#
#
Batur Altıparmak, Fenerbahçe'nin efsane golcüsü Ogün Altıparmak'ın, Ömer Uzun ise Türkiye'nin halka ilişkiler duayenlerinden Ünal Uzun'un oğlu.
04/05/2020 - 08:11
İLGİLİ LİNKLER
Ortak oldukları menajerlik şirketi, Mehmet Topal'dan, Cengiz Ünder'e, Selçuk İnan'dan Cenk Tosun'a kadar birçok önemli transfer gerçekleştirdi. Yurt dışına giden oyuncularından ülkeye 45 milyon Euro döviz girdi. Koronovirüsün futbol dünyasına etkilerini, menajerlik mesleğinin perde arkasını Batur Altıparmak anlattı.
 
Oyuncularınızın yıllık ücretlerini düşürmeleri için kulüpler sizi aradı mı?
 
Bugüne kadar Avrupa’da oynayan oyuncularımız hariç bize Süper Lig kulüplerinden hiç bir konuda bir talep gelmedi. Burada titizlikle irdelenmesi gereken konu yapılacak kesintinin yabancı Türk ayrımı yapılmadan gerçekleşmesi ve makul seviyede olması. Benim buradaki çekincem Türk kulüplerimizin zaten var olan finansal sorunlarını bu sıkıntılı durumdan yararlanarak ligler oynansa da oynanmasa da kesintiyi gerçekleştirmeye çalışarak fırsattan istifade etmeye çalışması. Tüm paydaşların ellerini eşit seviyede taşın altına koymaları gerekiyor. Hatırlatmak gerekirse, Türk oyuncuların Eylül 2018 de döviz kurunda olan sözleşmeleri Euro dan TL'ye dönüp kuru da 5,5 TL'ye sabitlenmişti. İspanya da yapılan görüşmelerde genelde yüzde 15 ile 20 arası bir indirim söz konusu, kısaca Mayıs ve Haziran aylarının maaşlarını askıya alıyorlar. La liga oynanmazsa bu kesinti gerçekleşecek, oynanırsa bu kesintiler yapılmayacak.
 
http://www.tribundergi.com/g/97/2598/b/05042020081357_aa0b4.jpg
 
Okay, Enes, Selçuk İnan, Mehmet Topal... Size bağlı oyuncular ne durumda? Ligler ne zaman başlar?
 
Belçika da şampiyonluk play-off'una bir hafta kalmıştı maçlar askıya alındı. Ligleri sonlandırmayı düşünüyorlar hatta FFP çerçevesinde bazı takımların ligden düşmeleri ve üst lige çıkabilme durumları da olabilirmiş. Fransa ve İspanya’da Lig Haziran ortası ile sonu arasında bir tarihte başlayabileceği konuşuluyor. Oyuncularımızla fırsat oldukça bireysel ve toplu olarak görüntülü konuşarak gelişmeleri paylaşıyoruz. Oyuncularımız genelde haftada 2 gün görüntülü olmak üzere kulüpleri tarafından verilen programları evlerinde uyguluyorlar. (Röportajın yapıldığı tarihte henüz Fransa ligleri kararı açıklanmamıştı)
 
Salgın futbolun geleceğini nasıl etkiler?
 
Küresel bir virüs salgını yaşıyoruz. Eğer sezonlar Ağustos sonu itibariyle sonlandırılabilirlerse, önümüzdeki sezonda yayın kuruluşların ve sponsorların aşırı bir kesintiye gideceklerini sanmıyorum. Mutlaka bir düşüş olacaktır bu oranın azalıp çoğalması tamamen 2019-2020 sezonunun ne zaman bitirebileceğine bağlı olacaktır. Ben biraz daha gidişatın takip edilmesinden ve radikal kararların öyle alınmasından yanayım.
 
Yarıda kalan transfer görüşmeleriniz var mı?
 
Bir çok oyuncumuzu Avrupa’da takip eden takımlar vardı, artık son karar aşamasına geliniyordu ki koronavirüs belası kapımızı çaldı. Yaptığımız görüşmelerde Avrupa’daki kulüpler  önlerini görmek istiyorlar ,oyuncular hakkında henüz nihai karar verme aşamasında olmadıklarını söylediler. Görüşmelerimiz devam ediyor. Mutlaka kulüpler transfer ücretlerinde ve maaşlarda daha temkinli olmaya çalışacaklardır. Süreç uzadıkça etkisi çok daha ağır olacaktır.
 
Cenk'i rekor ücretle satışında yer aldınız. Bu çıtayı kim aşar?
 
Ben Türkiye’den Avrupa’ya şu ortamda Cenk’in koyduğu çıtayı aşabilecek bir oyuncu göremiyorum. Ancak Uluslararası turnuvalarda oyuncularımızın göstereceği performans bu çıtanın yükselmesine neden olabilir.
 
Selçuk İnan'ın her kontratı olay oldu... Nasıl geçti o görüşmeler?
 
Başkan Ünal Aysal kendisine Galatasaray için çok değerli bir futbolcu olduğunu , 2011’de Avrupa takımlarından ve ülkemizdeki kulüplerden astronomik teklifler olmasına rağmen bir Galatasaraylı olarak Galatasaray’ı tercih ettiğini, böyle bir oyuncunun kariyerinin sonuna kadar Galatasaray da kalarak futbolu burada bırakması gerektiğini belirtti. Başkan belirlediği ekonomik şartlarda Selçuk un sözleşmesini 3 yıl daha uzatmak istedi. Biz de pazarlık etmeden sözleşme teklifini kabul ettik, tıpkı bu sezon başı önerilen sözleşme gibi.
 
Ekip kaç kişi?
 
Kendimi de sayarsam 5 scoutumuz var. 45 oyuncuyu temsil ediyoruz. Genelde altyapı ve gelişim liglerindeki maçların ve genç milli takımlardaki oyuncuların takibini yapıyoruz. Bugün itibariyle belirlediğimiz yaklaşık 20'ye yakın oyuncuyu daha yakından takibini yapıyoruz.
 
Transfer dönemi biraz kaotik olmayacak mı?
 
Transfer dönemi liglerin oynanabilirliği ve bitişine göre Ulusal federasyonlarca farklılıklar gösterebilir. FIFA Gelecek sezonun programını netleştirmeye başladıktan sonra yeni transfer dönemini açıklayacaktır. Eğer Liglerin bitişi sonbaharın başlangıcı ve sonrasına sarkarsa 2 transfer dönemini birleştirme konusu mutlaka konuşulacaktır.
 
http://www.tribundergi.com/g/97/2598/b/05042020081404_25e17.jpg
 
Menajer Batur Altıparmak, futbolcu Batur'a geçmişe dönse ne tavsiyeler verirdi?
 
Genç takımlarda santrafor olarak 2 kere gol kralı olmama rağmen genç milli takımlarda orta saha olarak görev almaya başladım. Sonrasında da orta saha olarak oynamaya devam ettim ve o pozisyona adapte oldum. Nerde görev verilirse orda oynarım mantığımla hareket edeceğime santrafor olarak ısrarcı olmam lazımdı.
 
A Milli Takım ve Fenerbahçe'nin efsane golcüsü Ogün Altıparmak'ın oğlu olmak nasıl bir duygu? Baban sana oyuncu tavsiye eder mi?
 
Babam bana pek oyuncu tavsiyesinde bulunmaz, Bir çok kişi bana ulaşmak için onu kullanmaya çalışmıştır. Eğitim hayatımla birlikte futbol oynamamı sağlayan bende müthiş bir emeği vardır. Babamı tanıyan herkes bu söylediğim düşüncesine aşinadır ‘Lisan bilmek, karşındakini onun diliyle anlayabilmek iş dünyasında çok önemlidir’. Tabiki efsane bir futbolcunun oğlu olduğum için hep çok gurur duymuşumdur.
 
Menejerlerin komisyon alacakları çok kez kulüplerle dava konusu oluyor? Ne durumdasınız kulüplerlerle..
 
Aslına bakarsanız kulüplerden sürekli alacaklı durumdayız. Genelde alacaklarımızı 3-4 sene sonra alıyoruz, ancak bu bizim için büyük bir sorun değil, öncelikle futbolcularımız ödemeleri yapılsın öncelikle onlar mutlu olsunlar istiyoruz. Bizim alacaklarımızda bankada kalacağına bir müddet kulüplerde kalsın, ne de olsa eninde sonunda anlaşarak ya da hukuki başvurularla alabiliyoruz.
 
http://www.tribundergi.com/g/97/2598/b/05042020081401_b255f.jpg
 
Menajerlik ne durumda Türkiye'de?
 
Her işte olduğu gibi menajerlikte de kartelleşmiş bir grup var. %80'ini birebir tanıyorum. Çalışma şekilleri bizden farklı. Bir hikayemi anlatayım: Bunlardan biri bir oyuncumla alakalı beni aradı, sözleşmesi bitiyordu, bana “Ailesine bir miktar para verelim sözleşmesi uzatmayın sonrası oyuncuyu yetiştirme bedeliyle transferi sağlayıp bir daha ki satışından ben ve sen pay (%50) alalım” dedi. Ben de “düşüncen için teşekkür ederim' ama oyuncumun kariyeriyle alakalı üçüncü sahıslara bağlı olmamasını istediğimi söyledim. Herkesin yoğurt yeme şekli farklı. Biz oyuncularımızı sahadaki gösterdiği performans ile kariyerlerinde kalıcı olmasını istiyoruz. Çok klasik olacak ama başarı mı para mı? Biz burada başarıyı seçip maddiyatın arkasından geleceğini düşünen ekibiz.
 
Büyük bir kısım Türkiye’de menajerlik sektörünü kolay para kazanma şekli olarak görüyor, ve inanılmaz derecede talep var. Bir doktorun bırakıp menajer olmak istediğini biliyorum. Doğal olarak paranın olduğu yerde de köpekbalıklarının olmaması mümkün değil. Menajerliği layıkıyla yapan insanlar tabii ki var ama iki elin parmaklarını geçmez. En büyük sorun gerçek olmayan, hayal satan, kendisini olduğundan daha fazla gösteren ve işi sadece para olarak gören bir zümre futbolcuları ve kulüpleri yanlış yönlendirebiliyor. Unutmamak gerekir ki kulüpler yaşarsa biz menajerler, futbolcular, futboldan ekmek yiyenler var olmaya devam edecek.
FOTOĞRAF ALBÜMÜ
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
TP-Link yeni Mesh sistemini gün ışığına çıkardı. TP-Link Deco X68 olarak adlandırılan...