#
#
Portekiz'de düzenlenen turnuvada finali getiren golü atarken, nicelerinin sinyallerini vermişti.
26/06/2013 - 12:14
1989 yılında Suudi Arabistan'da düzenlenen turnuvada zirveye çıkan Portekiz, futbolda uyanış yaşıyordu. Bir dönem çok sayıda iyi oyuncu yetiştirmesine karşın duraklama dönemine giren ülke, 1991'de evlerinde düzenlenen şampiyonada mutlu sona ulaşırken, gelecek 10 yıla damgasını vuracak bir jenerasyonun temellerini atıyordu. O jenerasyonun lideri ise dünyanın en önemli oyuncularından biri olacağının sinyallerini daha turnuvada vermişti.
 
Grup aşamalarını sorunsuz geçen ve kalesinde gol dahi görmeyen Carlos Queiroz'un Portekiz'i, tüm turnuvada yalnızca bir gol yerken, finalde Roberto Carlos'un da kadroda olduğu Brezilya'yı penaltılarla mağlup ederek zafere ulaşıyordu. Yarı finalde Avustralya'ya karşı aldıkları 1-0'lık galibiyetle finale yürüyen Portekiz, golün sahibi Manuel Rui Costa'ya turnuva boyunca yaptıklarından dolayı çok şey borçlu. Finali getiren adam, Brezilya karşısında da üst üste ikinci şampiyonluğu getiren penaltıyı gole çevirerek, adını unutulmazlar arasına yazdırıyordu.
 
Turnuva sonrası altyapısında yetiştiği Benfica'da da sık sık şans bulmaya başlayan Costa, 1994 yılında İtalya'nın Fiorentina takımına transfer olurken, arka arkaya geçirdiği iyi sezonlar sonrası 2000 yılında Fatih Terim ile bir araya geliyordu. Hagi'den sonra Terim'in çalıştırdığı en iyi saha içi lider olan Rui Costa, deneyimli teknik adamın Milan'ın başına geçmesiyle 29 yaşında futbolunun zirvesine çıkıyordu. İki Şampiyonlar Ligi finali oynayacak ve Old Trafford'dan madalya ile ayrılırken, İstanbul'dan ''nasıl kaybettik'' sorusuyla evine dönüyordu. 2006'da evine, Benfica'ya döndüğünde 34 yaşındaydı ve harika bir kariyeri arkasında bırakmıştı.
 
Şu anda doğup büyüdüğü, taraftarı olduğu Benfica'nın futbol direktörlüğü görevini sürdüren Rui Costa 90'ların başından itibaren değişen futbol dünyasının gördüğü en özel yeteneklerden biriydi. Saha görüşü, teknik becerisi, takımı yönetimi ve karar anlarında attığı kritik gollerle Maestro lakabını alan Portekizli yıldız, U-20 Dünya Kupası tarihinin de en özel isimlerinden biri olarak hafızalardaki yerini aldı.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Samsung firmasının veliahtı olarak geçen Lee Jae-yong, rüşvet skandalı nedeniyle uzun süre...