#
#
2006 ve 2010 Giro d'Italia şampiyonu Ivan Basso, Tour of Antalya'nın ardından tur ve takımla ilgili sorularımızı yanıtladı. Tour of Antalya'da takımının performansını beklentilerin üstünde gören Basso, hayal kurmanın ve çok çalışmanın önemine vurgu yaptı.
27/02/2018 - 23:54
Alberto Contador ile beraber ortağı olduğu Polartec-Kometa takımı için Tour of Antalya'ya katılan ve hem basının hem de izleyicilerin yoğun ilgisine maruz kalan Ivan Basso, tur sonunda Tribun Dergi'ye konuştu. İlk etapta olduğu gibi son etapta da kendi takımından Matteo Moschetti'nin zafere ulaştığı ve takımının iki klasman mayosu kazandığı turun ardından ekibimizin sorularını yanıtlayan Ivan Basso, takımının performansını beklenenin üzerinde buldu ve hem tur hem de takımı konusundaki memnuniyetini açıkça ifade etti. 
 
Öncelikle sarı mayo ve iki etap galibiyeti için tebrikler. Ayrıca yeşil mayoyu da siz kazandınız. Etaplar ve Polartec-Kometa’nın genel performansı hakkındaki düşünceleriniz neler?
Bizim için şahane bir haftaydı ve açıkçası bu kadarını da beklemiyorduk. Bu çok önemli bir yarış. Aynı zamanda iyi sonuçlar elde edebilmek için de zorluk seviyesinin bir hayli yüksek olduğunu söylemeliyim. Sonuç olarak iki kat mutluyuz çünkü yeni bir takımımız var. Ayrıca bu tip sonuçlar almak sezonun kalan kısmı için de çok önemli bir motivasyon kaynağı.
 
http://www.tribundergi.com/g/2378/2539/b/02282018010929_3f924.jpg
 
 
Bir bisiklet yazarı olarak Matteo Moschetti’nin performansı beni biraz şaşırttı diyebilirim. Jakub Mareczko gibi geçen yıl Giro koşmuş önemli bir yeteneği geçmeyi başardı. Önümüzdeki yıllarda Matteo’dan neler beklemeliyiz?
Öncelikle Matteo, 23 yaş altında İtalya ulusal şampiyonluğu sahibi. Yani bu benim adıma sürpriz bir başarı değil. Geçen yıla kadar pek fazla antrenman yapamadı çünkü hem okulu vardı hem de çok gençti. Bu yıl kariyerinde ilk kez yarışlardan önce hazırlık yapma imkanı buldu. Sonuç olarak, bence Matteo, İtalya’daki en büyük genç yeteneklerden biri.
 
Biraz da organizasyondan da bahsedelim istiyorum. Birçok kez Giro’da yarıştınız ve çok etkileyici iki genel klasman zaferi elde ettiniz. Birçok World Tour yarışını deneyimlemiş bir isim olarak Tour of Antalya’nın kalitesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hem benim hem de buraya gelme sebebim olan sporcularım için benim gördüğüm, Tour of Antalya’nın takvimin en önemli yarışlarından biri haline geleceği. Coşkulu bir ekip, bisiklete aşıklar ve yarışın sonraki edisyonlarını düzenlemek için de fazlasıyla enerjileri var.
 
Takıma dönelim tekrar; Polartec-Kometa için genel olarak baktığımızda takımın yakın dönem hedefleri neler?
En büyük hedefimiz bu yarıştaki gibi devam edebilmek. Çok iyi başladık, çok mutluyuz. Hedefimiz takım kimliğini ve bakış açımızı daha da geliştirmek ve çok çalışmak, çok çalışmak, çok çalışmak... ve elbette yeni yetenekleri ve geleceğin yıldızlarını bu takıma kazandırmak. Son olarak yeni nesile bisiklete nasıl bineceklerini öğretmek.
 
http://www.tribundergi.com/g/2378/2539/b/02282018011103_ac2e7.jpg
 
 
Bu yarıştan sonra sezonun kalanı için ana hedefiniz ne?
Açıkçası tam olarak böyle olmayı istiyoruz. Katıldığımız yarışlardaki tüm klasmanlar için sonuna kadar savaşmalıyız. Tutkulu olmamızın, yüzümüzün gülmesinin ve hayallerimizin peşinden koşmamızın yolu bu. Genç bir takıma sahip olarak bunları yapmalıyız. Hayal etmemek büyük bir hata olur, her zaman hayallerimizin peşinde olacağız.
 
Son olarak bireysel bir soru sormak istiyorum. İki kez Giro şampiyonu olduktan sonra yeni başarılar elde etmek için bir takım sahibi olmak nasıl bir his?
Bu bir rüyaydı... Bir rüyanın peşinden gitmekti. Ufak bir çocukken Giro’yu kazanmak istiyordum. Kazandım ama hayal etmeye hep devam ettim. Hayal et, hayal et, hayal et, bu şekilde hem benim hem de takımım için başarı mutlaka gelecektir. Takım için her zaman hayalini kurduğumuz şeylere ulaşmaya çalışacağız. Takımım için de hayattaki diğer şeyler için de hayal etmekten asla vazgeçmeyeceğim.
 
Bize değerli vaktinizin bir kısmını ayırdığınız için teşekkür ederiz. Önümüzdeki sezon için başarılar. Seneye Tour of Antalya’da yeniden bir araya gelip takımınızın büyük başarılarını konuştuğumuz daha uzun bir röportaj için görüşmek dileğiyle.
Takımıma ve bana gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederim. Tour of Antalya’da gelecek yıllarda da sık sık görüşeceğimizi umuyorum.
 
http://www.tribundergi.com/g/2378/2539/b/02282018011112_42cca.jpg
 
Röportaj: Fırat Selçuk (https://twitter.com/frtslck)
Fotoğraflar: Berk Mercancı (https://instagram.com/berkmercanci)
FOTOĞRAF ALBÜMÜ
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Daha önce de müjdesi verilen 1.000 km menzilli Mercedes-Benz VISION EQXX için resmi tarih açıklanmış...