#
#
Çok iyi bir jenerasyonla kupaya katılan Hırvatistan, 1998’deki unutulmaz performansını yakalamayı hedefliyor.
11/06/2018 - 15:26
1990’lara dek Yugoslavya’nın bir parçası olarak Dünya Kupalarında yer alan Hırvat oyuncular, 1994’te elemelere katılamadılar ancak 1998’den itibaren kendi bayrakları ve isimleriyle yarışa dahil oldular.
 
Çok önemli bir jenerasyon yakalayan ve Avrupa’da ses getiren birçok önemli yıldızı olan Hırvatistan’ın, Arjantin, İzlanda ve Nijerya’nın yer aldığı grupta Tangocular ile beraber üst tura yükselmesi bekleniyor. Büyük beklentilerle Rusya’ya giden Hırvatistan için ikinci turda elenmek bile başarısızlık kabul edilebilir. Birçok futbolseverin büyük bir performans beklediği takım, bu yükün altından kalkabilecek yeteneklere ve tecrübeye sahip. Arjantin’i geride bırakıp lider çıkmaları sürpriz olmaz.
 
Dünya Kupası geçmişi
Tarihinde ilk kez 1998 Dünya Kupası’na katılan ve yarı finale kadar yükselen Hırvatistan, finali göremese de Hollanda’yı devirip üçüncü olarak madalyaya uzandı. İlk kupasında beklentileri yükselten Hırvatlar, sonrasında 2002 ve 2006’da gruptan çıkamayarak hayal kırıklığı yarattılar ve üzerine 2010’a da katılamadılar. 2014’te dünya sahnesine döndüklerinde üç puanla elendiler.
 
Anahtar oyuncu: Luka Modric 
Hırvatistan’da birçok büyük yıldız olsa da ön plana çıkan iki isim var: Real Madrid’den Modric ve Barcelona’dan Rakitic. İki isim arasında Luka Modric son üç sezonun Şampiyonlar Ligi şampiyonu takımının orta sahasındaki beyni olarak bir adım önde yer alıyor. Avrupa futboluna yetenekleriyle ve istikrarıyla damga vuran 32 yaşındaki Modric, bir dahaki kupaya katılabilir mi bilinmez ama yaşı ve form durumu göz önüne alındığında en büyük performansını bu kupada ortaya koymak zorunda. Son kez Dünya Kupası görme ihtimali bulunan Modric, takımıyla büyük bir sürprize imza atmak için son derece kararlı.
 
Teknik direktör: Zlatko Dalic
Hırvatistan teknik direktörü Zlatko Dalic, 2010’da Avrupa macerasına ara verip bir süre Suudi Arabistan’da şansını deneyip sonrasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin yolunu tuttu. Avrupa’daki tek başarısı 2008 Arnavutluk Süper Kupası şampiyonluğu olsa da Arap Yarımadası kariyeri kupalarla geçti. Dünya Kupası yolunda ilerlerken ani bir değişiklikle takımın başına gelen Dalic, takımını Rusya’ya ulaştırmayı başardı. Şimdi önünde daha da zorlu bir görev var.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Redmi Note 7, Xiaomi alt markası haline gelen Redmi’nin en önemli modeli konumunda. İşte bu model satış...