ABD ve Şili'ye 4, Portekiz'e ise 3 gol attığını görüyoruz. Bu maçlarda toplam 11 gol kaydeden Gana, 7 golün kaydedildiği esnada Assifuah-Boakye ikilisiyle sahadaydı, yani çift forvet anlayışıyla sahada yer alıyordu. Tek forvet kullandıkları maçlarda ise Fransa'ya 3-1 mağlup oldular (golü oyuna sonradan giren Boakye attı) ve İspanya'ya karşı da skor üretemediler. 

Kısacası Gana'nın liacı hücum. Gana attığını korumaktan çok yediğinden fazlasını atarak kazanabilecek bir ekip, özellikle de kaptan Lartey ve Attamah gibi 2 as savunmacından yoksun olduğu bu şartlarda. Oyunu kendi sahalarında kabullenmeleri ve Fransa'ya topla oynama imkanı tanımaları durumunda, başta Thauvin olmak üzere birçok delici Fransız oyuncunun kadroda yer almasından dolayı büyük sıkıntı yaşayacaklardır. Tek çıkış yolu yediklerinden fazla atmaya çalışmak. Belirli bölümlerde baskıyı kurdukları anlarda, dünya üzerinde gol bulamayacakları takım sayısı çok az.

Assifuah-Boakye etkinliği ve uyumu bir yana, arkalarında yer alan Aboagye ve Acheampong da son derece etkili oyuncular. Ayrıca kenarda da Narh ve Ashia gibi son derece dinamik iki oyuncuya sahipler. Gana'nın yapması gereken kendi oyununu oynamak ve Acheampong-Baba ikilisinin makine düzeninde işlettiği sol kanadı, nispeten ağır bir oyuncu olan Foulquier karşısında sonuna dek zorlamak. Kaptırılan toplarda da Zouma-Umtiti ikilisine yapılacak, kademeli ve doğru baskılarla birlikte önde kurulan bir savunma hattı da son derece etkili olabilir. Netice itibariyle Ganalı savunmacılar da çok çabuk oyuncular ve Fransızlar kontrataklar esnasında, geçmiş maçlardaki kadar rahat at koşturamayacaktır.

Sellas Tetteh sayesinde takıma aşılanan cesaret faktörünü de eklediğimiz zaman, Gana'nın şansının sanılandan daha fazla olduğunu düşünüyorum. Her koşulda çok keyifli ve bol gollü bir maç bizleri bekliyor.

twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
iPhone 12 ailesi için geri sayım başladı. Ekim ayında tanıtılması beklenen telefonlardan...