#
#
DİĞER SPORLAR
Daha 18 yaşında olmasına rağmen kariyerine 1 Dünya, 3 Avrupa ve 10 Türkiye Şampiyonluğu ile 200’den fazla madalya sığdıran...
18/12/2015 - 22:12
Daha 18 yaşında olmasına rağmen kariyerine 1 Dünya, 3 Avrupa ve 10 Türkiye Şampiyonluğu ile 200’den fazla madalya sığdıran Gebzeli Milli Karateci Eray Şamdan, elde ettiği başarılarla Karate’nin yıldızı oldu. İzleyenler ve Antrenörler ona “Karate’nin Messi’si” diyor.
 
Türk Karatesi’nin Yıldızı Eray Şamdan, genç yaşında elde ettiği başarılarla göz dolduruyor. Karate’nin Messi’si olarak adlandırılan ve Gebze’de yaşayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Sporcusu Eray Şamdan, henüz daha 18 yaşında olmasına rağmen, kariyerine 1 Dünya Şampiyonluğu, 3 Avrupa Şampiyonluğu, 1 Avrupa Üçüncülüğü, Balkan Şampiyonluğu, 10 Türkiye Şampiyonluğu ile sayısız Uluslararası, Ulusal ve Bölgesel Turnuva şampiyonlukları sığdırdı.
 
Gebze'den dünyanın zirvesine
Genç yaşına rağmen kariyerine yüzlerce madalya sığdıran Eray Şamdan, kendine has stili, azmi ve hırsıyla dikkat çekiyor. Dünya sıralamasında bir Numarada olan Milli Sporcumuz son 4 yıldır katıldığı her müsabakada kürsünün zirvesinde yer aldı. 
 
Daha 5 yaşındayken spor hayatına başlayan sporcuyu bu günlere getiren aynı zamanda babası olan Antrenörü Adnan Şamdan oldu. Karate Milli Takımı Eski Teknik Direktörü Adnan Şamdan nezaretinde 5 yaşından beri çalışmalarını sürdüren sporcumuz ardı ardına gelenşampiyonluklardan sonra Gebze Karate Do Spor Kulübü’nden Kocaeli Büyükşehir Belediyespor’a transfer oldu. 
 
Avrupa tarihine geçti
Alt yaş kategorilerinde ilk şampiyonluklarını daha 8 yaşındayken yaşamaya başlayan Şamdan, İlk kez 14 Yaşında Milli Takıma çağrıldı. Uluslararası Karadeniz ve Hazar Ülkeleri Karate Turnuvası’nda Ümitler kategorisinde Ülkemize Altın Madalya getiren yıldız sporcu 2012 yılında Azerbaycan’da yapılan Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’ye bronz madalya getirdi.
 
Bu şampiyonadan sonra müthiş bir çıkış yakalayan Genç Sporcu 2013 yılında Konya’da, 2014 yılında Portekiz’de ve 2015 Şubat ayında da İsviçre’de Avrupa Şampiyonu oldu. Şamdan, katıldığı bütün Avrupa Şampiyonalarında rakiplerine 1 Puan dahi vermeyerek tarihe geçti. Avrupa Şampiyonaları tarihinde başka hiçbir sporcu puansız Şampiyon olma unvanına sahip değil. Genç sporcu geçtiğimiz yıl Bulgaristan’da yapılan Balkan Şmapiyonası’ndada yine zirvenin sahibi oldu.
 
Dünya Şampiyonası'nın yıldlızı oldu
Eray Şamdan’ı elde ettiği bu başarılarda kesmedi ve Genç Sporcu 12-15 Kasım tarihleri arasında Endonezya’nın Başkenti Cakarta’da yapılan 9.Dünya Ümit-Genç ve U-21 Karate Şampiyonası’nda kariyerinin ilk Dünya Şampiyonluğunu kazandı. 
 
Dünya Şampiyonası öncesi sakatlığı nedeniyle yaklaşık 5 ay antrenman yapamayan ve uzun bir süre tedavi gören Eray, buna rağmen 91 Ülke’den1425 Sporcunun katıldığı Şampiyona’da 21 Yaş altı Kumite60 kilodaki madalya mücadelesinde yaptığı altı karşılaşmayı teknik üstünlük ile kazanarak rakiplerinden 47 puan alıp, sadece 11 puan bıraktı ve Dünya’nın zirvesine yükseldi.
 
Büyük hedefler var
Eğitim Hayatına Bursa Uludağ üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda devam eden genç sporcu şimdi gözüne önümüzdeki yıl Şubat ayında Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde yapılacak Avrupa Şampiyonası’na çevirdi. Burada üst üste 4.Avrupa Şampiyonluğunu hedefleyen Genç Sporcumuz, Karate’nin 2020 yılında Tokyo’da yapılacak Olimpiyatlara alınması halinde Türkiye’ye Karate’de İlk Altın madalyayı getireceğine inanılıyor.
Kaynak: Hürriyet
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
WhatsApp, gizlilik endişeleri üzerinden geriye düşmeye devam ediyor ancak geliştirmeler devam ediyor. Yeni...