#
#
Türk futbolu için adeta bir kilometre taşı olan Sepp Piontekk, Kuzey'e Konuştu..
21/12/2015 - 09:20
Sepp Piontek… Türk Milli Takımı’nda aldığı sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda gelmiş geçmiş en başarısız antrenör denebilir belki ona… Ama sabır ve disipline önem verdiği çalışma tarzı, gençlere fırsat vermekteki ısrarı sayesinde Türk futbolunun kaderini değiştiren adam oldu o.
 
Galatasaray’ın UEFA Kupası zaferi ve Türk Milli Takımı’nın 2002 Dünya Kupası üçüncülüğüne giden yolda kilometre taşlarını o döşedi. Tugay Kerimoğlu, Okan Buruk, Hakan Şükür, Abdullah Ercan onun ısrarları sayesinde futbolda unutulmaz yer edindi.
 
Bugünlerde köşesine çekilip Danimarka’nın Odense kentinde sakin bir yaşam süren Sepp Piontek, Kuzey’e konuştu. Türk futbolu hakkında çok keskin gözlemlerini ve unutulmaz anılarını siz Kuzey okurlarına anlattı.
 
Türk futbolunu birkaç sözcükle özetlemenizi istesek neler söylersiniz?
Türk futbolunun en önemli özelliği hatta en müzmin hastalığı sabırsızlık diyebilirim. Bu negatif özellik futbolcusundan antrenörüne, yöneticisinden taraftara herkesi yiyip bitiriyor. Tabii buna, bir de planlı çalışma eksikliği ve alt yapıya önem verilmemesini de eklerseniz işiniz şansa kalıyor.
 
Başarılı olamazsa Fatih’e telefon açıp azarlayacağım
 
Fatih Terim, Türk Milli Takımı ile Euro 2016’ya doğrudan katılma hakkı elde etti. Ne düşünüyorsunuz? Ne yapar Türkiye?
Bu sorunun cevabı da birinci sorunun cevabının devamı olacak. Fatih bence çok şanslıydı. Finallere giden grup maçlarına çok kötü bir başlangıç yaptı, ama sonra toparladı. Şansın da yardımıyla buraya kadar geldi. Futbolda şans önemlidir, ancak şans disiplinli çalışan insanların yüzüne güler. Burada Napolyon’un sözünü de hatırlatmadan geçemeyeceğim. “Savaş kazanmak için generallere ihtiyaç vardır, ama şans da gerekir.” Fatih’in elinde önemli ve kaliteli oyuncular var. İyi bir takım kurabilir ve ben başarılı olacağına inanıyorum. Türkiye’nin ilk dörde girmesini bekliyorum. Zaten giremezlerse telefon açıp Fatih Terim’i azarlarım.
 
Kulüplerimiz artık Avrupa’da başarılı olamıyorlar. Bunu neye bağlıyorsunuz?
Türkiye liglerinde seviyenin çok düşük olmasına. Öyle bir ligden tabii ki Avrupa’da başarılı bir kulüp çıkmaz. Bakıyorum adı sanı duyulmamış kasaba takımları Süper Lig’de. Dört beş büyük kulüp var, onun dışındakiler sanki konu mankeni. Liglerin seviyesi yükselmedikçe kulüplerin seviyesi de yükselmez.
 
Ya Türk futbolcuları? Onları nasıl değerlendireceksiniz?
Teknik olarak çok yüksek kapasitede oyuncular var, ama bu teknik beceri bencil oynamaktan kaynaklanıyor. Topu ayaklarına alınca sanki takım arkadaşları topu onlardan kapacaklarmış gibi topu sahipleniyorlar. Takım oyunu oynamasını pek becerdiklerini söyleyemem. Şimdi iki soru öncesinin cevabına geliyoruz yine. Sabırsızlık da Türk futbolcusunun en önemli özelliği. Herkes her işi tek başına yapmaya kalkışıyor. Tabii yönetici ve antrenör sabırsız olunca futbolcu da sabırsız oluyor.
 
Hülya Avşar’ı nazikçe otelden kovdum
 
Biraz gerilere gidelim isterseniz. Unutamadığınız anılarınız çok olmuştur Türkiye’de. Paylaşır mısınız bizlerle?
Evet, çok güzel anılarım var. Bunlardan birisi de Tanju Çolak’la ilgili. Çok iyi futbolcuydu. Ama sosyal hayatı çok düzensizdi. Ben Milli Takım antrenörüyken, bir gün İstanbul’da kamp yaptığımız otele o zamanların ünlü ismi Hülya Avşar Tanju’yu ziyarete geldi. Lobide gördüm. Sordum ‘Kimdir’ diye, Tanju’nun kız arkadaşı olduğunu söylediler. Yanına gidip, “Çayınızı lütfen hemen bitirin ve burayı terk edin” dedim. Bir gün de çantasında silah taşıdığını gördüm. Sordum “Bu ne?” diye. “Mafya peşimde” dedi. Bir daha silahla gelmemesini söyledim. Uyarımı da dikkate aldı. Bir de maçlardan önce kurban kesilmesi olayı var. Hiç anlamadım ve hiçbir zaman da anlamayacağım. Aynı konuyu Lars Olsen de Trabzonspor’da oynarken yaşadığını anlatmıştı. Yerde yatan boğazlanmış bir hayvanın kanını alıp alnına sürmek ve sonra sahaya çıkmak bana çok tuhaf gelmişti.
 
Türk futbol camiasına ne mesaj vermek istersiniz?
Çok basit bir deyiş. Başarı satın alınamaz. Kendi kaynaklarınıza yönelin. Kendi oyuncularınıza yatırım yapın. Onları eğitin. Malzeme bol. Almanya ile Türkiye’nin nüfusu neredeyse aynı. Almanya’da 6 milyon futbolcu var. Tabii ki böyle geniş bir altyapıdan kabiliyetli futbolcu çıkar. Bakın Almanya’daki Türk gençleri de öyle bir yatırım ve disiplin sonucu Almanya’da başarılı oluyorlar. Parayla başarı satın alınsaydı, Chelsea başarılı olurdu. Bakın bugün ne hallerde.
cem cömert
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Game of Thrones finalinde herkes Drogon ‘un Jon Snow’u öldürerek Daenerys Targaryen’in intikamını...