#
#
Trabzonspor'un yeni başkanı Muharrem Usta kulübün gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu.
17/12/2015 - 23:32
Trabzonspor başkanı Muharrem Usta, Şike davasından yeni teknik direktör arayışlarına kadar bir çok konuya açıklık getirdi.
 
Yeni teknik direktör arayışlarının sürdüğünü belirten Usta, önlerinde zor geçecek bir dönemin olduğunu belirtti.
 
Trabzonspor'un içinde bulunduğu durumun çok sıkıntılı olduğunu ifade eden Muharrem Usta, "Önümüzde çok çileli bir dönem var" ifadelerini kullandı. Seçilmeden önce bu tabloyu bildiklerini ve seçildikten sonra çok şaşırmadıklarını söyleyen Usta, "Seçilmeden önce biliyorduki; çok zor durumda olan bir kulüptük. İçeriye girince de görmüş olduğumuz tablo bizi şaşırtmadı. Bilinen bir tabloydu. Hemmali, hem sportif, hem de itibar açısından baya sıkıntılıydık. Ben bir önceki seçime de girmiştim. Orada borcumuz 180 milyonkadardı, şimdi ise 400 milyon civarı. Elimizde çok fazla oyuncu ve kontrat var. Buna rağmen bazı noktalarımızda ciddieksiklikler var. Bundan sonrası için çileli bir dönem bekliyor bizi. Ancak karamsarlık olmayacak. Planların düzgünyapılabildiği bir strateji ile hayatımızı sürdürebileceğimiz döneme girmiş bulunmaktayız." şeklinde konuştu.
 
NTV Spor'a konuşan Usta, şike sürecinde yaşananlarda Fenerbahçe ve Trabzonspor taraftarının bir suçu olmadığını vurgulayarak, "Bu konu sadece Trabzonspor ve Fenerbahçe arasındaki bir sorun değil. Sponsporların olmadığı yerde futbol olmaz. Türkiye'de ciddi sponsorların hepsi sistemin içinden dışarıya doğru kaçmaya başladı. Futbolun Türkiye'deki zemini kaydı. Bunun içerisinde 2010-2011'de yaşananlar da var. Trabzonspor ve Fenerbahçe camiası birbirinin karşısına dikildi. Ben bunu üzüntüyle karşılıyorum. Burada ne Fenerbahçe, ne de Trabzonspor taraftarının suçu var.
 
2010-2011 sezonu şampiyonluğu için sistemde ortaya çıkan sorunlar, camiaları birbirine düşman etti. Bizim net tavrımız şudur; 'Camialar düşmanlık etmekten vazgeçmek zorundadır'. Ama o dönemdeki hak ve hukuk ayrı bir konudur. Şike ile ilgili bizim inandığımız bir durum var, 'O senenin şampiyonu biziz'. Ancak bu taraftar arasında kavga meselesi olmamalı. Bu bir hukuk mücadelesidir. Bunu da sonuna kadar savunmak medeniyet ölçüsüdür. Trabzonspor olarak biz haklarımızı hukuk yoluyla, lobi yoluyla savunma hakkımızın olduğunu düşünüyoruz. Bir taraftan da sezonlar gelip geçiyor. Yeni sezonlar geldiğinde elde edilemeyen başarıların bedelini, 2010-2011'e yüklemek gibi bir tabloya ben isyan ediyorum. Hayat devam ediyor. Bizim yine şampiyonlukların peşinde ısrarla koşmamız lazım." diye konuştu.
 
"Herkes bir araya gelebilir"
Fenerbahçe ile düşmanlığın kimseye bir yarar sağlamayacağını ve herkesle bir araya gelebileceğini ifade eden Bordo-mavili ekibin başkanı, "Camiaların düşmanlığı üzerinden bir yol alınamayacağı kesin. O yüzden biz 2010-2011'den öncesine dönelim. Trabzonspor camiası büyük bir camiadır. Biz gereken misafirperverliğimizi sonuna kadar yaparız. Ortamı ne kadar gererseniz, kendiniz de kaybediyorsunuz. Ben Trabzonspor camiasına sesleniyorum; 'Siz merak etmeyin, biz yeni bir yolculuğa çıktık. Hem hukuk alanında hem de sportif alanda' dedi. Türkiye'de insanlar birbirleriyle en ağır şeyleri yaşasa da bir araya gelebiliyor. Fenerbahçe ile bizim bir savaşımız yok, sadece şike döneminden kaynaklanan bir hukuk mücadelesi var. Bu mücadeyi verirken, topla tüfekle savaşın kimseye bir faydası yok. Büyük kulüpler düşmanlık üzerine hayatlarını sürdürmezler." şeklinde konuştu.
 
Şike sürecinin sonucu ne olur?
Hukuk mücadelesinin sonunda iki tarafın da sonucu kabulleneceğini vurgulayan Muharrem Usta, "Burada bir hukukmücadelesi var ve devam ediyor. Biz Avrupa'da mücadelemizi sürdürüyoruz. Trabzonspor'un haklarını, hiçbir açık vermeden en iyi şekilde savunacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bu sürecin sonucu ne olur? Biz inanıyoruz ki; bizim inandığımız şampiyonluğumuz bize verilir. Bizi o sezon UEFA, şampiyon olarak Şampiyonlar Ligi'ne davet etti. Kazanırsak, olağanüstü bir sonuçtur bizim için çünkü hakkımız olduğuna inanıyoruz. Kaybedersek, ben de dahil olmak üzere tüm Trabzonsporlular için 2010-2011 yılının şampiyonluğu bizim gönlümüzde devam eder. Hukuk yolu tamamen kapandığında iki taraf da sonucu kabullenecek." şeklinde konuştu.
 
Trabzonspor'da bir teknik direktör sorunu değil sistem sorunu olduğunu söyleyen Muharem Usta, "Trabzonspor'a bu kadar teknik direktör gelip gittiğine göre, buradaki sorun teknik direktör sorunu değil. Trabzonspor'u şampiyonluğa götürecek kadar iyi hocalar da takımın başına geldi. Sorun hoca sorunu değil sistem sorunudur. Yanlış seçimler oluyor, ortaya koyulan hedefler doğru olmuyor. Kesinlikle her sezon şampiyonluk hedefi olmaz. Keşke gelecek sene şampiyon olmanın yolu belli olsa. Sorunlar ne sadece hocayla, ne sadece futbolcuyla ne de sadece yönetimle çözülüyor.Trabzonspor'un sorunu karmaşık bir yumak. Bu karmaşıklıkta yönetimlerin yaptığı en kolay iş hemen antrenör değişimi.'' ifadelerini kullandı.
 
Lucescu gibi birine ihtiyacımız var
Rumen teknik adam Lucescu ile görüştüklerini açıklayan Muharrem Usta, "Bizim Lucescu ile hala görüşmelerimiz oluyor. Bize Lucescu gibi işini bilen ve istikrarlı bir hocaya ihtiyacımız var. En az 3 yıl olmak kaydıyla. Biz devamlı hoca değiştiremeyiz. Bu yeni hocanın arkasında, olağanüstü şartlar olmadığı sürece duracağımızı söylüyoruz." diye konuştu.
Kaynak: Goal TR
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Güvenli otomobiller üretmesi ile bilinen İsveç menşeli otomobil üreticisi Volvo, daha önce hiç...