#
#
Geleceğin büyük yıldızlarından bir tanesi olarak gösterilen Kurt Zouma, turnuvanın başında Umtiti-Sarr orta savunmasının yerini alamadı ama İspanya maçında giymeye başladığı formayı da ne Top 16, ne de çeyrek finalde üzerinden çıkardı.
07/07/2013 - 16:45
Zouma, Fransa U-20 milli takımının 94 doğumlu tek oyuncusu ve en genç ismi. 1.90 boyundaki orta savunma oyuncusu, boyundan hiç beklenmedik bir çabukluğa sahibi. Fiziği sadece boyu ile değil, güçlülük anlamında da yaşının çok ötesinde. Pas verme kabiliyeti yüksek (Fransa Ligue 1'de %80'in üzerinde bir pas başarı yüzdesi yakaladı), hava toplarında da etkili. Geçen sezon Saint-Etienne formasını 22, bu sezon ise 18 kez giydi. İki sezonda da 2'şer gol attı. Tecrübenin önemli olarak görüldüğü bir pozisyon olan stoperde, Fransa milli takımına önümüzdeki on yıl hizmet edecek gibi gözüküyor.
 
Kurt, St. Etienne'in genç takımına 2009 yılında dahil oldu. İlk günden itibaren dikkatleri üzerine topladı ve Couple Gambardella'da forma giydi. Milli takım ona pek uzak değildi. 2011'de Maksika'da düzenlenen U-17 Dünya Kupası'nda teknik direktör Patrick Gonfalone onu kadroya dahil etti. Ülkemizdeki U-20 Dünya Kupası'nda Fransa adına öne çıkan hiç bir isim o kadroda yer almıyordu. Fransa ev sahibine çeyrek finalde 2-1 yenilerek turnuvaya veda ederken sakat ve cezalı oyuncular sebebiyle kadroya dahil olan Zouma, ilk 11'in önemli isimlerinden bir tanesiydi. Hem orta savunma hem de bek olarak turnuva boyunca -bir maç dışında- forma giydi. 
 
2011-2012 sezonunun başlarında, daha 16 yaşındayken St. Etienne'de forma giymeye başladı. Takımda genellikle genç ve kadroya giremeyen oyunculara verilen 33 numaralı formayı giyiyordu. Tek bir fark vardı, formasının arkasında ismi yazmıyordu. Christophe Galtier, onu korumak ve fazla göz önünde tutmamak için böyle bir yola gittiğini söylüyordu.
 
French Football Weekly, bir makalesinde şöyle diyordu: "Bazen "Bir sonraki …" terimi futbolda çok kullanılır. Arjantinli bir oyuncu kurucu "bir sonraki Maradona", Alman bir golcü "bir sonraki Müller" olarak adnlandırılır. Zaman zaman bu oyuncu için bir engel olabilir. Genellikle radara takılmayan oyuncu gerçek yetenek olarak parlar. Bu Christophe Galtier'in Kurt Zouma'nın formasına isim yazmamasının nedeni olabilir. BU şekilde Zouma göze çarpmadan yetenklerini geliştirme imkanı bulabilir." Tabi ki bir paragraf aşağısında Meksika U-17 Dünya Kupası'ndan bahsederken "Marcel Desailly benzetmeleri" yapıldığının da altını çizmeden edemediler.
 
Zouma şu anda gerçekten yaşıtları, hatta kendisinden bir kaç yaş büyük oyuncular arasında bile farkını fazlasıyla hissettiriyor. Sanki 27-28 yaşında bir savunma oyuncusu fiziğine bu genç yaşta ulaşmış gibi. En büyük artısı, şu anda bulunduğu yaşlarda fiziğini geliştirmek için hız ya da çabukluk gibi özelliklerinden feragat etmeyecek olması çünkü zaten şu an hepsine sahip. Önümüzdeki yıllarda formayı Sakho'dan alıp Varane ile birlikte Fransa'nın stoper ikilisini oluşturursa şaşırmamak lazım.
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Mi Band 4 üstüne konumlandırılan Mi Band 5 akıllı bileklik modeli gerçek anlamda yalnız kalmayacak....