#
#
İlk yarısında çok zorlandığı karşılaşmanın 2.yarısında canlanan Irak, Paraguay'ı uzatmalarda bulduğu golle eledi ve çeyrek finale yükseldi.
04/07/2013 - 09:45

Turnuvanın en renkli takımlarından biri olan Irak, seyirci avantajıyla birlikte Paraguay'ı 'ağırlıyordu' desek pek de yanlış olmaz. İki takım da kazandığı maçlardaki taktiksel dizilimiyle sahada yer alıyordu. Maç çok temposuz başladı ve ağırlıkla top Paraguay hakimiyetindeydi. Ancak her iki takım da çok basit pas hataları yapıyordu ve bu iki takımın da ne kadar stresli olduğunun net bir kanıtıydı.

İlk 15 dakikalık bölümün ardından oyun farklı bir formata döndü ve top hakimiyeti Irak'a geçti. Paraguay ise hızlı hücumlarla sonuca gitme gayretindeydi. Topla oynama oranı Irak lehine olmasına rağmen, pozisyonları bulan ekip Paraguay'dı. Özelllikle Sanabria'nın, Derlis Gonzalez'in hareket alanına attığı diyagonal paslar, Irak savunmasının dengesini bir hayli bozdu ve kalelerinde ciddi tehlikeler yaşadılar. İlk yarıda en başarılı isim Irak kalecisi Hameed oldu.

2.yarının başlamasıyla beraber tempo iyice düştü ve takımlar yenilecek bir golün telafisinin olmadığının bilincine varmaya başladılar. Paraguay'da yapılan taktiksel değişiklikler sonucunda, Irak'ın en etkili silahı Ali Adnan daha fazla bindirme yapma imkanına kavuştu ve bunları çok iyi değerlendirdi. Ancak bu fırsatları gole çeviremediler ve tempo iyice düştü. 80.dakikada Barcelonalı Sanabria'nın, Hummam'a yaptığı çok sert faul kırmızı kartla cezalandırıldı ve Paraguay sahada 10 kişi kaldı. Irak bu bölümden sonra oyunu fazla sıkmadı ve maçın uzatmalara gitmesini, bir anlamda kendisi istedi.

Uzatmanın ilk devresinin başlamasıyla beraber Irak rakibinin üzerine akın akın gitmeye başladı ve gol de çok gecikmedi. Sol kanattan yine Ali Adnan'ın getirdiği topa, oyuna sonradan dahil olan Farhan vurdu ve top ağlarla buluştu. Paraguay yediği golün ardından çok fazla risk aldı ve maç adeta bir tenis maçına döndü. Paraguay'ın her atağı tehlike yaratırken, kaptırdığı her top da net gol pozisyonlarına dönüştü. 118.dakikada Paraguay gole çok yaklaştı ama kaleci Hameed'in elinden kaçırdığı topu Ali Adnan çizgiden çıkardı ve golü önledi. Maç 1-0 tamamlandı ve Irak adını çeyrek finale yazdırarak çok çok önemli başarının altına imzasını attı. Paraguay ise beklemediği bir mağlubiyet alarak turnuvaya veda etti.

Maçın Yıldızı

Ali Adnan. Bir sol bek daha ne yapabilir ki dedirten bir performans sergileyen Ali Adnan, bulduğu her fırsatta hücuma inanılmaz bir destek verdi ve takımını ileri taşıyan oyuncu oldu. Savunmadaki müdahaleleriyle de son derece olumlu işler yapan Ali Adnan, son saniyede çizgiden çıkardığı topla maçın kahramanı oldu. Savunmadan çıkarken topları daha risksiz kullanırsa, kusursuz bir sol beke dönüşebilir.

Öne Çıkanlar

Mohammed Hameed. Maçın son anlarında yaptığı hata herkesin aklında kalsa da, maç boyunca sayısız başarılı müdahalede bulundu ve birçok net gol fırsatını engellemeye başardı. İlk turun en iyi kalecisi seçtiğimiz kaptan Hameed, bu ünvana yakışır bir performansla göz doldurdu.

Teodoro Paredes. Paraguaylı stoper, takımının baskı altında olduğu anlarda yaptığı kritik müdahalelerle dikkat çekti ve uzunca bir süre savunmaya liderlik yaparak kalelerinin gole kapanmasında önemli rol oynadı. Ancak karambolde yenen gol engel olamadı ve sahadan boynu bükük ayrıldı.

twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Teknoloji devi Apple‘ın merak edilen bütçe dostu telefonu iPhone modeli hakkında şaşırtan...