#
#
Sezonun alev alev yanan ismi Julian Alaphilippe, takvimin ilk anıtsal klasiği Milan-Sanremo 2019'da şampiyon! Lulu artık bir monument şampiyonu!
23/03/2019 - 19:05
Bisikletin en uzun yarışı olan, baharın habercisi ''La Primavera'', klasiklerin en büyüğü ''La Classicissima'' Milano-Sanremo'da 2019'un şampiyonu Deceuninck-QuickStep'in günden güne efsaneleşen Fransız yıldızı Julian Alaphilippe oldu. 
 
 
Milano'dan start alan 291 km'lik yarışta 250 km'den uzun bir süre boyunca kaçış grubu yarışı lider götürse de Cipressa'ya yaklaşılırken fark azaldı ve Cipressa'da kaçış grubundan kalan son isim olan Fausto Masnada için yolun sonuna gelindi. Zaman zaman 10 dakikaya kadar fark açan kaçışın beklendiği gibi Cipressa'da son bulmasıyla Milano-Sanremo gerçek anlamıyla başlamış oldu ancak 2017 ve 2018'de olduğu gibi Cipressa yine ataksız geçildi. 
 
 
2018'de Poggio'daki atağı ve inişiyle yarışın kaderini çizip unutulmaz bir süprize imza atan Vincenzo Nibali'nin ardından gözler yine kendisinde ve diğer yokuşçulardaydı ancak bu defa işler beklendiği gibi yürümedi. Kendi memleketi olan bölgede Cipressa inişiyle atak yapan Direct Energie'nin İtalyanı Niccolo Bonifazio, yarışın kader yokuşu olan Poggio'ya gelmeden yakalandı.
 
 
İlk bölümleri sakin geçen Poggio'da beklenen atağı yapıp yarışın fitilini ateşleyen isim EF Education First'ten Simon Clarke olurken Tirreno-Adriatico'daki formda görüntüsüyle ve orada kazandığı sprint finişiyle bugünün en büyük favorisi olan Julian Alaphilippe, Clarke'ı yakaladı. İkiliyi Matteo Trentin, Wout Van Aert, Vincenzo Nibali, Matej Mohoric, Alejandro Valverde, Oliver Naesen ve Peter Sagan gibi elit bir grup takip etti. 
 
 
Poggio sonrası ön bölümde kalan bu güçlü ekip, pelotondan kimsenin yaklaşmasına izin vermeyince Via Roma'da kendi aralarında sprinte girdiler. Flamme Rouge(son km) öncesinde Van Aert tempo yapsa da 800 metre kala toplu sprint için pozisyon alındı. Matej Mohoric 600 metre kala erkenden sprinti açıp güçlü sprinterleri daha uzun bir sprintle yıkmayı planladı ancak istediğini yapamadı. Mohoric'e çok iyi tutunan ve kendisini bir lead-out gibi kullanan Julian Alaphilippe, güçlü sprinterlerin arasından sıyrılmayı başararak kariyerinin 6. yılında ilk anıtsal klasik zaferine ulaştı.
 
Son 10 km'si nefes kesen yarışta Julian ''Lulu'' Alaphilippe'in ardından AG2R La Mondiale'den Oliver Naesen ikinci sırayı alırken podyumun son basamağı Team Sky'dan Michal Kwiatkoswki'nin oldu. 
 
 
Bu sonuçla Alaphilippe sezonun 7. galibiyetini alırken takımı Deceuninck-QuickStep de bu sezon 19. galibiyete ulaşarak ilk sıradaki Astana'yı yakaladı. 
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Yeni nesil Windows olarak lanse edilen Windows 11 için tepki çeken varsayılan tarayıcı detayı bugün...