#
#
Beklenen çocuk dünya futbolundan önce, 2005'teki turnuvanın kaderini değiştirmişti...
20/06/2013 - 12:04
2005 U-20 Dünya Kupası, halen izlediğimiz çok sayıda yıldızın parladığı turnuva olmasının yanında, birçok ülkenin kaliteli sayılabilecek oyuncu grupları ile katıldığı turnuvalardan bir tanesi. Türkiye'nin de yer aldığı turnuvada Arjantin şampiyonluğa ulaşırken, dünya futbolunu değiştiren çocuk Lionel Messi sahneye çıkıyordu.
 
U-20 Dünya Kupası'nı en çok müzesine götüren ülke olan Arjantin, öncekilerle karşılaştırıldığında sıradan sayılabilecek bir takımla geldiği turnuvada ABD, Almanya ve Mısır'la aynı grupta yer alıyordu. Takımın en küçük oyuncusu, o günlerde 18 yaşına yeni basan Messi'ydi ve herkes merakla onu bekliyordu. Ancak sakatlığı bulunan oyuncu ilk maçı kaçırdığında Arjantin'in sıradanlığı ortaya çıktı. ABD'ye kaybeden Arjantin turnuvaya şok yaşayarak başlarken, ufaklık ikinci maçta takımdaki yerini alıyor ve Mısır ağlarına ilk golünü yolluyordu. Almanya'yı da mağlup eden Arjantin, ikinci turda Kolombiya'nın rakibi oluyordu.
 
Bundan sonrası Messi'nin hikayesi. Kolombiya karşısında geriye düşen Arjantin, Messi'nin golüyle beraberliği yakalarken 90+3'te gelen ikinci gol çeyrek final biletini getiriyordu. Cesc Fabregas, David Silva, Fernando Llorente, Raul Abiol gibi isimleri kadrosunda bulunduran İspanya, Avrupa Şampiyonu olarak çıktığı Arjantin karşısında dağılırken, kapanış golünü atan Messi performansıyla belirleyici rol üstleniyordu. Yarı finalde ezeli rakip Brezilya karşısında Messi ile öne geçen Arjantin, yine 90+3'te bulduğu golle finale yükselirken, sürekli son dakikalarda gelen goller kupa emareleri olarak gösteriliyordu.
 
Nijerya ile oynanan finalden geriye kalanlar Messi'nin iki penaltı golü ve Türkiye'ye gelen turnuvanın en iyi oyuncularından Isaac Promise. Messi bir kez daha Arjantin'i tek başına şampiyonluğa ulaştırabilir mi bilinmiyor ama kırmadığı rekor kalmayan ufaklığın Maradona'yı geride bırakması için aşması gereken tek engel Dünya Kupası. 2005'te Fernando Gago, Pablo Zabaleta ve Sergio Agüero ile U20 takımıyla bunu başaran Arjantin, Messi ve yaptıkları ile şampiyonalar tarihinde önemli bir yer almayı başardı.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
2020 Renault Clio cephesideki artışlar girişten zirveye doğru devam ediyor. Aradan geçen iki ayda en hissedilir...