#
#
Irak'ın mucizeyi gerçeğe dönüştürmesine iki adım kaldı. Peki bundan sonra ne yapması gerekiyor?
10/07/2013 - 12:03
Kendilerine idol seçtikleri ağabeyleri Asya Şampiyonu olurken, onlar da kendi yaş gruplarında finale kadar çıkmayı başarmışlardı. Irak, Türkiye'de de inanılmazı yapmaya devam ediyor. Ali Adnan'ın, İngiltere ağlarına son dakikada yolladığı toplan inanmaya başlamışlardı ve her turda daha da fazlasını ortaya koyuyorlar. Buraya kadar kolay bir yoldan geldiklerini söylemek mümkün ama yaptıklarının kolay olduğunu söylemek bir hayli zor. Irak, bu andan itibaren ilerleyen yıllarda neler yapabileceklerinin sınavına da çıkacak.İki yıldır harika işler çıkaran teknik direktör Hakim Şakir, ''kazanmak için sahaya çıkacağız'' sözleriyle, çoğunluğun mucize olarak adlandırdığı başarının bundan daha fazlası olduğunun ve devamının geleceğinin sinyallerini veriyor. 
 
Turnuva başından bu yana değiştirmedikleri 4-2-3-1 düzenini Uruguay karşısında da değiştirmeyecek olan Irak'ın en büyük avantajı, buraya kadar gelmelerini sağlayan motivasyon, takım halinde hareket etme olgusu ve yardımlaşma olacak. Uruguay'ın turnuvanın favorilerinden olmaması ve kağıt üzerinde bakıldığında elenebilir takım görüntüsü vermesi Irak için avantaj olduğu kadar aynı zamanda da bir dezavantaj. Topu pozitif kullanmayı seven, bol pas yapan, kanatlara yayılan Irak'ın, temponun yükselmesine izin vermemesi ve bireyesel hatalarını minimuma indirmesi ilk yapması gerekenler olarak öne çıkıyor. 
 
Turnuvaya Hırvatistan mağlubiyeti ile başlayan Uruguay, ilk yarısı boyunca uyuduğu maçın ikinci yarısında gerçek anlamda Türkiye'de olduğunu hissettirmişti. O günden sonra üzerine koyarak ilerliyorlar ancak baskın bir performanstan söz etmek mümkün değil. Nijerya'yı mağlup ettiler ama elenebilirlerdi, İspanya'ya karşı hiç şans tanınmıyordu ve turu geçmesini bildiler. Irak'ın karşısında İspanya, Fransa, Şili gibi oyun karakteri belli bir takım olmayacak. Rakibe göre tepkilerini belirleyen Uruguay'ın, Irak'ı hücum başlangıçlarında rahatsız etmesi ve hataya zorlaması muhtemel görünüyor. Öte yandan duran top savunmasında da zaafiyetler yaşayan Irak, ceza sahası etrafında sık sık yaptığı faullerin sayısını düşürmezse başına iş açabilir. Bireysel yetenek anlamında rakiplerinin gerisinde olsalar da, bunu takım bütünlükleriyle etkisiz hale getirecek organizasyona sahipler.
 
Hücum kısmında beklenenden iyi görüntü çizen Irak, turnuvadaki en sert takımlardan biri ile karşılaşacak ve onlar için oyunun anahtarı gol yememek gibi görünüyor. Bu aşamaya kadar yalnızca iki gol yiyen ve son dört maçta da skor üretmeyi başaran bir rakibe karşı geri düşmek işlerin sona ermesi anlamına gelebilir. Şu ana kadar yaptıkları ile beklentilerin ötesine çoktan geçmiş durumdalar. Ancak onları buraya getiren her detayı, Uruguay karşısında kusursuza yakın uygulamaları gerekiyor ve iyi günlerinde olurlarsa finale yükselebilirler. Şu ana kadar yaşadıkları aksilikleri avantaja çevirmeyi başaran Irak, turnuvanın zirvesine çıkabilmek için, iki kere daha limitlerini zorlayacak.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Vespa ile sokak modasının efsanesi Sean Wotherspoon’u bir araya getiren özel model, vintage kombinasyonuyla meraklılarının...