#
#
Profesyonel Futbolcular Derneği yepyeni yüzüyle Türk futbolunda önemli işler gerçekleştiriyor. 'Artık futbolcu ne kadar güçlü olduğunun farkına varacak' diyen başkan Hakan Ünsal, Al Jazeera'ye projelerini anlattı. Ünsal'a göre futbolcuları güzel günler bekliyor.
15/09/2015 - 15:43
Türkiye'de futbolcular bir dernekleri olduğunu adeta ilk kez öğrendiler. Yeni yönetimiyle bambaşka bir hâl alan Profesyonel Futbolcular Derneği, kulüpleri gezip futbolcularla teker teker görüşüyor, futbolculara haklarını öğretiyor, planlarını projelerini anlatıyor.
 
Başkan Hakan Ünsal ve yönetim kurulundaki arkadaşları Alpay Özalan, Ümit Davala, Tümer Metin, Recep Çetin, Bülent Korkmaz, Tanju Çolak, Ogün Temizkanoğlu, Tolunay Kafkas, Tayfur Havutçu ve Soner Tolungüç, Türk futbolcusunun daha bilinçli olması, futbolu bıraktıktan sonra mağdur olmaması, haklarının korunması için yoğun çaba sarfediyor. 
 
Profesyonel Futbolcular Derneği Hakan Ünsal, Al Jazeera'ye verdiği röportajda projelerini anlattı, futbolculara mesaj gönderdi. Türk futbolunda şu ana kadar en alt sınıfta hep futbolcuların olduğunu belirten Ünsal bu hiyerarşinin artık değişeceğini söyledi. Futbolculara 'Gücünüzün farkına varın' mesajını gönderen eski milli futbolcu, yönetim kurulundaki arkadaşlarıyla birlikte futbolcuların hakları için çalışacaklarını 3. Lig'deki futbolcularla bile yüzyüze görüşeceklerini ifade etti. 
 
Şu ana kadar boşta ve kadro dışı kalan futbolcular için sezon öncesi kampı, görkemli bir ödül töreni düzenleyen, 3. Lig'de yaş sınırını kaldırtarak birçok futbolcu ve kulübün mağduriyetini çözen PFD, ikinci döneme giriyor. Bu dönemdeki hedef 3. Lig'deki askerlik sorununu çözmek, futbolcuların sözleşmelerini tek tip hale getirip var olan ve verilmeyen haklarını almak, üye sayısını çoğaltmak ve niceleri. 
 
Başkan Hakan Ünsal Al Jazeera'nin sorularını yanıtladı. 
 
Türkiye’de futbolcular kendi derneklerinin düzenlediği organizasyonda ilk kez oy vererek ligin en iyilerini seçtiler. Fakat ödül almaya sadece Sneijder ve Muslera geldi. Diğer futbolcuların hiçbiri yoktu. Neden gelmediler? 
Biz yeni yönetim olarak toplanmamız çok kısa sürdü. Yönetime geldiğimizde de futbolcuların Profesyonel Futbolcular Derneği’ni bilmediğini, ne yaptığından haberleri olmadıklarını gördük. Bilmiyorlardı. 18 Süper Lig kulübünü dolaşıp teker teker herkese amacımızı anlattığımızda ilk önce şaşırdılar, haklılar. Öğrendikten sonra da çok mutlu oldular. Bu ödül töreni de böyle bir döneme denk geldi, anlama, benimseme dönemine. İşin aslı biz olayın o tarafında takılmadık. Ödül töreni ve ondan sonraki dönem oyunculara birçok şeyin anlatıldığı bir dönem de oldu. Törenden sonra zaten futbolculardan ‘biz böyle bir ödül töreni olacağını bilmiyorduk’ yönünden birçok tepki aldık. Bu çok önemli. Ödül törenleri klasiktir, ama Türkiye’de bu seviyede ilk kez böyle bir ödül töreni düzenlendi. Gelenler ve gelmeyenler de ‘Bu kadarını beklemiyorduk’ dediler. Gelecek sene daha güzel olacak.
 
Fenerbahçe’den kimse katılmadı
Biz bütün Süper Lig başkan, futbolcu, teknik adamları davet ettik. Bu biraz gönül işi. Kimseyi zorla getiremeyiz. Ödül töreninin bu boyutta olacağını sanırım onlar da tahmin etmiyorlardı. Önümüzdeki yıl herkesi aramızda göreceğiz, buna inanıyoruz.
 
Ödül töreninden önce boşta olan, kadro dışı kalan futbolcular için bir kamp merkezi kurdunuz. Başarılı oldu mu?
Yönetim olarak biraraya geldikten sonra futbolcuların sorunları ve çözüm yollarını biliyorduk. Ama bir de futbolculardan dinleyelim dedik. Kısa zamanda ilk ne yapabiliriz diye düşündük ve kadro dışı kalan, kulüp bulamayan oyuncuların unutulmaması için böyle bir çalışma başlattık. Biz Avrupa’daki futbolcu dernekleri ve çatı örgütü FIFPro ile iletişim halindeyiz. Avrupa’da da sezon başı kamplarının örneklerini görünce hemen faaliyete geçirdik. Sonucunu aldığımızı düşünüyoruz. 23 yıllık eski ama yeni bir derneğin kısa sürede böyle bir iş çıkarması büyük ilgi uyandırdı. Sezon başı kampını gelecek sene daha farklı boyutlara taşıyabiliriz. Biz aklımızdaki iki büyük projeyi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdik. Futbolcular artık şunu biliyor: Sezon başı kampı ve böyle prestijli bir ödül töreni var.
 
http://funkyimg.com/i/22hgH.png
 
'1500-2000 faal futbolcu üyesi olan bir dernek olmayı amaçlıyoruz'
 
Kaç üyeniz var?
Biz geldiğimizde profesyonel liglerde oynayan üye sayısı 0’dı. Oyuncularla görüşmeye gidiyoruz. Karşılarında bizi görüyorlar. Hakan, Alpay, Tümer, Ogün, Tolunay, Bülent. İsimlere bak diyorlar. Sonra da ‘Niye geldiler acaba’ diye de soruyorlar kendi kendilerine. Yüzlerindeki tepki bu. Fakat derneği anlatmaya başladığımızda yüzler değişiyor, toplantı sonunda da ‘Kesin destek veriyoruz. Harika iş. Ne istiyorsanız yapalım’ diyorlar. Süper Lig’de yabancılarla beraber 500’ün üzerinde futbolcu var. 100-150’si yabancı olsa geriye kalanın yüzde 70’i bize üye oldu. 200’ün üzerinde üyemiz var, üye olacak olanlar da var. Şimdi sıra 2. Ve 3. Lig’de. Biz bu sene sonunda 500’ün üzerine çıkarız. Eski üyelerimizden bahsetmiyorum. Faal oyunculardan bahsediyorum. 1500-2000 faal futbolcu üyesi olan bir dernek olmayı amaçlıyoruz.
 
Peki futbolcu neden bu derneğe üye olsun? Sonunda ne gibi avantajlarını görecek?
Bugüne kadar futbolcuya ‘Nasılsınız? Bir ihtiyacınız var mı?’ diye sorulmamış. En büyük hedefimiz futbolcuyu hak ettiği yere konumlandırmak.  Dünyaya baktığınızda hiyerarşik düzende futbolcular en üsttedir. Başkanlar, yöneticiler, taraftarlar futbolcuların daha verimli olması için vardır. Ama dönün Türkiye’ye, futbolcu en aşağıda. Hiçbir zaman gücü olmayan, ciddiye alınmayan... Bu düzeni değiştirmek istiyoruz. İkincisi var olan ve kulüpler tarafından onlara tanınan hakların doğru bir şekilde yürümesini sağlamak istiyoruz. Hakları olup da verilmeyenlerin peşinde olmak istiyoruz. Avrupa’daki futbolcuların sözleşmelerine bak, bir de Türkiye’dekilere; hiçbir şey yok. Tek tip, kulüp odaklı sözleşmemiz vardır bizim, Türkiye’de ona imza atarlar.
 
Şimdi UÇK, yani Uyuşmazlık Çözüm Kurulu, tekrar geri getirildi. Futbolcu hakları açısından çok önemli. UÇK’dan sonra sözleşmelere İş Mahkemeleri bakıyordu. Ama hakim futbolcunun ve sporun sorunlarını bilmiyordu. Futbolcuyu işçi olarak görmüyor, doğru karar çıkmıyor, davalar 2-3 yıl sürüyordu. UÇK’nin gelmesi bir avantaj. Biz futbolcu adına futbolcuyu korumak istiyoruz. Bunu yapacak ekip de sıradan bir ekip değil. Futbolcuyu söz sahibi yapmak istiyoruz. İşte bu nedenlerden dolayı futbolcular bu derneğe üye olmalı. Sözleşmeler hakkında detaylı çalışıyoruz. Avrupa’dan örneklerini alıyoruz. Biz yolun daha başındayız. Bir kısmını gösterdik, şimdi sıra ikinci bölümde.
 
'Oyuncuların aidatı çok cüzi bir miktar'
 
Futbolcular bu derneğe nasıl üye olabiliyor? 
Futbolcuların üye olması için ilk etapta sadece form doldurması yeterli. Ama daha sonra aidat ödemesi gerekecek. Ama biz onların aidatlarıyla yola çıkamayız. Bizim finansmanımızın bir bölümü federasyon bir bölümü de sponsorlar. Ama biz farklı şekilde yürümek istiyoruz. Oyuncu neden aidat ödemeli? Oyuncu buraya kendini ait hissetmeli. 'Buraya destek oluyorum' demeli. Oyunculardan istediğimiz para çok cüzi bir para. Onlardan gelen parayla biz bir şey yapamayız.
 
'2. ve 3. Lig futbolcularıyla teker teker yüz yüze görüşeceğiz'
 
Peki siz futbolcuyken bu derneğe nasıl bakardınız? Bilir miydiniz böyle bir dernek olduğunu?
Biz oynarken de bunu konuşurduk. Ama kimse gelip de bize böyle şeyler söylemedi. Böyle bir şansımız olmadı. En azından şimdiki jenerasyonun böyle bir şansı var. Yapacakları teş şey bu derneğe üye olmak. Ne kadar fazla olursak o kadar güçlü oluruz, etkinliğimiz artar. Şu anda da güçlüyüz. Bu dernek futbolcuya rağmen olmaz, futbolcuyla birlikte olur. Süper Lig'dekilerin çoğu iyi anladı. Şimdi sıra alt liglerde. Onlarla birebir görüşmek istiyoruz. Formu gönderelim, doldur değil. Onlara da gidip anlatacağız. Haziran ayında 3. Lig kaptanlarıyla buluştuk Riva'da. Dertlerini dinledik. Geldiğimizde 3.Lig'de iki büyük sorun vardı. Birincisi yaş sınırı. 25 yaş üzeri futbolcuda kontenjan vardı ve bu da sıkıntı yaratıyordu. Birçok oyncu oynayamıyordu. Oynayamayanlar alt lige gitti, 3. Lig'in kalitesi düştü. Biz geldikten sonra o kararı değiştirdik. 25 yaş altı 8 oyuncu mecbur tutuldu. Ama 25 yaş üstü serbest bırakıldı. Anında etkisini gösterdi. Birçok futbolcu transfer oldu, hareketlenme oldu. Hatta bir tanesi 'Eskiden transfer olmak için biz kulüpleri arardık, şimdi onlar bizi arıyor' dedi. Bu da bizi çok memnun etti.
 
http://funkyimg.com/i/22hgT.png
 
'Hükümetin durumu netleşsin ilk işimiz askerlik sorununu çözmek' 
 
En büyük problemlerden biri de askerlik sorunu. Süper Lig, 1.Lig ve 2. Lig'deki tüm futbolcuların tecil hakkı var. Ama 3. Lig de profesyonel.  Onların yok. O kadar zor durumda kalıyorlar ki. Kampta polis baskın yapıyor. Sabahın 5'inde 6'sında eve polis geliyor, antrenmana geliyorlar. Bu futbolcu daha sonra da maça çıkacak. Tecil, var olan hakları. Hükümetin durumu bir netleşsin ilk işimiz bu. Bunların haricinde çok sorun var. Kaptanlarla buluştuk ama hepsiyle yüzyüze görüşeceğiz. Onlara değer verdiğimizi anlamalılar. Oyuncuları en çok mutlu eden şey bu işlerden öte aslında ciddiye alınmaları ve dinleniyor olmaları. 
 
'Gücünün farkında olmayan sadece futbolcular'
 
Biz gücümüzün farkında olmadığımızı gördük biraraya geldikten sonra. Daha sonra bunu futbolculara anlattık. ‘Ne kadar güçlü olduğunuzun farkına varın’ dedik. Futbolun paydaşları içerisinde kendi gücünün farkında olmayan sadece futbolcular. Biraraya gelmeyi becerebilirseniz futbolda değiştiremeyeceğiniz şey yok. Futbolda değişim için yöneticiler denendi, hakemler , taraftar, medya denendi, sadece futbolcular denenmedi. Futbolda değişim olacaksa bunun en iyisini futbolcular yapar.  Ama sorun ne? Ya bireysel olarak çalışıyorlar ya da  en fazla takım olarak sorunu çözmeye çabalıyorlar. Ama olmuyor. Bakın, kulüpler biraraya geldi, ne kadar çok hak aldılar. Futbolcuları anlayabiliyorum, eskiden böyle bir şey yoktu ama şimdi böyle bir dernek var. Biz bu işi para kazanmak için yapmıyoruz. Hepimizin bir işi var. Tek amacımız Türk futbolu ve futbolcuları. 
 
Eski yönetimden kalan ne var peki? Onlar ne yapmış? Nasıl bir dernek bırakmışlar?
Derneğin kuruluş amacı bugünkü yapılan işler. Kurucuları çok önemli isimler. Fatih Terim, Rıdvan Dilmen, Oğuz Çetin... Sanırım mali konularda çok güçlü bir yapı oluşturamadıklarından dolayı aktif hale gelmemiş dernek. Çünkü böyle işler hem güçlü isimler hem de diğer taraftta önemli bir maddi destek gerektiriyor. Mesela İngiltere’deki dernek yayın ihalesinden istediği payı alamazsa iptal edebiliyor görüşmeleri. O kadar güçlüler. Buralara gelmek zor. Ama hedefimiz bu. Futboldaki problemlerin ne olduğunu biliyoruz. Bizim yaşadığımız problemleri şimdiki futbolcular da yaşıyor. Sorunların nasıl çözüleceğini de iyi biliyoruz.
 
http://funkyimg.com/i/22hkH.jpg
 
'Daha yapacak çok işimiz var'
 
Bundan sonra Profesyonel Futbolcular Derneği neler yapacak?
Nasıl projeler var?

Kısaca özetleyecek olursak şu ana kadar 3.Lig’deki yaş sınırı problemini çözdük. Askerlik sorununu da çözeceğiz. UÇK’nin geri dönmesi çok önemli. Sezon başı kampı da aynı ehemniyete sahipti ve güzel bir ödül töreni.
 
Bundan sonrası için ne yapacağız? Oyuncular için tek tip şözleşmeyi çok önemsiyoruz. Böylelikle futbolcular daha fazla hakka sahip olacaklar. Önümüzdeki dönemde eğitimle ilgili projemiz var. Hepimizin şikayet ettiği bir durum var. Neden futbolu sahadan gelenler yönetmiyor? Bu sorun mu? Sorun. Futbolu sadece sahafan gelenler yönetemez. Futbolculr aynı zamanda muhasebeci olamaz. Ama karar merciinde futbolcular da sahadan gelenler de olmalı. Üniversitelerle görüşüyoruz. Biz futbolculara antrenman ve maçlarının programını da gözönüne alarak futbol yöneticiliği, yabancı dil ve diğer eğitimlerin de içerisinde olduğu futbol oynarken de alınabilecek bir sertifika programları hazırlayacağız. Yani futbolcu hem üniversite mezunu olacak hem de bıraktığında spor yöneticiliği yapabilecek. Bu dalı herkese uzatacağız. Herkes futbol yöneticisi olsun demiyoruz. Ama o yönde insan mutlaka çıkacaktır.
 
Üyelik hizmetleri yapacağız. Mesela anlaşacağımız hastanelerle daha çok futbolu bırakmış olanlara ve ailelerine ücretsiz sağlık hizmeti sağlayacağız. Çoğuna da indirim uygulatacağız. Eğitim kurumlarında da bunlar geçerli olacak. Daha ilerisi de markalarla anlaşarak seyahat, giyim, sosyal hayatlarına katkı sağlayacak işler gerçekleştirmek istiyoruz. Sadece futbolculara değil ileride hem topluma hem de taraftarlara yüzümüzü döneceğiz.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Türkiye’de resmi olarak yer alan firmalardan OPPO, hızlı şarj konusunda çıtayı çok...