#
#
Mazide Bugün, sadece 1 sene geriye giderek, Mısır futbolunda yaşanan ve 74 cana mal olan Port Said Stadyum faciasını hatırlayacağız.
01/02/2013 - 21:51
Geçen sene bugün, Mısır futbolu adını tüm dünyaya duyurmayı başardı. Ne Messi, ne de C.Ronaldo'yu transfer ettiler. Bu başka bir şeydi. Tüm haber ajansları bu son dakikayı Port Said Stadyumu faciası olarak geçti.
 
74 kişinin ölümü ve binlerce insanın da yaralanmasıyla sonuçlanan Port Said Katliamı'nda ilk kıvılcım ev sahibi El Masri tarafından geldi. Deplasman takımı El Ehli 3-1'lik skorla karşılaşmayı önde götürüyordu. Mağlubiyete dayanamayan binlerce El Masri taraftarı sahaya daldı. Saha içi ve saha dışındaki canlı insan pazarı 74 futbolseverin(!) ölümüne binlercesinin de yaralanmasına neden oldu.
 
FUTBOLUN İDAMI
Katliamın ardından 73 kişi yetkililer tarafından tutuklandı. Bu tutuklular arasında 9 polis görevlisinin olması ise futbolun bir başka görünmeyen yüzüydü. İdam cezasının yasak olmadığı Mısır'da bu 73 futbolseverin(!) 21'i geçtiğimiz hafta oluşturulan jürinin kararıyla idam cezasına mahkum edildi. Geriye kalan tutukluların ise sevinçleri kursaklarında kaldı. Şöyle ki; Geriye kalan 52 tutuklu için 9 Mart 2013'de hayatlarının kararı açıklanacak. Yoksa, Mısır'da futbol mu idam edilmişti.
 
KATLİAM ATEŞİ
Mısır'ın hakimlerinin bu futbol katliamı karşısında 21 tutukluya idam kararının verilmesi üzerine ülke bir kez daha karıştı. Bu sefer olay, futboldan çok daha fazlasıydı. İdama çarptırılan futbolseverlerin(!) aileleri, duruşma sonunda çıkan karara tepki olarak mahkeme salonundan başlayan tepkilerle Port Said Stadyumu çevresinde peş peşe büyük olayları başlattılar. Yaklaşık olarak bir hafta devam eden bu olaylar 40'a yakın ölü ve 300 civarı yaralı bilançosunu ortaya çıkardı. İdam bile ölümleri durdurmadı aksine sönen ateşi yeniden yaktı. Futbol ateşi değildi bu, katliam ateşiydi.
 
Hüsnü Mübarek'i yönetimden indiren Mısır halkının öfke ve şiddeti ne yazık ki futbola da sıçramıştı. Port Said Stadyumu beraberinde binlerce insanın mutluluğu paylaşmasından çok, acısının ana nedenlerinden biri olmuştu. Kara tarih; Tarih 1 Şubat 2012..
 

Oğuz Alp Tan

meşin yuvarlağın çevresinde nostaljik bir seyahate var mısın?

twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Xiaomi alt markası Redmi, yılın sonunda Redmi K40 ailesini karşımıza çıkarmaya hazırlanıyor....