#
#
FUTBOL KÜLTÜRÜ
Brezilya'da bazı futbolcuların dahil olduğu ''İsa'nın Atletleri'' hareketi nedir? İşte detaylar...
18/12/2017 - 08:44
2007 yılında Aceto Balsamico Blog'da konudan şöyle bahsedilmiş.
 
''Brezilyalı futbolcuların profesyonelliği ve Avrupa'daki başarılarını dini bütün olmalarına bağlayan satırlara rastlamıştım. Bir de Atletas de Cristo organizasyonu vardı ki asıl araştırılması gereken mevzu odur. Kaka'nın gol sevincini tezahür biçimi üzerine çok yazılıp çizilmeye başlandı. Sponsoru olduğu firmanın kramponlarını oyun durduğunda yok yere yeniden bağlayıp markayı ekrana getiren futbolcu hikayelerinden farklı biraz.
 
Kaka malum Brezilya'da zengin bir ailenin çocuğu, bunu Ertem Şener her maçta söylüyor. Bir zamanlar ki 80'ler oluyor Brezilya'nın %80'i Katolik iken bu rakam son 20 yılda hızla düşüşe geçmiş. Washinghton Post'un bu konuda bir makalesi var. Evangelistlerin yükselişi üzerine. Koyu Katolik Brezilya'da 26 milyon kişiye ulaşmışlar. İşte Kaka da onlardan biri.
 
http://funkyimg.com/i/2Apsm.jpg
 
Atletas de Cristo organizasyonu ki İsa'nın Atletleri diyelim buna Brezilyalıların kurduğu ve futbolcuların misyonerliğini üstlendiği bir topluluk. Çok iyi araştırmadığım için alayı Evangelisttir demeyeceğim ama içlerinde Kaka'dan başka Taffarel, Edmilson, Donato, Lucio, Ze Roberto gibi çok tanınmışlarının yanında 40'a yakın isim var.
 
Evangelistler hadi onlara da protestanlar diyelim Kaka'nın popülaritesinin kaymağını yiyorlar bir güzel. Kaka golleri attıktan sonra -bakınız foto hesabı- ellerini açıp gökte İsa'sına şükrediyor.
 
http://funkyimg.com/i/2Apsk.jpg
 
Bu fotoğraf ise 2004 yılında Milan'ın şampiyonluk maçı sonrasında çekilmiş. Kaka'nın mesajını Portekizce değil de İngilizce olarak ''I belong to Jesus'' olarak vermesi - ki evangelistlere aittir- pek manidar ve reyting kaygılı. Türkiye'de oynayan Brezilyalılar arasında Atletas de Cristo üyesi var mı bilemem ama Ronaldinho ya da Ronaldo'nun bu taraklarda bezi olmadığı kesin..
 
Futbola veda ederken de...
Kaka dün futbola veda ettiğini açıklamıştı. Bu kararından sonra veda niteliğinde bir mesajı sosyal medya hesabından paylaştı. Burada da mesajı netti: "Tanrıya hayal edebileceklerimden daha fazlasını bana verdiği için minnettarım. Şimdi yeni bir yolculuğa hazırım. Amin" Bu mesaja iliştirdiği fotosunda da yine "I Belong to Jesus" (Ben İsa'ya aitim) yazılı tshirtü vardı.
 
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Türkiye’de oldukça popüler Android One temelli akıllı telefonu modelin Xiaomi Mi A1 sahiplerine güzel...