#
#
Turnuvanın başından beri hiç geri düşmeyen favori İspanya, 2. dakikada Arturo Gonzalez'in golüyle yenik duruma gelmesine rağmen ikinci yarıdaki oyunuyla ve şansının yardımıyla çeyrek finale kalmasını bildi.
02/07/2013 - 20:52
Julian Lopetegui maça her zamanki gibi 4-3-3 ile başladı. Deulofeu Fransa maçına yedek başlamasının ardından tekrar 11'deydi ama en önemli göze çarpan farklılık Suso'nun maça kenarda başlamasıydı.
 
Sergio Almaguer, takımını maça tek kelime ile mükemmel hazırlamıştı. 4-4-2 şeklinde sahaya dizilen Meksika rakibine anlık presler ve iyi bir alan savunması ile net gol şansı vermemekte kararlıydı. 
 
İspanya'nın en tehlikeli yanlarının kanatlar ve Oliver Torres olduğunu bilen Almaguer, kenarlara özel önlem almıştı. Deulofeu ve Jese top ile buluştuğunda hem kanatlar Gonzalez ve Lopez, hem bekler Abella ve Hernandez, hem de topun olduğu kanattaki orta savunma Fuentes ve Marin yardıma gelip üçlü bir baskı oluşturdular. Orta sahada Van Rankin (tribünde bir çok Meksikalı hayranı vardı) ve Espericueta, zaman zaman yardıma gelen Corona ile birlikte Torres'i durdurma görevini üstlenmişlerdi.
 
Lopetegui'nin takımı yerden paslarla çıkmayı denediği anlarda çok oyunculu bir presle karşılaştı. Kaleci Daniel Sotres'e dönerek oyun kurmaya çalıştılar ama Meksika bu topları kazanarak tehlike yarattı.
 
Hücumda Corona ve Bueno ile rakibin düzenini bozan Meksika, ayrıca bekler Manquillo ve Bernat'ın üzerinden gol aramayı amaçlamıştı ve bunu başardı. Manquillo'nun arkasına çok iyi sarkan Gonzalez güzel bir son vuruş ile takımını öne geçirdi. Forvetler turnuvanın en etkili maçını oynadılar, birbirleriyle de iyi anlaştılar. Son vuruşlarda biraz daha başarılı olabilseler maçı ilk yarıdan kopartıp çeyrek finale adımlarını atabilirlerdi.
 
İspanya bu gole karşılık vermeyi ilk 45 dakika beceremedi. Oyunun merkezini ikinci bölgede kurdular ve aynı A milli takımda bazı maçlarda gördüğümüz sıkıntı gibi topa çok sahip olup tehlike yaratamadan devrede soyunma odasına girdiler. Lopetegui'nin 51. dakikada Suso'yu oyuna alıp Puerto'yu çıkarması, savunmaya da Saul'u yerleştirmesi ile İspanya ritmini buldu ve baskıyı arttırdı. Beklerin de hücuma önde başlamasıyla kanatlar ortaya kat etme şansını yakaladı ve etkili oldular. Gene de Meksika iyi direniyordu, ta ki yorulana kadar. Anlık bir konsantrasyon kaybı ve boş bırakılan iki oyuncunun kornerden gelen topa dokunmaları ile Derik'in golü geldi ve İspanya beraberliği yakaladı. Meksika golden sonra oyundan iyice düştü, oyuncular arasında mesafeler açılmaya başladı. Son dakikada Jese'nin bireysel çabasına Abel Fuentes'in şanssızlığı eklenince bir dakika önce muhteşem bir kurtarış yapan Richard Sanchez topu ağlarında gördü ve İspanya çeyrek final biletini aldı.
 
Maçın Yıldızı:
 
Sergio Almaguer. Teknik olarak muhteşem bir maç çıkardı. İspanya'yı ilk yarı boyunca tamamen etkisiz bırakmayı başardılar. Forvetler biraz daha dikkatli ya da becerikli olsalar bu mükemmel plan çeyrek final ile ödüllenebilirdi. 
 
Öne Çıkanlar:
 
Hedgardo Marin. 10 numara bir maç çıkardı. Hava toplarında etkiliydi, sol bek Abella'ya her kanat tehlikesinde yardıma gitti ve önemli müdahaleler yaptı. Ayrıca takımı hücuma çıkarırken de attığı uzun paslar ile maçı rahatlattı. 
 
Abel Fuentes. İkinci orta savunma, o da öne çıkan isimlerden bir tanesi idi. Marin ile alanı ve forvet Alcacer'i iyi kapattılar. Maçın son dakikasında kendisine çarpıp ağlara giden gol büyük bir şanssızlıktı, performansı ile bunu haketmemişti.
 
Jesus Corona. Belki de ilk defa kendisinden beklendiği kadar iyiydi. Top sürmeleri ile İspanya orta savunmalarını oldukça yıprattı, Bueno ile de iyi ikiye birler yaptı. Sotres'i ikinci yarının başında az daha mağlup ediyordu ki skor 2-0'a gelse İspanya'nın geri dönmesi imkansız gibi gözüküyordu.
 
Juan Bernat. Maçta İspanya adına ağırlığını koymayı başarabilen ender oyunculardan bir tanesi idi. Savunmada hızıyla bir çok pozisyonu önleyen isimdi. Hücuma da iyi destek verdi. Aslında birebirlere baktığımızda rakibin sağ kanadı Raul Lopez'i oldukça zorlayabilecek bir isimdi ancak İspanya onu yeteri kadar kullanamadı.
 
Suso. Oyunun seyrini değiştiren isimdi. Oynadığı pozisyon itibari ile takımın öne çıkmasını ve baskıyı kurmasını sağladı. Pas trafiğini sadece Oliver Torres'in üzerine kurmaya çalışan ve tıkanan İspanya'da dişlilerin işlemesini sağladı. 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Akıllı telefon pazarında öne çıkan isimlerden OnePlus, 2021 amiral gemisi modelleri OnePlus 9 ve 9...