#
#
İşine bisikletiyle gidip gelen Belediye Başkan Yardımcısı İsmet Kamil Öner, Salcano Gran Fondo Marmaris, bisiklet turizmi, Marmaris Bisiklet Rotaları ve bisiklet yolları ile ilgili sorularımızı cevapladı.
25/04/2018 - 15:22
Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı İsmet Kamil Öner, ekibimizi makamında ağırladı ve son derece keyifli röportajda Salcano Marmaris Gran Fondo’yu, Marmaris’i ve yapılan bisiklet yatırımlarını, bisiklet yollarını detaylı olarak anlattı. ''İşine bisikletiyle giden belediye başkan yardımcısı'' olarak da ulusal basında sık sık adını duyduğumuz Öner, aktif tatil, bisiklet turizmi ve bisiklete dair ciddi yatırımla ve projeler hakkında önemli açıklamalar yaptı. 
 
Öncelikle Salcano Marmaris Gran Fondo’yu konuşalım. Belediye ve Marmaris adına nasıl geçti? Ev sahibi gözüyle organizasyonu değerlendirebilir misiniz?
Gran Fondo yarışları, Türkiye çapında bizim takip ettiğimiz ve Marmaris’te olmasını istediğimiz bir organizasyondu. Bununla ilgili bir yıl önce Argeus Travel & Events ile görüşmelerimiz oldu. Bize bu görüşmeyi sağlayan şey de bizim bisiklet politikalarımız ve bisikletle ilgili yaptığımız projeler. Bunun sonunda artık Gran Fondo Marmaris’i düzenlemenin zamanı geldiğini düşündük ve hareket geçtik, çalışmaya başladık. Teknik arkadaşlarımız ve Mutlu Erçevik gelip parkurları yaptılar. Parkuru beraber çalıştık, ona eşlik ettim. Güzel bir parkur oldu, “Zor bir parkur olacak” diye de söylemişlerdi. Çünkü toplam kazanılan irtifa uzun parkurda 1890 metre, 2000’e yakın. Kısa olanda da yaklaşık 1200 civarında. Tabii ki Marmaris’in coğrafi özellikleri bunu sağladı. Gerçekten dağlarımız, tepelerimiz art arda, kızılçam ormanlarımız ve sayısız koylarımız denizi çevrelemiş durumda. Yollarımız da bu dağların, ovaların arasından oluşuyor. Gran Fondo’nun uzun ve kısa parkuru da bizim kırsal alanlarımızda oldu. Yorumlar çok güzel. Zor bir parkurdu ama unutulmazdı. Bunları anlattılar bize. Çok büyük bir kaza-bela olmadan tamamladık. Basının bizi takip etmesi bizi çok etkiledi. 30-35 tane basın mensubu, nasıl bir etkinlik yapmalıydık ki bizi bu kadar takip etmelilerdi. Bizi şaşırttı bu ilgi. Çok teşekkür ederiz Argeus’a, On İletişim’e ve siz basın mensuplarına. Beğendiler, şehri gördüler, vizyonumuzu anlattık onlara. Biz Marmaris’i bir turizm şehrinden öte yaşanılabilen, ziyaret edilirken tercih edilen bir yer olmasını istiyoruz. Mevsimlere dayalı bir turizm anlayışımız yok bizim, 12 aylık bir turizm amaçlıyoruz. Burada spor turizmi yerleştirdik Marmaris’e. Hem tesislerde hem tesis dışı alanlarda Marmaris’in turizm potansiyeline sporu ekledik ve spor için yılda 25-30 bin ziyaretçi almaya başladık. Sporcu, antrenör, ebeveynler, yurt içi-yurt dışı organizasyonlar, federasyonların, Gençlik ve Spor Hizmetlerinin organizasyonları derken sporsuz bir ayımız geçmedi şu anda. Şubat sonunda duatlonla başladık, federasyonla beraber yaptık bunu. Sonrasında Uzunetap’la Runmaris ve triatlonu yaptık. Şimdi Gran Fondo Marmaris icra edildi, büyük bir başarıyla. Yine mayıs ayında açık su(open water) yüzme yarışı ve Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonası olacak. Eylül ayında Dünya Ralli Şampiyonası(WRC) Türkiye ayağı düzenlenecek ki o çok büyük bir organizasyon. Zaten yat ve yelken yarışları bizi izlemeye devam ediyor.
 
 
http://funkyimg.com/i/2FnwY.jpeg
 
Bildiğimiz kadarıyla Marmaris’teki en eski organizasyonlar da yat ve yelken üzerineydi. Bir de Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu da sık sık uğruyor.
Doğru, yat ve yelken eskiler arasında, onlar daha önce düzenleniyorlardı. Bir de Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun start ve finiş anlarında halkın katılımı, coşku, şehrin buna hazır olması bize çok puan getirdi, teşekkür ve takdir aldık federasyondan ve sporculardan. Böylece bisiklet olgusunu şehre de yerleştirmiş olduk. Marmaris ve çevresinde, mevcut yolları kullandığımız 700 km’lik bisiklet rotalarımız var. Coğrafi işaretlemelerle iz takibi yapılabilen, her 4-5 km’de bir ziyaretçilerimiz rotayı yürüyüp gezebilirler. Toplam 19 km şehir içi ayrılmış bisiklet yolumuz var. Burada kullanım sayımız çok arttı. 2017’den 2018’e %100 bir artış var bisiklet kullanıcısı sayısında. Bu gittikçe artmakta. Şehirde önemli bir unsur oldu bisiklet. Yalnız turistler için değil, yaşayanlar için de önemli. Mevsimlere bağlı olmadan sezon başı ve sonunda da sıkça tercih edilen bir aktivite. Çok sıcaklarda bu tür etkinlikler zor olabiliyor ama doğa sporları için Marmaris’in potansiyelini de anlattık basın mensuplarımıza. Marmaris ve çevresinde yapılabilecek etkinlikler içerisinde trekking, yürüyüş yollarımız ve bunlarla ilgili çalışan arkadaşlarımız var. Zirve Dağcılık Marmaris şubesi de bu konuda çok iyi çalışıyor, beraber yürüyüşler yapılabilir. Kano, yelken, sörf, kitesurf yapılan noktalarımız var yakın çevrede. Buraya geldiğiniz zaman her şey dahil sistemine girmeden, oda-kahvaltı ile iyi bir kahvaltıyla güne başlayıp birçok sporu yapabilirsiniz.
 
Coğrafyanın öyle güzel bir yanı var. Her şey dahil sistemi turizmi çoğu yerde baltaladı diyebiliriz ama Marmaris’e oda-kahvaltı ile gelip bisikletinizi alarak Marmaris’in köylerinde, tamamen bölgelere özel yerel yemekleri yiyerek Türkiye şartlarında uygun şekilde gününüzü tamamen dışarıda geçirebilirsiniz. Marmaris’in şansı ve spor konusunda bu sanırım biraz. Çevresi epey geniş. Bu da spor turizmine yönelmenizde en büyük etkenlerden biri olsa gerek?
Evet. Mesela bu yıl Tui’nin Adaköy mevkisindeki oteli müşterilerine bisiklet imkanı yarattı. Bir bisiklet profili oluşturdu ve rehberler eşliğinde turlar yapılacak şimdi Adaköy’den başlayarak. Böyle bir konsept de geldi şehrimize.
 
Bunda Marmaris Bisiklet Rotaları’nın payı da büyük olacak.
Tabii ki, çok önemli bir şey.
 
Hem halk hem yabancılar tabelaları gördüklerinde ne kadar yol gideceklerini, eğimli mi yoksa düz bir yolda mı devam edebileceklerini okuyabilecekler.
Onun yanında şehir içi bisiklet yollarını da gezmek için kullanabiliyorlar artık. Birçok yerden bisiklet kiralayabiliyorlar mesela. Oteller de giriyor, yerel acentalar da.
 
 
http://funkyimg.com/i/2FnwZ.jpeg
 
Bisiklet konusunda size kişisel bir soru soralım o zaman. Ulusal basında da sıklıkla yer aldınız “İşine bisikletiyle gidip gelen Başkan Yardımcısı” olarak. Bu nasıl başladı?
Aslında bisikleti tanıyorduk biliyorduk ama hayatımızın bir parçası olması gerektiğini bize öğreten arkadaşımız Tolga’ya* borçluyum ben bunu. Bisiklet rotalarını da beraber yaptık Marmaris Bisiklet Derneği ile. Tolga Gök ve arkadaşları bu projede bize beş yıllık bilgi ve birikimlerini sundular. Güney Ege Kalkınma Ajansı’nda bir proje haline geldi bu ve başarılı olup hibe aldık. Ondan sonra bisiklet bizim hep hayatımızda oldu. Dağ bisikleti almıştım önce, Tolga’larla turlara çıktım. Sonra şehirde de kullanmaya başladım fakat Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı olduktan sonra ben buranın bir çalışanı olduğum için işime bisikletle gidip gelmek istedim. Sonra da bir şehir bisikleti edindim ve bisiklet yollarını da yaptığımız için benim bunu yapmam lazım diye düşündüm. Çünkü bisiklet yolları yapıyoruz, halkı teşvik ediyoruz ama bizim de binmemiz lazım. Bisiklete bindiğimiz zaman da bizim dünyamız değişti. Şehir içinde bisiklet kullanırken bir kere insanlarla selamlaşabiliyorsunuz, “Merhaba” diyorsunuz, istediğiniz zaman durabiliyorsunuz. Çevreni daha algılayabiliyorsun, şehri daha iyi görebiliyorsun bisikletle ve senin stresine de iyi geliyor. Hem vücut sağlığını düzene sokuyor bisiklet hem de bir stres dengesi yapıyor. Yoğun tempoyla çalışıyoruz, bisiklete bindiğimiz zaman bir mutluluk hormonu ortaya çıkıyor. Ben mutlu oluyorum bisiklete binince. Bisiklet yollarımızı yaptığımız dönemden itibaren iki yıldır bisikletle işime gelip gidiyorum. Kışın bir ara kullanmadığım oldu. Aslında o bile olmamalı. Bazen hava koşullarını, yağmuru çamuru bahane ediyoruz.
 
Marmaris’in iklim şartlarında, özellikle yağış sezonlarında bazen imkansız hale gelebiliyor.
Yani çok da düşünüyorum bazen yağmur yağarken ona göre giyineyim, su geçirmez kıyafetle geleyim diye. Geçen yıl 1 Mayıs-1 Ekim arası bindim. Bu sene erkene çekip 10 Mart’ta başladım ve sürekli biniyorum, hiç inmiyorum. Hafta sonları da kullanıyorum bisikletimi. 1 Mayıs-1 Ekim arası hesapladım 1000 km binmişim. Bu sene onu geçeceğim. 2018’de 10 Mart’tan itibaren başladım, bunu geçeceğim sezon sonunda. Sezon bittiği zaman tekrar görüşelim. :)
 
 
http://funkyimg.com/i/2FnwX.jpeg
 
Artık bisiklet turzimine doğru kayma var. Başkan da siz de sıklıkla söylüyorsunuz. Akdeniz kıyısında bir yer olduğu için en büyük örnek Mallorca. Bir Mallorca olma hedefi, o seviyede yer almak zor olabilir ama öncelikle Doğu Avrupa’nın Mallorca kadar ilgi çeken, oraya çok ciddi alternatif olarak deniz ve bisiklet turizmini bir araya getirme hedeflerinden bahseder misiniz? Ne yönde ilerliyorsunuz bu konuda?
Biz öncelikle bir veritabanı oluşturduk, işin önemli bir kısmını hallettik. Burada turizmin tüm bileşenlerinin bisiklete sahip çıkması gerekiyor. Konaklama sektörünün, acentaların, rehberlerin, otellerin, bisiklete sahip çıkmaları demek “bisiklet dostu tesis” olmaları anlamına geliyor. Otel broşürlerinde tanıtım yaparken bisikletlerini de koyacaklar. Benim otelime gelirseniz şu bisikletlerle şehri dolaşabilirsiniz, bu hizmeti veriyoruz; bisikletlerinizle gelebilirsiniz, teknik destek ve rehber veriyoruz dediğiniz zaman bisiklet turizme girmiş oluşuyor. Bugün Mallorca’da, Ibiza’da turistler konaklama yerini seçerken kullanacağı bisikleti de seçiyor. Kadrosunu, mtb mi şehir mi yol mu diye belirleyip konaklama yerinde teslim alıyor. Ayrılmıyor biskletinden ziyaretçiler. Bisiklet rehberi bulabiliyorlar. Bizim de Marmaris’te bisiklet turları yaptırabilecek profesyonel bisiklet rehberlerine ihtiyacımız var. Yerel acentalarda Marmaris’in bisiklet potansiyelini anlatacak rehberler lazım. Otellerde de bisiklet dostu olacak tesislere ihtiyacımız var. Bunları sağladığımız zaman inanın 3-4 aylık turizm beklentisini de aşacağız. Hedefimiz artık 12 ay turizm olacak.
 
Yeni bir iş alanı da yaratmış oluyorsunuz. Sonuçta bir bisiklet rehberi kolay kolay iş bulabilecek durumda olmuyor ülkemizde. Bunun için de rehberleri bisiklete yönlendirip istihdam sağlanıyor değil mi?
Elbette, bu model sonrasında başka adımlara da geçecek. Trekking de bu potansiyele sahip. Bizim bisiklette katettiğimiz yol yarın trekking ve yürüyüş turizmine de etki edecek. Dağcılık, kano, yelken gibi sporlara da fayda sağlayacak. Bizim turistlere bu sporları yaptırmamız için profesyonel rehberlere ihtiyacımız var. Konaklama tesislerinin de sıcak bakmaları gerekiyor doğa sporlarına. Bilmeleri gerekiyor Marmaris’i.
 
Ayrıca trekking için Marmaris Bisiklet Rotaları’nın da faydası olacak çünkü rotanın önemli bir bölümü(550 km kadar) aynı zamanda yürüyüş ve dağcılık için de kullanılabilir gibi duruyor. Ne dersiniz?
Hepsinin koordinatları bizde mevcut. Zirve Dağcılık ile bunun altyapısını hazırlıyoruz şu an. Marmaris şubesindeki arkadaşlarımızla çalışma içindeyiz.
 
 
http://funkyimg.com/i/2Fnx1.jpeg
 
Bize Salcano Gran Fondo Marmaris sırasında da anlattığınız aktif turizm planlamanız var. Bu da sporla iç içe bir proje. Bu planlama nasıl gidiyor?
Biz Marmaris Belediyesi olarak tanıtım çalışmalarımıza başladığımız zaman tesis tanıtımını yapmaktan öte Marmaris’in aktif turizm potansiyelini ortaya koyduk. Aktif turizm rehberlerimize koyduğumuz konular yürüyüş, dağcılık, bisiklet, kano, yelken, yat sporları, dalış -bu çok önemli-, binicilik, kitesurf, deniz kanosu, kürek sörfü. Bunların hepsi Marmaris’in potansiyeli. Bu aktiviteler Marmaris’in bir parçası. Biz şunu söylemek istiyoruz: Turizmde konaklama bir amaç olmamalı. Ben tesis için gelmemeliyim. Bir bölge için gelmeliyim. Nerede kalacağıma, ne yapacağıma göre karar veririm. Zaten bu aktiviteleri yapacak olan kişi, sporcu, her şey dahil sistemine girmez. Her şey dahil sisteminden çıkmak bir projeyle mümkün olur. Şu anda olmak zorunda bu sistem. Kötü demiyoruz, buna da ihtiyacı var turizmin. Ancak biz bu aktif tatil potansiyelini ortaya koyduğumuz zaman zaten turist diyecek ki “Her şey dahil sistemine gerek yok, ben tesisinizde kalırım ama oda-kahvaltı benim için yeterli” ya da yarım pansiyon, kahvaltı ve akşam yemeği. Bunlar ancak aktif tatille mümkün olacak.
 
Spor turizmi aynı zamanda bir şehrin genel turist kalitesini de yükseltecek. Sadece Marmaris değil Türkiye’deki tüm turizm şehirleri için geçerli bu. Turist her gün başka bir köyden alışveriş yapacak, dışarıda olacak.
Turist her gün o köyün ürünlerini yiyecek. Köy kahvaltısı yapacak, gözleme, yoğurtlama yiyecek. Biz turizm fuarlarına da artık aktif tatil konseptiyle katılıyoruz. Zürih Aktif Tatil Fuarı’na Marmaris için gittik ve aktif tatil konseptimizle katıldık. Utrecht’teki trekking ve bisiklet fuarına da iki yıldan beri katılıyoruz. 2019 En İyi Bisiklet Rotaları adayıyız şu anda. Onunla ilgili başvurularımızı da yaptık Marmaris Belediyesi olarak. Mayıs ayında da Hollanda Turizm Fuarı’ndan yetkili arkadaşlarımız gelecekler ve bizi denetleyecekler 2019 adaylığı için.
 
Türkiye içinde ve dışında olsun profesyonellerin buna bakışı nasıl gittiğiniz fuarlarda?
Hazırladığımız rehberler çok beğeni topladı ama bizden beklentileri şu; diğer ayaklar. Bunlar nedir? Profesyonel rehberler ve doğa sporları yapan-yaptıran acentalar. Bizim bu eksiğimiz var. Bisiklet dostu tesisler de dahil. Yerel otorite olarak veritabanı, harita ve rota çalışmaları konusunda gereğini yaptık. Şehir içi bisiklet yolları bakımından da başlangıcı yaptık. Şimdi turizm unsurlarının bisiklet vizyonunu geliştirmeleri gerekiyor. Turizm profesyonelleri ile görüştüğümüzde eksik kaldığımız noktalar bunlar oldu. Bu yüzden TURSAB ve Turizm Otelciler Birliği ile beraber çalışmamız gerekiyor bisiklet dostu tesis sayılarını yükseltmek için. Bisiklet rehberi kavramını hayata geçirmeliyiz.
 
Son bölüme doğru bisiklet yollarından da bahsedelim. Başka şehirlerde yaşayıp bilgi almak isteyenler de olabilir. Halka bu tip bir yeniliği benimsetmek belirli bir mücadele ve sabırdan geçiyor. Sizin bu projeden başarıyla çıkmış bir ekip olarak böyle projeleri hedefleyen diğer şehirlerimize vereceğiniz tavsiyeler neler olur? Ayrıca bu süreç nasıl başladı ve devam etti?
Bisikletin ne olduğunu iyi anlatmak lazım. Bisikleti bir şehirde hayatınıza koyduğunuz zaman hem bireysel olarak size katkısı oluyor hem de şehre katkı sağlıyor. Bir kere stresten uzaklaşıyorsunuz. Arabanın sizde oluşturduğu o baskılar ve MTV’ler, ÖTV’ler, benzinler, zamlar, yedek parçalar, servisler, ruhsatlar, ehliyetler... onlarca evraktan kurtuluyorsunuz. Daha dingin oluyorsunuz, üstelik bisiklet sizi yormuyor, enerji katıyor. Bakın bu çok önemli.
 
 
Buna kesinlikle katılıyorum.
Şahitsiniz değil mi? Asla yorulmayacaksınız, bisiklet size enerji katacak ve vücut bisiklet istemeye başlayacak artık. Bireysel olarak sağlığımıza katkısı var, sinir sistemimize katkısı var. Kalp damar sistemine, psikolojimize katkısı var ve bu işimize yansıyıp iş verimliliğimizi artırıyor. Şehirde de gürültü azalıyor. Bugün egzoz gazları, otomativ sektörü söylemez bunu ama dünyanın en zehirli gazlarından biridir. Karbonmonoksit gazı bu. Bu çok konuşulmaz ama. İnanın sigaradan bile daha tehlikeli olduğunu söyleyebilirim basit olarak. 5 dakika boyunca sigara içilen 9 metreküplük bir odada oturun, bir de egzoz gazını verelim, 5 dakika sonra ruhunuzu teslim edebilirsiniz. Karbonmonoksit gazı aldığınız bir odada düşünebiliyor musunuz tehlikeyi? Atmosfere salınan gazlar, çevreye verilen zararlar ve sektörün çevreye olan zararı... Araç sayısı giderek artıyor, buna bir dur dememiz lazım, yollar artık kaldırmıyor. Çünkü Marmaris’in belirli bir fiziki altyapısı var. Marmaris bunu aşamaz, gelecek için çok önemli bu. Marmaris bir İzmir, bir Konya ovası falan değil. Etrafımız ormanlarla çevrili bir beldedeyiz biz. Bizim araç sayısına bir sınırlama getirmemiz lazım. Biz bisiklet yolları yaptık 19-20 km ama 2 yılda 1000 araçlık otopark ürettik. Kılçık yollarda, şehrin çeşitli yerlerinde, ana arterlerde otopark da yaptık. Hiç yapmadık değil. Trafik hızını da kontrol etmeye başladık. Bisiklet yolunun olmadığı geniş yollarda bizim millet Maşallah basıyor gaza gidiyor. Bazı yollar daraldı ama trafik makul bir hızda akmaya başladı. Güvenli bir hız olması lazım. Saatte 50 km’dir bu ama gözlemleyin bakalım vatandaşımız kaç km hızla gidiyor.
 
50’ye rastlamak çok zor.

Nerede 50? Allah muhafaza. Bu bakımdan Türkiye Bisikletliler Derneği başkanı Murat Suyabatmaz Bey’in dediği gibi bisiklet bir joker. İstediğin yere koy. Bir yeri var, anlamı var, değeri var.
 
Son kısma geldik. Tribun Dergi ve yeni kurulan FrontSet ile beraber birçok bisiklet organizasyonuna katılmaya devam ediyor. Gelecek yıllarda Marmaris’te sık sık görüşmeye devam edecek miyiz? Belediyenin gelecek yıllardaki desteği artarak sürecek mi bu konuda planlamalarınız neler?
Sürecek sürecek. Şimdiden önümüzdeki yıl Gran Fondo için gelmek isteyen sporcular var. Unutulmaz bir yarış olduğunu söylüyorlar. Çok güzel geri dönüşler aldık. Nasıl sürdürmeyelim? :) Bisiklet bir vizyon. Bir festival yapalım oldu bitti değil. Bir temadan bahsediyorum. Bisiklet sürdürülmesi gereken bir kavram. Biz bunu hem turizme ve şehre yerleştirdi hem de spora yerleştirdik. Çok yönlü baktığımız için kesinlikle devam edecek. 12 ay boyunca bisikleti gündemden düşürmeyeceğiz.
 
Tribun Dergi ve FrontSet olarak bu güzel röportaj için kapanış mesajınızı alalım ve bitirelim dilerseniz.
FrontSet ve Tribun Dergi’ye çok teşekkür ederim çünkü medya ayağı olmadan biz kendimizi anlatmakta tıkanabiliyoruz. Sosyal medyayı çok iyi kullanmak gerekiyor bu yolda. Hele hizmet yapanlar, iş ve proje üretenler için medya çok önemli. Kendimizi biz sizlerle anlatabiliriz Türkiye ve dünyaya. Sizlerin sosyal medyadaki networkünüz, hareketleriniz, bizi destekleyici bir faktör. Sizlerin sayesinde büyüyeceğiz, yeri geldiğinde eleştireceksiniz, daha iyi çalışmalar yapmak için beraber ilerleyeceğiz. 
 
Röportaj: Fırat Selçuk (https://twitter.com/frtslck)
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Guardians of the Galaxy serisinde Drax karakteriyle izleyici karşısına çıkan Dave Bautista karakterinin...