#
#
Irak maça o kadar savunma ağırlıklı bir kadro ve diziliş ile çıktı ki, kendi yeteneklerini sahaya yansıtma fırsatını ancak ikinci yarıda ve 2-0 yenik durumda iken buldu. İngiltere pozisyon üretmekte oldukça zorlansa da önce bir duran top, sonra da bir kontra atak ile avantajı yakaladı ama Al Azzawi yaptığı yanlışlardan dönünce Irak son dakikada gelen gol ile bir puanı almayı başardı.
23/06/2013 - 23:14
Peter Taylor’ın takımı maça 4-3-3 ile başladı. Oyuncuların çoğunun üst düzey futbol tecrübesi var. Premier League ve League 1’ın yanında Portekiz Premeira Liga tecrübesi olan Eric Dier gibi yetenekler de kadroda mevcut. Kane, Ward-Prowse, Barkley , Flanagan dünyanın en iyi liginde görev almış isimler. Bu tecrübe, İngiltere’ye ilk 55 dakikada maç içi hakimiyet ve 2-0’lık üstünlük yakalattı fakat Peter Taylor Irak’ın saha içi değişikliklerine tepki veremeyince bu büyük fırsatı teptiler.
 
Harry Kane, forvet özelliğinin yanında servis yapma konusunda da başarılı olduğunu gösterdi. Önce Coady’ye, sonrasında da Williams’a verdiği gol pasları ile takımına iki gol kazandırdı. Forvet özellikleri olan Luke Williams, bu sistemin kanatlarından gol noktalarına koşular yapan ve ceza sahasında etkili olan isim.  Diğer kanat John Lundstram sol ayaklı ve orta saha özellikli bir oyuncu olduğu için daha çok takım arkadaşlarını yönlendiren ve içe kat eden bir oyuncu olarak göze çarpıyor.
 
Ross Barkley, son bir kaç senedir kendisinden beklenen seviyeye gelebileceğinin sinyallerini verdi. Oyununu zaman zaman bir üst seviyeye çıkardı ve o anlarda İngiltere’nin etkinliği hissedildi. İkinci goldeki top sürmesi ve pası elit oyuncu niteliğindeydi. Maçta farkedilen tek eksiği, takımının pozisyon bulmakta zorlandığı ve rakibin katı savunma yaptığı anlarda ceza sahası içerisinden uzakta kalması. 
 
Irak, özellikle ilk 55 dakika itibari ile turnuvada beklentilerin en altında kalan takım oldu. Bunda teknik director Hakeem Al Azzawi’nin beşli savunma ve onların hemen önünde de savunma ağırlıklı Mustafa Nadhim’i tercih etmesinin rolü büyüktü. 
 
Savunmada 5-4-1, hücumda 3-4-3 gibi yerleşen Irak ilk yarı topu o kadar İngiltere’ye verdi ki Abdul-Raheem ileride tek başına üç dört oyuncu karşısında çabalamaktan yoruldu ve etkili olamadı. Maçtan önce turnuvanın gelecek vaad eden ve parlaması beklenen isimlerinden bir tanesi olarak adlandırılıyordu. Al Azzawi’nin 55. Dakikada yaptığı Saad Naji-Mahdi Kamil değişikliği ile Mustafa Nadhim savunmaya, Ali Adnan sol beke geçti ve Irak kendi kimliğine büründü. 
 
Ammar Abdul-Hussein ve Farhan Shukor’u da sahaya süren Irak, dörtlü savunma ile topu rakip alana taşımaya, tehlikeler yaratmaya ve Abdul-Raheem’i gol yollarına sokmayı başardı. Önce penaltı ile gelen gol, maçın son dakikalarında ise Ali Adnan’ın kendi çabası ile yaratıp sonlardırdığı atak Irak’a büyük bir moral ve bir puan getirdi. 
 
Maçın Yıldızı:
 
Ali Adnan. İlk dakikadan itibaren sahadaki varlığını hissetirdi. Dhurgham’ın arkasında üçüncü bir orta savunma olarak maça başladı ve yerinde müdahaleler yaptı. Hücumlardaki uzun pasları Irak’ın sistem değişikliğine gidene kadar tek tehlikeli silahı gibi gözüktü. Sol beke geçtikten sonra da maçın kaderini değiştiren isim oldu. Beraberlik golünü kendi yarattı, kendi attı.
 
Öne Çıkanlar:
 
Harry Kane. Maça golleri ile değil, gol pasları ile katkı yapan isim oldu. Hem Coady’nin, hem de Williams’ın golünün pasları Harry Kane’den geldi. 
 
Ross Barkley. Maç boyu öne çıktığını söylemek zor ama zaman zaman ağırlığını koyarak sahada farkını belli etti. İkinci goldeki top sürüşü ve pası mükemmeldi. Sürekliliği sağladığı anda maçın yıldızı bölümüne geçmeye aday.
 
Mohanad Abdul-Raheem. Takım onu iyi besleyebilse, çok daha etkili olacak.  Topu aldığında Asya U-19 Şampiyonası’nda MVP ödülünü neden aldığını kanıtladı. Yaptırdığı penaltı ile takımının geri dönüşü ateşleyen isimdi.
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Samsung Galaxy S20 serisiyle kullanıcılara sunulan yeni kamera yetenekleri Samsung Galaxy S10 serisi için de kullanılmaya...