#
#
Ekrem Önder Çiftçi, Gaziantep Büyükşehir Belediyespor'dan şok kararla ayrılan teknik direktör Hakan Kutlu'ya sordu.
09/12/2015 - 14:09
Ankaragücü'nde oynadığı dönemde takımda bayrak adam olmuş, futbolculuğu bıraktıktan sonra da sportif yaşantısını azami özenle sürdüren, teknik adamlık kariyerinde saha kenarında maçı ekibiyle birlikte yaşayan genç hoca Hakan Kutlu, Gaziantep BŞB'den ayrıldıktan sonra ilk röportajını Tribundergi'ye verdi...
 
Hocam merhabalar öncelikle merak edilen sorudan başlayalım. Lider ile aranızda sadece 2 puan fark varken Gaziantep Büyükşehir Belediyespor’dan neden ayrıldınız?
Gaziantep'te yönetimsel işleyişle ilgili bazı sorunlar oldu. Daha sonra karşılıklı oturduk ve yolların ayrılmasına karar verdik. Durum bundan ibaret.
 
Gaziantep BŞB yönetimiyle aranızda uyuşmazlıklar olduğu iddia edildi. Bu iddialar doğru mu?
Evet ama dediğim gibi anlaşarak oldu. Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerimizle oturduk ve sorunsuz bir şekilde ayırdık yollarımızı..
 
İstifa ettiğiniz gün Bursaspor ve Mersin İdman Yurdu ile isiminiz anıldı. Dolaylı veya doğrudan bir teklif aldınız mı?
Şuan için herhangi bir direkt teklif yok ve bir teklif olduğu için de ayırmadık yollarımızı. Eğer başka bir takım için Gaziantep Büyükşehir Belediyespor’dan ayrılacak olsaydım sezon başında Spor Toto Süper Lig 'in 3 takımından teklif aldığım zaman bırakırdım.
 
Ayrılığınız ardından yaptığım araştırmada PTT 1.Lig’de 13 hafta 34 farklı teknik direktör görev aldığını gördüm. Bu konu hakkında ne söylemek istersiniz?
Bu konuda birilerini suçlamak doğru olmaz. İstikrar, sabır gibi kavramlar artık Türk futbolunda kullanılamayacak kelimeler. Böyle bir sistem oturmuş ve devam ediyor. Değişmesi de zor. Birşeyleri değiştirmek istiyorsanız bile değişim süresinde formsuz dönemler geçiremezsiniz.
 
PTT 1.Lig’de yabancı teknik adamlar görev alsaydı eğer bu kadar ayrılık olur muydu?
Olurdu sanırım. Dediğim gibi Türk futbolunda değişim üzerine kurulmuş bir başarı sistemi var.
 
Türk futbolundaki yabancı hayranlığı hakkında ne düşünüyorsunuz? Mesela Galatasaray'ın Prandelli'yi yollarıması uzun sürdü fakat Hamza Hamzaoğlu ile bir toplantıda yollar ayrıldı?
Yabancı hayranlığı farklı bir şey insan ayrımı farklı bir şey. Yabancı hocanın sözleşmesi daha katı oluyor. Yerli hoca daha çok gönülle ilişkilendiriliyor.
 
Sizce Türk futbolundaki kötü gidişatın sebebi nedir?
Kötü gidişat demeyelim de sistemsel bir sorun var. Belçika mesela bir yapılandırmaya gitti ve başarılı oldu. İskandinav ülkelerinde de bunu görüyorsunuz. Tüketen değil üreten olmamız gerekiyor bence. Sonuç olarak yabancı oyunculara, hocalara verilen gereksiz ve geri dönüşü olmayan uçuk paralar ülke ekonomisinide bir şekilde etkiliyor. Dikkatli davranmak gerekiyor.
 
Mersin İdman Yurdu ile yollarınızı ayırmıştınız. Play – off final maçında takımın başına geçtiniz ve Spor Toto Süper Lig’e yükseldiniz devam etmeme sebebiniz neydi?
Şartlar devam etmem için oluşmadı ve devam etmedim. Bu konuda çok ekstra bir durum yok. Ama Mersin İdmanyurdu takımı ve Mersin şehiriyle farklı bir bağım olduğunu düşünüyorum.
 
Mersin İdman Yurdu’ndan ayrıldığınızda 15. Hafta sadece 2 mağlubiyet almıştınız Gaziantep Büyükşehir Belediyespor’da 2 mağlubiyet alan takımın hocası olarak ayrıldınız. Kırgınlığınız var mı?
İki ayrılık da başarısızlık nedeniyle yaşanmış ayrılıklar değil. Mersin’de liderin 4, Gaziantep Belediyespor’da 2 puan gerisindeydik. Saha dışı sebeplerle ayrılıklar oldu hep. Kırgınlıkla ilgili bir şey söyleyemem. Ucu açık hissiyatlar.
 
Peki hocam sizce Gaziantep Büyükşehir Belediyespor ligi kaçıncı tamamlar?
Benim kurduğum bir takım. 25 tane aslan gibi futbolcu var. Kaçıncı olurlar bilmiyorum ama inşallah başarılı olurlar.
 
PTT 1.Lig’in en iyi futbol oynayan takımın hocası olarak hangi takımların oynadığı futbolu beğeniyordunuz?
Bu görüşünüz için teşekkür ederim. PTT 1.Lig enteresan bir lig. Takımların günleri günlerini pek tutmuyor. İstikrarlı bir performans örneği yok. O yüzden bir takım söyleyemeyeceğim şu an.
 
PTT 1.Lig’de yabancı kuralı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Doğru kullanılırsa takımlara yararı ne kadar çok olacaksa, kötü kullanılırsa o kadar zararlı olur. Transferlerde ince eleyip sık dokunmalı bence. Yerli olsun yabancı olsun farketmez. Sonuç olarak kulüplerin belli bütçeleri var ve bunlar doğru kullanılmalı.
 
PTT 1.Lig'e Premier Lig'den transfer olan ilk futbolcu olan Shola Ameobi ile çalıştınız. Ameobi’nin gelişi ve gidişiyle ilgili kısaca bahseder misiniz?  Neden ayrıldı?
Ülkeye pek ayak uyduramamıştı ama gerçek bir profesyoneldi. Ailesel sorunları nedeniyle ayrılmak istedi. Bizde saygı duyduk.
 
Sosyal medyada hakkınızda  ‘futbolcusundan fit hocalar var’ yorumlar yapılıyor. Formunuzu neye borçlusunuz?
Aksatmadan spor yapıyorum. Düzenli besleniyorum. Bu benim yaşantı tarzım. Ekstra bir durum olarak görmüyorum.
 
Sizce bu sezon hangi takımlar Spor Toto Süper Lig bileti alır?
Puanlar çok yakın. Az hata yapanının Süper Lig bileti alacağını düşünüyorum. 
 
Son olarak bayrak futbolcu diye tabir edilen oynadığı kulüple özdeşleşen nadir isimlerden birisiniz. Ankaragücü hakkında görüşlerinizi alabilir miyim?
Ankaragücü'nün kapısından içeri girdiğimde henüz 8 yaşındaydım. Benim için yeri çok ayrıdır, kalbimdedir ve her zaman öyle kalacaktır.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
20 yıldır devam eden ortaklığın geçtiğimiz yıl ciddi bir revizyona uğramasıyla,...