#
#
Küba, Kosta Rika'yı 2-1 mağlup ederek tarihinde ilk defa FIFA u-20 turnuvasına katılmaya hak kazandı
01/03/2013 - 18:54
Meksika'nın Puebla şehrinde düzenlenen CONCACAF 20 Yaş Altı Şampiyonası'nda Kosta Rika'yı 2-1 mağlup ederek; 21 Haziran-13 Temmuz 2013 tarihleri arasında düzenlenecek FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'na katılmaya hak kazandı.
 
Ülkesinin milli takımının bu başarısıyla ilgili bir açıklama yapan Küba Futbol Federasyonu Başkanı Luis Hernandez yakaladıkları başarının Küba sporu için önemli olduğunu vurguladı ve ''Bu çok uzun yıllardır planlanan bir başarının sonucu. Hükumetin desteği de bizim bu jenerasyonu üretmemizde önemli bir rol oynadı'' dedi.
 
FIFA'nın kendilerine verdiği desteğin ve Türkiye'de düzenlenecek turnuvaya katılmanın kendileri için önemini vurgulayan Hernandez ''1998'den beri FIFA bizimle yakın ilişkiler kurdu ve destek oldu. Bu da bizim ülke futbolunun gelişiminde önemli rol oynadı'' dedi.
 
Küba'ya yapılan altyapı yatırımları
FIFA son 14 senedir Küba'da futbolun gelişmesi için yaklaşık 5.1 milyon dolarlık yardımda bulundu. Ayrıca bazı ek ödeneklerle Küba'da kadın futbolu, salon futbolu, hakemlik ve altyapı alanında 14 eğitim programı gerçekleştirildi.
 
Ayrıca Küba Futbol Federasyonu da son 14 yıllık süreçte iki köklü yapılanma projesine imza attı. Böylece futbol sahalarındaki çimlerin yetiştirilmesi, konaklama, sağlık ekiplerinin kurulması, futbol sahalarının geliştirilmesi ve antrenman tesislerinin modernleştirilmesi gibi alanlarda atılımlar yapıldı.
 
En son 1938 Dünya Kupası'na katılma hakkı elde eden Küba Milli Takımı hakkında da konuşan federasyon başkanı Hernandez sözlerini şöyle tamamladı: ''Biz hedeflerimize ulaşmak için fazlasıyla çalışıyoruz. Türkiye'de oynanacak turnuvada da elimizden geleni yapacağız. Ayrı U 17 takımımıza da güveniyoruz. Onlar da CONCACAF'ta eleme oynamaya hak kazandılar.''
 
FIFA'nın gelişmeden sorumlu temsilcisi Thierry Regenass ise yaptığı açıklama ile Küba'ya yapılan yardımların özellikle altyapı ve eğitim alanında olduğunu söylerken aldıkları karşılığın da kendileri için tatmin edici olduğunu ve Küba futbolunun gelişiminden memnun olduklarını vurguladı.
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Gelişmiş akıllı saat Huawei Watch GT 2 Pro sonrasında Huawei Watch GT2 Pro Porsche Design akıllı...