#
#
Football Italia editörü Anthony Barbagallo, son günlerde gündem olan milli oyuncumuz Merih Demiral için detaylı bir yazı yayınladı. Yazıda yıldız stoperimizin önemli özelliklerinden Juventus'taki etkisine, yarattığı heyecandan gelecek için verdiği güvene kadar çok değerli yorumlar mevcut.
30/07/2019 - 14:49
İtalyan devi ve son yılın şampiyonu Juventus sert bir hoca değişikliği yaptı ve kadroya bazı önemli isimler ekledi. Satın alınan bu isimler “Old Lady”nin Şampiyonlar Ligi açlığını dindirebilecek bir umut olarak imza attılar.
 
Bununla birlikte, Juve'nin de savunma hattında genç bir çekirdek kurmaya çalıştığı açık. Leonardo Bonucci ve Giorgio Chiellini, artık en iyi sezonlarını geride bırakırken, sakatlıklara ve yorgunluklara da açık hale geldiler. İtalya şampiyonunun yaptığı de Ligt transferi de Avrupa Kupaları ve gelecek için önemli bir adımdı. Ancak çok sayıda Serie A izleyicisi ve Juventus taraftarı, Merih Demiral'in akıllıca bir şekilde takıma katılmasını unuttu.
 
Sassuolo'dan 18 milyon avroya satın alınan Demiral, Bianconeri'nin bu yaz yapmış olduğu en akıllıca imzalardan biri olmalı. 21 yaşındaki milli futbolcu, de Ligt’in imzası için feda edilecek, geri planda kalabilecek oyunculardan biri olduğu sanılıyordu, ta ki yetenekli stoperin Uluslararası Şampiyonlar Kupası karşılaşmalarında Tottenham ve Inter’e karşı verdiği harika mücadelelere kadar.
 
Sezon öncesi dostluk maçlarında Bianconeri formasıyla olağanüstü savunma özellikleri sergiledikten sonra, Türk yıldız oyuncunun geleneksel bir Juventus merkez stoper kalıbına ne kadar da uyduğunu göstermiş oldu.
 
Demiral’ın savunması, geçmişte Juventus’ta oynayan İtalyan stoperleri andırıyor. Sağlam figürü, çok yönlülüğü ve sakinliği Chiellini'nin sahip olduğu özelliklerin aynısı. Fakat Sassuolo ile kısa sürede gördüklerimize ek son hazırlık maçlarındaki performansına bakılınca Demiral, Juve efsanesi Claudio Gentile'yi taklit etme yeteneğine sahip.
 
Fenerbahçe’nin ürünü olan Merih, uzun boyunu herhangi bir hava tehdidini önlemek için kullanabilir ve hücum konusunda köşe vuruşlarında tehlike yaratabilir. Demiral aynı zamanda teke tek mücadelelerde göze çarpan bir isim olmakla birlikte, bunları yaparken bu mücadeleleri kazanmak için gücünü ve hassas mücadelesini kullanıyor.
 
Günümüz futbolundaki savunucular ağırlıklı olarak bölgesel markajı kullanmasına rağmen Demiral, geçen sezon Fabio Quagliarella, Duvan Zapata, Josip Ilicic, Federico Chiesa ve Andrea Belotti'yi etkisiz kılabilmek için bire bir olarak marke ederek savundu. Juventus’lu efsane Claudio Gentile, 1982 Dünya Kupası'nda futbol ikonları Diego Maradona ve Zico’yu bu şekilde savunmuştu.
 
Demiral sadece genç yaşta olgunlaşmış bir merkez değil, aynı zamanda topla iyi bir teknik beceriye de sahip. Genç yıldız, ileriye dönük dalgalanma kabiliyetine sahip - rakiplerini yoğun bir hızla sürüyor. Sıkı bir çalışma etiğine sahip olması ise 21 yaşındaki yıldızın sahip olduğu bir başka istisnai özellik. Oyunu her an izleyebilir ve en iyi hücumcular dahi olsa topu oradan uzaklaştırabilir.
 
Demiral’in yetenekleri, önümüzdeki sezon Maurizio Sarri’nin arka hattında muazzam bir derinlik sağlayabilir. “Genç Türk Lokumu”, Chiellini'nin dinlenmesi gerektiğinde takıma destek vermek için lüks bir tercih olacak. Ayrıca Demiral, Rugani'den çok daha yetenekli bir seçenek.
 
Juve taraftarlarının büyük bir kısmı, Demiral’in bu sezon Bonucci’den daha fazla süre almasında bir sıkıntı görmüyor. Bianconeri’nin yeni stoperi daha genç, daha potansiyelli ve hatta Bonucci gibi uzun menzilli paslar atmakta sorun yaşamıyor. Ayrıca Demiral ve de Ligt’in maçlarda daha fazla beraber oynamaları, Juventus taraftarlarına kulübün gelecekteki stoperlerini izleme tadını verecektir.
 
Juve, Demiral’ın Torino’da kalmasını sağlamalı. Özellikle de gelecek nesil için stoperlerini hazır etmek ve Avrupa’da başarı yakalamak istiyorsa..
 
Kaynak: Football Italia, Anthony Barbagallo
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
TOSEF Başkanı Ünal Ünaldı, kurdaki dalgalanmanın etkisiyle yedek parça ve oto boya malzemelerinin...