#
#
Mimarlık eğitimini sürdürmek için gittiği Mantova'da bir yandan illüstratör olarak çalışan Mert Bozkurt'la tasarımları ve futbol üzerine bir röportaj yaptık.
07/12/2015 - 20:19
İtalya'da mimarlık öğrenimini sürdürürken Twitter'da takip ettiği bir illüstratörün yaptığı retweet'e cevap vermesiyle başlayan süreç bir öğrenci için harika bir kapı açtı. Mundial Magazine ile çalışmaya başlayan Mert Bozkurt 1990 Dünya Kupası'nın stadyumlarını konu alan ''The Legacy of Italian Stadia'' makalesinde görev alırken, bir başka önemli işi de Fiorentina'nın resmi forma sponsoru Le Coq Sportif'in forma lansmanı için altı illüstratör adına yaptığı çizim oldu.
 
Mantova'da yaşamını sürdüren ve vakit buldukça şehrin takımı Mantova FC'nin maçlarına da gitmeyi ihtmal etmeyen Mert Bozkurt'la futbola dair çalışmaları ve tecrübeleri hakkında sohbet ettik. Mert Bozkurt, Türk futboluna olan ama sonradan yok olan ilgisinden mimarlık ve illüstratörlük kariyerine birçok konuya değindi.
 
İzmir'de başlayan hikayesi şimdilerde Mantova'da devam eden Mert Bozkurt'la yaptığımız röportaj:
 
Bize biraz kendinden bahseder misin?
25 yaşındayım, İzmir'in Tire ilçesinde doğup büyüdüm, lisans eğitimimi İTÜ'de mimarlık üzerine tamamladım. Yaklaşık 3 yıldır İtalya'da yaşıyorum, bir ay önce Politecnico di Milano'da Mimarlık üzerine master programından mezun oldum ve şu anda mimarlık ve illustrasyon üzerine freelance olarak çalışıyorum.
 
Futbolla ilgili işlere nasıl başladın?
Aslında tamamen tesadüfen oldu diyebilirim. Futbol küçüklüğümden beri tutkunu oldugum bir spor ancak Türkiye'de bulunduğum son birkaç sene içinde şike vb olaylar beni futboldan bayağı bir uzaklaştırmıştı. Daha sonra futbolu hayatımın tekrar bir parçası haline getiren de sevdiğim bir illustratörün retweet'ine cevap vermemle başladı. İngiltere'de yeni yayınlanmaya başlayan Mundial dergisi Twitter üzerinden freelance illustratör aradıklarını duyuruyordu ve ben de ilgilendiğimi belirttim ve daha sonrasında Mundial Magazine için birkaç projede yer aldım.
 
http://funkyimg.com/i/25fUb.jpg
 
Biz ekip olarak Stadiums of Italia 90 işini çok kıymetli buluyoruz. Türkiye'de pek bu tip işlere rastlayamıyoruz. Bir Türk olarak, İtalya'da bu işe el atmış olman yine aynı proje dahilinde mi? Yoksa farklı bir iş mi?
Evet, Mundial Magazine'in 2. sayısı için yaptığım bir çalışmaydı. 2. sayıda İtalya '90 dünya kupasının 15. yıl dönümü ana tema olarak seçilmişti. ''Stadiums of Italia 90'' ya da dergide makalenin yayınlandığı adıyla ''The Legacy of Italian Stadia'' da bu ana temada yazılan birçok makaleden biriydi. Makale Sean Neagle tarafından yazıldı, illustrasyonlar da benim tarafımdan hazırlandı.
 
Behance sayfanda yine Mundial Magazine'de yer alan harika bir işini daha gördük. Fiorentina'nın yeni forma sponsoru Le Coq Sportif için tasarladığın Viola Efsaneleri / Eroi Viola serisinden kısaca bahseder misin?
Eroi Viola projesi de zaten ikinci sayıdaki stadyum illustrasyonlarının hemen arkasından geldi, İtalya '90 temalı 2. sayının başarısını Eroi Viola projesiyle taçlandırdılar diyebilirim. Le Coq Sportif'in Fiorentina'ya forma sponsoru olmasının ardından Fiorentinalı futbolcuların da katılımıyla düzenlenen Londra'daki forma tanıtım organizasyonu kapsamında düzenlenen bir projeydi.
 
Mundial Magazine bu organizasyonun hazırlanmasından sorumluydu ve 7 farklı illustratörden 7 Fiorentina efsanesinin posterlerinin hazırlanmasını istediler. 70'lerin efsanesi Giancarlo Antognoni'den günümüzde takımın demirbaşlarından biri olmuş Manuel Pasqual'e kadar 7 efsanenin posterlerini paylaştık. Ben de proje kapsamında Manuel Pasqual'in posterini hazırladım.
 
 
Peki Serie A ve İtalyan futbolunu yerinde tecrübe etme şansı olan biri olarak Serie A'ya olan ilgin ne durumda?
Serie A'yı Türk futbolundan çok daha yakından takip ediyorum. Geçen seneki Luca Toni'li Hellas Verona'yı izlemekten zevk alıyordum. Bu seneki Fiorentina fırtınasını da severek izliyorum ve biraz da gururlanıyorum (Sanırım işin içinde olunca ister istemez buna bağlamak istiyor insan). Umarım bu güzel oyunla senenin sonunu getirebilirler.
 
Stadyumdan da maçları takip etme şansın oldu mu? Olduysa düzenli olarak bunu yapıyor musun?
Stadyumdan takip ettiğim tek takım yaşadığım şehirin takımı Mantova FC. İtalya'ya geldiğimden beri futbol hakkında en çok hoşuma giden şeylerden biri her şehrin lokal takımına sahip çıkması. Mantova şu anda 3. ligde orta sıra takımı ancak futbolcu-taraftar ilişkisi inanılmaz iyi durumda ve bu da maçlardaki tribün kalitesini çok olumlu etkiliyor.
 
Mantova da sorularımız arasındaydı, konuşu açılmışken geçelim o halde. Mantova'da ne zamandır yaşıyorsun ve bunun özel bir sebebi var mı yoksa tamamen tesadüf mü?
İtalya'ya geldiğimden beri Mantova'da yaşıyorum, Politecnico di Milano'nun Milano dışındaki kampüslerinden birisi ve Mimarlık ve Koruma programı Mantova kampüsünde veriliyor.
 
Uzun süredir Mantova'da bulunduğuna göre Mantova'nın iflas sürecini ve yola Serie D'den devam ediyor olmasına da tanık oldun yani?
İflas sürecini çok yakından takip edemedim ancak burada Mantova ve futbol üzerine geçen çoğu sohbetin konusu bu iflas oluyor.
 
Türk futbolundan uzaklaştığını belirttiğin için detaya inmiyoruz ancak hala tuttuğun bir takım var mı Süper Lig'de?
Koyu bir Fenerbahçe taraftarı olarak büyüdüm, ama uzun zamandır bir takım tutmuyorum. Süper Lig maçlarını yeni transferleri (Eto'o, Poldi, Mario Gomez, Van Persie ) takip etmek için izliyorum.
 
 
Tekrar iş ve futbol ortaklığına dönersek, Mundial Magazine için futbol temalı işlerini görecek miyiz devamlı olarak?
Bu aralar illustrasyon işlerine çok yetişemiyorum o yüzden devamlılığı konusunda çok net bir şey söyleyemiyorum, çünkü bu işlerde devamlılık önemli ancak yakın zamanda Türk futboluyla alakalı kişisel bir projeye başlamayı planlıyorum.
 
Bu proje geçmiştekilere benzer bir iş mi olacak yoksa farklı bir şeyler mi göreceğiz?
Benzerliklerin de farklılıkların da olduğu bir iş olacak, detaylar projeyle birlikte...
 
Bizde merak uyandırdı doğrusu. Gerçekleştiği zaman tanıtımını yapıp sitemizde de yer vermek isteriz.
Büyük mutluluk duyarım.
 
Biraz da deneyimlere geçelim. Yurtdışında okumak ve yaşamak konusunda takipçilerimize ufak önerilerin olur mu?
Yurtdışında yaşama/okuma fırsatı eline geçen herkesin bu fırsatı değerlendirmesi gerektiğine inanıyorum. Sadece eğitim anlamında değil kültürel anlamda da insana çok şey katıyor. Bana göre farklı kültürlerle tanışmak ve bu kültürleri tanımak her zaman insanı bir adım öne çıkarıyor. Bunun da tek yolu bunu tecrübe edinmek.
 
Tribündergi olarak bu keyifli ve güzel röportaj için teşekkür ediyoruz. Futbol temalı işlerine her zaman sitemizde yer vermek ve bu değerli işlerinin tanıtılmasına destek olmak isteriz.
Ben teşekkür ederim, benim için bir zevkti. Futbolu takibe değer kılan sitelerden biri olarak kalmanızı ve güzel işlerinizin devamlılığını dilerim.
 
http://funkyimg.com/i/25fUm.jpg
 
Mert Bozkurt'un kendi hazırladığı, ''Bir mimarın yaşamı'' konulu stop motion çalışması:

twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Halı sahada az mı çalım yedim, buralara geldiğini görmek göz yaşartıyor.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
Önümüzdeki aylarda resmi olarak lanse edilecek Samsung Galaxy Note 20 Plus için beklenen kaynaktan en sağlam...