#
#
Mazide Bugün, Türk futbol tarihinin en karanlık günlerinden birine şahitlik ediyoruz.
17/09/2012 - 15:07

Yakın dönem futbol tarihinin en talihsiz stadyum facialarından biri, Mısır ligi takımlarından Al Masry ve Al Ahly takımları arasında oynanan karşılaşmada yaşandı. 73 masum canın, hayata gözlerini yumduğu bu stadyum faciası, Mısır futbolu için bir ilk değildi. Zira Mısırlılar, 1974 yılında Kahire'de yaşananan ve 47 kişinin hayatını kaybettiği stadyum faciasına da ev sahipliği yapmışlardı.

Türk futbolu ise tarihinin hatırlamak istemediği bir kara günü olan 17 Eylül 1967'de, Kayseri şehrinde yaşanan büyük bir stadyum faciasına tanıklık etti. Futbol tarihimizde bir ilk olan bu stadyum faciası, 2. Lig Beyaz Grup karşılaşmasında,  Kayserispor-Sivasspor takımları arasında yaşandı. Futbol sevgisinin sıkça aşırıya kaçtığı ve zaman zaman holiganlık düzeyine ulaştığı futbolumuzda, o gün 43 kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi de yaralanmıştı. Bu tarih türk futbolunun kara günlerinden biri olmuştur.

Kayseri deplasmanına gelen yaklaşık 5 bin dolaylarında Sivasspor taraftarları, maça saatler kala Kayseri şehrindeki yerini almıştı. Karşılaşma öncesi gergin bir ortam olmadığı gibi, şüpheli gözüken 9-10 Sivasspor taraftarı, Emniyet güçleri gözaltına alınmıştı.

Şu günlerde taraftarsızlıktan yakınan Kayserispor için Sivasspor mücadelesinde yaklaşık  22 bin kişi tribünlerdeki yerini almıştır. İki komşu şehrin takımının mücadelesi karşılıklı tezahüratlarla heyecan dolmaya devam ederken, karşılaşmanın 20.dakikası kara günün ateşnin düştüğü an olmuştur. Bu dakikada Kayserisporlu Küçük Oktay'ın attığı gol üzerine, Sivasspor taraftarlarının küfür tacizine Kayserispor taraftarları da cevap vermekte geç kalmaz. Sivasspor taraftarlarının taşlı saldırıları karşısında,  iki Kayserili çocuğun çıkan arbedede ezilerek öldüğü söylentisi üzerine, Kayserisporlu taraftarlar taş, sopa ve koltuklarla Sivas tribünlerine saldırıda bulunurlar. Misafir takım taraftarlarının yüzlercesinin aynı anda kapılara yüklenmesi, bir facianın habercisi olur. 43 Sivaslı taraftar, o panik anında sıkışarak, talihsiz bir şekilde havasızlıktan yaşama veda eder. Yüzlercesi  de bu arbede sonucunda yaralı olarak canlarını zar zor kurtarırlar.

Savaş alanına dönen stad çevresinde güvenlik güçleri kontrolü çoktan yitirir. Sivassporlu taraftarlar , Kayseri plakalı araçları ataşe verip, önlerine gelen dükkanları ateşe verirler. Ertesi sabah Sivas'ta Kayserililere ait 10 işyeri, 3 ev ve iki genelev saldırıya uğrar. Bu saldırılar, birçok Kayserili'nin Sivas'tan kaçmasına neden olur.

Talihsiz olayların çıkmasına neden olan golü atan Kayserisporlu Oktay Aktan maç sonunda ; ''''Keşke ayağım kırılsaydı da gol atmasaydım. Dün gece gözlerimin önüne tribünlerdeki insanların hali gelince ağlamadan edemedim. Keşke yenilseydik de bu olaylar çıkmasaydı'' açıklamalarını yapar.

Yapılan incelemelerde, çıkan olaylarda bu kadar çok can kaybının yaşanmasının nedeni olarak stat kapılarının dışarıya değil, içeriye doğru açılması gösterilir. Adli Tıp Kurumu raporu doğrultusunda ölümlerin 38'inin sıkışma sonucu havasızlıktan, geriye kalanların ise kalp krizi sonucu hayatlarını kaybettikleri tespit edilir.

Türk futbol tarihinin bu ilk büyük faciasından sonra iki takımada 17 maç saha kapatma cezası verildi. 23 yıldır karşı karşıya gelmeyen bu iki takım, bu tarihten sonra ilk maçını 9 Aralık 1990'da Sivas 4 Eylül Stadı'nda oynadı. Neyse ki kazasız belasız biten bu ilk karşılaşma, aynı zamanda iki takım arasında yeniden dostluk köprülerinin kurulmasına neden oldu.

twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Sony’nin yeni akıllı telefonları Sony Xperia 1 II ve Xperia 10 II ortaya çıktı. Çok yakında...