#
#
54. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda 2. etabın ardından 3. etapta da BORA-hansgrohe'den Sam Bennett ilk sırada yer aldı.
11/10/2018 - 17:00
TUR'un yakın dönemde en klasikleşen rotalarından olan Fethiye-Marmaris etabında Sam Bennett 2. etabın ardından bugün de zafere ulaşarak turkuaz mayosunu korudu. Bennett, geçtiğimiz yıl da Marmaris'teki finişte en güçlü sprinter olmayı başarmıştı. Etapta güçlü sprinterlerle başarılı bir şekilde mücadele eden Ahmet Örken de 5. sıraya yer alarak alkış topladı. 
 
İlk kaçışlar
Etapta ilk kaçış grubu 6. kilometreyle birlikte oluşkmaya başladı ve yedi isim önde yer aldı. 10. kilometre geçildiğinde öndeki yedili farkı 1 dakika 45 saniyeye kadar çekti. Etabın ilk dikkat çeken noktası 33.3'üncü kliometredeki tırmanış primiydi. Dağların kralı klasmanında Euskadi-Murias'tan Benat Txoperena liderliği sürdürse de ilk kapıda maksimum puanı Manzana Postobon'dan Aldemar Reyes aldı. Kırmızı mayo sahibi Txoperena da ikinci sırada geçti. Bu puanlarla Txoperena, dördüncü etapta da mayoyu giymeye hak kazandı. 
 
Kaçış grubu farkı yükseltiyor
Fethiye'de bunaltıcı sıcakla yola başlayan peloton, Dalaman'dan sonra yağmurla karşılaşırken yine Marmaris finişindeki sıcak hava öncesi rahat nefes aldı. Yokuşun ardından Ortaca'ya inişte kaçış grubu 2 dakiak 50 saniyeye kadar yükselttiği farkı bir süra daha korudu. Ana grup, bir sonraki gün geçilecek kraliçe etap öncesi fazla tempo yapmamayı seçti. Etabın ara sprint kapısında ise maksimum puanı Sport Vlaanderen-'den Kenneth Van Rooy elde etti. Marmaris'e yaklaşılırken 3 dakikanın üzerinde fark yapan kaçış grubunu geri getirmek için tempo yükseldi ve fark 1 dakika 20 saniyeye geriledi.
 
Marmaris finişi bu yıl da nefes kesti
Daha önce bu etabın sonunda da Onur Balkan'ın taşımasının matematiksel olarak kesin olduğu Türkiye Güzellikleri klasmanında ise Gökova'daki maksimum puanı Milli Takım'dan Muhammed Atalay aldı. Onu yine takımımızdan Ferit Can Şamlı takip etti. Gökova kavşağından Marmaris'e dönüşte yağmur yine yüzünü gösterirken sporcular Marmaris'te sıcak havanın hüküm sürdüğü finiş öncesi bir kez daha serinlediler. Marmaris'e çıkılan yokuştan önce kaçış grubu yakalanırken Marmaris girişi öncesi sert ama kategorize olmayan son yokuşta genel klasman favorilerinden Diego Ulissi atak yapsa da sprint takımları kendisinin ve diğer favorilerin farkı açmasına izin vermedi. Marmaris'e saatte ortalama 80-85 km hızla inildikten sonra şehir içinde sprint trenleri en ön sırayı aldılar ve zafer geçen yıl olduğu gibi bu yıl da BORA-hansgrohe'den Sam Bennett'ın oldu. Bennett, Selçuk finişinde vedalaşmak üzere turkuaz mayosunu sırtına geçirmeyi başardı. 
 
TUR 2018'e yarınki Marmaris-Selçuk etabıyla devam edilecek ve genel klasman baştan aşağı değişecek. 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
A segmentinin oturmuş isimlerinden birisi olan 2021 Hyundai i10, ocak ayından beridir yüksek zam görmemiş...