#
#
Bugün doğumgününü kutluyor Raymond Kopaszewski. Onu ilahlaştıran Tanrı vergisi yeteneklerini sahalara yansıtmasa, sadece sıradan bir Polonya asıllı Fransız vatandaşı olacaktı kim bilir. Ama o bir marka artık. Fransız futbol tarihinin biricik Napolyon'u Raymond Kopa, bugün 85. yaşını kutluyor.
13/10/2016 - 15:10
Babamdan yadigâr taşıdıklarımdandı Kopa. Kopa aşağı Kopa yukarılarla büyüdüm. Her ne kadar pederin kalbi Metin Oktay için çarpsa da, beyni ve ruhunun sahibi George Best idi. Araya giren sayısız figüran bir tarafa, çocukluğumun kahramanlarından biriydi şampanyacı Kopa, Polonyalı Kopa, cüce Kopa...
 
1931’de doğmuştu Raymond. Birinci Dünya Savaşı'nı müteakip ekmek umuduyla kuzeydeki madenlerde çalışmak için Fransa sınırını geçen altı binden fazla Polonyalıdan birinin oğluydu. Lehçe konuşuyor, 18 yaşında aldığı Fransız vatandaşlığı, iki ülkenin futbol yazgısını değiştiriyordu. Fransa parlıyor, Polonya Lato’yu bekliyordu.
 
Çok yetenekliydi ufaklık. Sahalarda döktürürken, bir taraftan madende çalışıyordu. İşte bir gün işaret parmağını kaybeden delikanlı tercihini yapıyordu. Önce Angers’e transfer olmuş, ardından Reims’in yolunu tutmuştu. Şampanyacıları iki kere ligde mutlu sona taşıyan futbolcu, takımını Şampiyon Kulüpler Kupası’nda finale taşımıştı.
 
 
Hem Copa’yı, hem Kopa’yı isteyen Real Madrid muradına eriyor, maestro finalden sonra ikâmeti İspanya’ya aldırıyordu. 1958 Dünya Kupası’nda Fransa üçüncü olurken, Kopa döktürüyor, onun paslarıyla coşan Fontaine turnuvayı 13 golle kapatıyordu. Aynı yıl Ballon D'Or onun oluyordu.
 
http://funkyimg.com/i/2i8Ro.jpg
 
Beyaz Şimşekler’in üst üste dördüncü Şampiyon Kulüpler Kupası zaferinden sonra Fransa’ya dönen yıldız, geleneği bozmamıştı. Şampiyonluklar gelse de artık bir şeyler değişmişti. İkinci kümenin yolunu tutan Reims’i tekrar birinci lige taşısa da şampanya diyarının üzümleri kararmıştı.
 
36’sında futbolu bıraktıktan sonra sadece yedekte otursun diye konduğu kupa maçında sonradan oyuna girip iki gol atacak kadar iyiydi Napolyon. Mevkisine gelince, orta saha, kanat, forvet... Her yerde oynayan maestroya aslında bir pozisyon yaratmak gerekiyordu. Fakat hep o pozisyon yaratıyordu!
 
O doğup büyüdüğü Fransa'da yıldızlaştı. Anavatanı olarak Fransa'yı görmesini kimileri yadırgadıysa da o aslında köklerini hiçbir zaman unutmamış ancak yaşadığı ülkeyi seçmişti tıpkı milyonlarca göçmen çocuğu gibi. Yıllar sonra İtalyan asıllı Platini ile Horozlar Avrupa Şampiyonası'nı, Cezayir kökenli Zidane ile Dünya Kupası'nı kazanacaktı.
 
http://funkyimg.com/i/2i8Rt.jpg
 
Son söz doğumgünü çocuğunun olsun: “Polonyalı kökenim olmasa ve fakir bir aileden gelmesem, ait olduğum sınıftan sıyrılma baskısını bu kadar hissetmez, Reims, Real Madrid ve Fransa Milli Takımı'nın Kopası da olmazdı. Bunlar olmadan da iyi bir futbolcu olabilirdim ancak madende çalışmasam da hep Kopaszewski olarak anılırdım.''
 
Ali Murat Hamarat
@alimhamarat
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Tüm zamanların en önemli serileri arasında yer alan Hızlı ve Öfkeli, etkisini kullandığı...