#
#
Patlayıcı güçleriyle rakiplerine korku salan yıldızlar sahip İsviçre, 2018’in önemli sürpriz adaylarından biri.
11/06/2018 - 15:32
Kadrosunda Granit Xhaka, Shaqiri, Embolo gibi birçok yıldızla Rusya’ya giden İsviçre, en büyük sürpriz adaylarından biri olarak öne çıkıyor. Genç ve dinamik kadroyu çok iyi kullanan Vladimir Petkovic önderliğindeki İsviçre, 10 maçta 9 galibiyet alıp 27 puan toplayarak doğrudan bilet alamayıp şanssız bir rekor kırdı.
 
Portekiz’le karşılaştığı grupta ikili averaj nedeniyle aynı performansa imza attığı rakibinin gerisinde kalan İsviçre, Kuzey İrlanda ile karşılaştığı playoff maçlarında gruplardaki kadar etkileyici bir oyun oynamasa da 0-0 ve 1-0’lık skorların ardından Rusya’da yer almayı başardı. Playoff sonucu elenmiş olsalar Dünya Kupaları tarihinin en acı hikayelerinden birine imza atacaklardı.
 
Dünya Kupası geçmişi
Rusya’da tarihinde 11. kez Dünya Kupası’nda mücadele edecek olan İsviçre, Türkiye’nin de yer aldığı 1954’te eleme stresi yaşamadan ev sahibi sıfatıyla kupada yer alıp 4. katılımında 3. kez çeyrek final görmüştü. 1958’e katılamadıktan sonra 1962-66 kupalarını gören İsviçre, 1994’e dek ortalarda gözükmese de gruptan çıkmayı başarmıştı. 1998 ve 2002’de yer almasalar da 2006’dan itibaren düzenli olarak Dünya Kupası bileti alıyorlar. 2018’de Brezilya’nın ardından Sırbistan ve Kosta Rika ile ikincilik savaşı verecek olan İsviçre’nin 1954’e dek üç kez yaşadığı çeyrek final heyecanı, tarihinin en büyük Dünya Kupası başarıları oldu.
 
Anahtar oyuncu: Ricardo Rodriguez
Kadroda en büyük yıldızın kim olduğu sorusu akılları karıştırıyor zira Shaqiri’nin Stoke City ile küme düşmesi o unvanı elinden almışa benziyor. Ricardo Rodriguez de geçen yıl transfer olduğu Milan’da isteneni veremedi ama şu an için takımın bir numaralı ismi olarak öne çıkıyor. Eğer Milan’daki değil Wolfsburg’daki standardını yakalarsa Dünya Kupası sonrası Milan’ın bile elinde tutması zor olabilir. Hızı ve dayanıklılığı ile rakip sağ kanatlar için büyük tehdit. Ayrıca önünde oynayacak Embolo veya Shaqiri için de çok büyük bir sigorta görevi görecek.
 
Teknik direktör: Vladimir Petkovic
İsviçre’nin teknik direktörü Vladimir Petkovic, Türkiye’de de yakından tanınan bir isim. Ülkesindeki başarılı performanslarını Young Boys ile zirveye çıkardıktan sonra Samsunspor’un yolunu tuttuğunda kalıcı olamadı ancak 2012’de başına geçtiği Lazio’da kendini yeniden kanıtladı ve finalde ezeli rakip Roma’yı devirip 2013 İtalya Kupası şampiyonluğu yaşadı. Sonraki sezon Lazio’da yükselen hedefleri karşılayamamış olsa da 2014’te İsviçre’nin başına geçti ve takımına önce Euro 2016, hemen ardından da 2018 Dünya Kupası bileti kazandırdı. 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Amerika ambargosu nedeniyle Android lisansı iptal edilen Huawei, sattığı akıllı telefonlar için...