#
#
İlk yarıyı domine eden Fransa, ikinci yarının başında Türkiye maçındaki gibi duraklayınca Gana oyunu rakip alana yıktı. Finalin ibresinin dönmeye başladığı anlarda oyunda kalmaması gereken Thauvin'in bireysel yeteneği ile gelen gol, Fransızlara finali getirdi.
10/07/2013 - 20:47
Gana Mankowski'nin takımına fazla saygı duyarak maça başladı. Attamah, Lartey ve Odjer'den eksik Tetteh'in önderliğindeki Gana, savunmadaki zaaflarını gidermek için kendi yarı alanına yakın oynamayı ve topun arkasında durmayı tercih etti. Oyunun kontrolüne eline alan Fransızlar, Digne'i öne atma şansını elde ettiler ve bunu sonuna kadar kullandılar. 
 
Pozisyon üzerine pozisyon üreten Fransa, Thauvin'in uzun mesafeli deparı ve Sanogo ile yaptığı ikiye bir sonucunda golü buldu. Çok oyuncu ile rakibin kalesine gitmediği bir anda golü bulmasının nedeni 20 numaralarının muhteşem yeteneği idi. O dakikaya kadar farkın açılmamasının tek nedeni ise kaleci Antwi'ydi. Maçın kader anı Thauvin'in golünden sonra gelen 30 saniyelik süreydi. Bahreynli hakem Nawaf Abdullah, Thauvin'in bayrak direğini sökmesine ikinci sarı kartı vermeyerek Fransızlar'ı sahada 11 kişi tuttu ve belki de finale çıkan ekibi belirledi…
 
İkinci yarıya sakatlanan kalecisi Antwi'nin yerine Sai'yi alarak başladı Tetteh. Fransa'nın bu değişiklik ile rahat bir şekilde finale gideceğini düşünenler ise yanılıyordu. Bambaşka bir Gana vardı ikinci yarıda sahada. Baskıyı kurdular, ilk 5 dakika içerisinde duran toplar ile birlikte üç gollük pozisyon yakaladılar, golü de buldular. Assifuah, turnuva içindeki parlayan grafiğini muhteşem bir şut ile sonlandırdı.
 
Türkiye maçının benzeri bir şekilde ikinci yarıda oyundan düşen Fransa, golden sonra oyunun kontrolünü rakibine bıraktı. Tetteh'in öğrencileri topla çok oynamıyordu fakat maçı istediği gibi yönlendiriyordu. İlk yarı oynadıkları 4-1-4-1'den 4-4-2'ye yakın bir oyuna dönmelerinin de bu değişimde etkisi büyüktü.
 
Gana kendisini finale çıkaracak golü ararken sahada olmayan oyuncularının ve Thauvin'in yeteneğinin birleşmesi ile kalesinde golü gördü. Thauvin kendi yarattığı pozisyonu iyi sonlardırdı fakat Sai'nin yerine kalede Antwi olsa bu topu çıkartması zor olmazdı. Top 16'da performansını yükselten Thauvin, bu maç ile zirve yapıp takımını finale götüren isim oldu.
 
Bahreynli hakem 80. dakikada ilk yarıdaki pozisyonu telafi edercesine Umtiti'ye ikinci sarı kartını çıkararak Gana'ya son bir ümit verdi ama savunmada Zouma'nın muteşem oyunu, Fransa'nın skoru korumasına ve finale adını yazdırmasına yetti.
 
Maçın Yıldızı:
 
Florian Thauvin. Ne kadar büyük bir yetenek olduğunu bu maçta gösterdi. İki golünde de bireysel yeteneği öne çıktı. Orta sahaya gelip kendini unutturup sonra uzun bir depar ile attığı gol gerçekten görülmeye değerdi. İkinci goldeki topu alışı, çekip köşeye gönderişi ise ustaca. Sonunda beklenen patlamayı tam da takımının ihtiyacı olduğu anda yaptı.
 
Öne Çıkanlar:
 
Assifuah. Zouma-Umtiti ikilisi ile boğuşabilmek başlı başına bir başarı, Assifuah bundan fazlasını yaptı. İkili mücadele kazandı, top tuttu, takımını öne taşıdı ve golünü attı. Maçın sonlarında vurduğu şuta Areola'nın müdahalesi olmasa, belki de bir üst paragrafta yer alacaktı. Turnuvaya veda etseler de onun adını ileriki senelerde sıkça duyacağız gibi gözüküyor. 
 
Antwi. Oyunda 45 dakika kalmasına rağmen ilk yarıdaki Fransa baskısına iyi direndi ve skorun daha farklı olmasını önledi. Takımının maçta tutunarak ikinci yarıya başlamasını sağladı ve Assifuah'ın golü ile Gana karşılaşmanın seyrini değiştirecek şansı da yakaladı. Kalede kalabilse Gana şu an finalde olabilirdi.
 
Alphonse Areola. Turnuvanın başından beri ona pek fazla iş düşmemişti fakat o düştüğü anda neler yapabileceğini bu maçta gösterdi. İkinci yarı inanılmaz bir kalecilik yaptı, yakından uzaktan bir çok posizyonu önledi ve Gana'nın önce öne geçmesini, sonrasında da beraberliği yakalamasını engelledi. Özel yeteneklerini olduğunu futbolseverlere kanıtladı.
 
Kurt Zouma. Bu çocuk önemli yerlere gelecek. Orası kesin. Aldığı formanın hakkını İspanya maçından itibaren fazlasıyla verdi. İlk yarının 28. dakikasında çıktığı kafa topunda Michael Jordan edası ile yükseldi, en yakınındaki oyuncunun yaklaşık 1 metre yukarısındaydı. En önemli özelliği müthiş fiziğine rağmen çabukluğu. Bu çabukluk, Fransa'nın 10 kişi kaldığı son 10 dakikada fazlaca öne çıktı ve Gana'nın beraberlik golünü bulmasını engelledi.
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Jaguar yeni spor otomobilini Türkiye’de satışa sunuyor. Yenilenen Jaguar F-Type, 2 litre hacimli motoru, daha...