#
#
Kadınlar oynuyor, kadınlar hakemlik yapıyor. Fakat 2019 Dünya Kupası’ndaki 24 teknik direktörden sadece dokuzu kadın…
10/06/2019 - 22:49
Kadın futboluna ilgi her geçen sene giderek artıyor. Artık futbolcular çok daha popüler, düzenlenen organizasyonlar daha rekabetçi. Oyunun her alanında kadınları görüyoruz. Fakat kenarda sayı biraz azalıyor.
 
Kadın teknik direktörlere rastlamak pek kolay değil. 2019 Dünya Kupası’nda kadın teknik direktörlerin sayısı erkek meslektaşlarının sayısının yarısından bile az. 24 teknik direktörün 9 tanesi kadın, 15 tanesi ise erkek.
 
Milena Bertoli (İtalya), Corrine Diacre (Fransa), Desiree Ellis (Güney Afrika), Jill Ellis (ABD), Shelley Kerr (İskoçya), Nuengrutai Srathongvian (Tayland), Asako Takakura (Japonya), Martina Voss (Almanya), Sarina Wiegman (Hollanda) kenarda takımlarına direktif verirken göreceğimiz teknik direktörler olacak.
 
Bu isimlerden biri, dğerlerinden ayrılıyor. Jill Ellis, turnuvaya katılan teknik direktörler arasında Dünya Kupası kazanmanın nasıl bir durum olduğunu bilen tek kişi. 2015 Dünya Kupası’nda ABD takımını zafere taşıyan isim olmuştu. Ayrıca aynı sene FIFA tarafından yılın kadın teknik direktörü seçilmişti.
 
Ellis bu sene de takımını zafere taşırsa tarihe geçecek. Zira yedi kere düzenlenen Dünya Kupası’nı iki kere kazanabilmiş bir teknik direktör henüz yok. Her turnuvada başka bir isim takımını şampiyonluğa taşıdı.
Dünya Kupası’nı kazanabilmiş kadın teknik direktör sayısı ise sadece 3. Ellis dışında, 2005 yılında Tina Theune ve 2007 yılında Silvia Neid Almanya’ya kupayı getiren isimler olmuştu.

twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Giriş seviyesi paketlerin ardından kendine has sürüş özellikleriyle ürün gamındaki yerini...