#
#
Ragbinin ana vatanlarından biri olan Yeni Zelanda'nın gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından biri olarak kabul gören Tana Umaga, 90'lı yıllara ve bu yüzyıla büyük bir damga vurdu.
10/12/2012 - 01:38

Ragbinin ana vatanlarından biri olan Yeni Zelanda'nın gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından biri olarak kabul gören Tana Umaga, 90'lı yıllara ve bu yüzyıla büyük bir damga vurdu.

Kimlikteki ismiyle Jonathan Falefasa Umaga May, Dünya'nın tanıdığı ismiyle Tana Umaga, 27 Mayıs 1973'te Yeni Zelanda'nın Lower Hutt şehrinde doğdu. 1992 yılında profesyonel olarak ragbi oynamaya başlayan Umaga, ülkesinin takımlarından Wellington Hurricanes'ın yanı sıra ülke sınırlarını aşarak Petone ve RC Toulonnais'da da oynadı. Yeni Zelanda Milli takımı (All Blacks) formasıyla 74 kez sahada yer alan Umaga, 4 kez Üçlü Uluslar Turnuvası'nda (2000, 2002, 2003 ve 2005) şampiyonluk yaşadı.

Tana Umaga, geçen yıl profesyonel ragbi kariyerine Hurricanes kulubünde son noktayı koydu. Sonrasında Fransız takımı Toulonnais'da koçluk kariyerine ilk adımı attı.

Umaga, yıllarca başarılı ragbi kariyerinde Yeni Zelanda Milli takımı ile oldukça başarılı maçlar çıkarmış, All Blacks'de kaptanlığa kadar yükselmiştir. Bilindiği üzere ragbide her maç öncesinde takımlar kendilerine ait ufak bir gösteri ile izleyenlerin göz zevkini okşarlar. Umaga, Yeni Zelanda forması ile her maç öncesinde takım arkadaşlarnın da katılımıyla haka ve Maori savaş dansını yapardı. Umaga önderliğinde Yeni Zelanda ilk olarak bu dansı, 2005 yılının Ağustos ayında İrlanda karşılaşması öncesinde sergiledi. O günden bu yana bu dans (haka) milli takımın simgelerinden biri haline geldi.

Büyük Okyanus'ta bulunan ve adaların bir araya gelmesinden oluşan Samoa ülkesinden gelen göçmen bir aileye mensup olan Tana Umaga, 2005 yılında Yeni Zelanda ile İngiliz-İrlanda Lions karşılaşmasında İrlanda oyuncusu Brian O'Driscoll ile girdiği mızrak oyununda tehlikeli bir müdahele yaptı ve rakibinin omzunun çıkmasına neden oldu. Kendine has tarzı ve kazanma hırsıyla Umaga, Adidas'ın reklam yüzlerinden biri oldu.

Kendisi gibi ragbi oyuncusu olan kardeşi Mike, kendi ülkesinin yani Samoa'nın milli takımı için oynamayı tercih etti. Ağabey ve kardeş sadece 1 kez ragbi sahasında karşılaşırlarken, Umaga'nın takımı 71-13 kazanmayı başardı. Mike, şimdilerde kariyerine İngiltere'de koçluk yaparak sürdürüyor.

Tana Umaga, tüm tartışmalara rağmen Dünya Fair Play Konseyi tarafından, Davranış Dalında 'Pierre de Coubertin Büyük Ödülü'ne layık görüldü. Umaga'nın başarıları ve ödülleri sadece bununla da sınırlı kalmadı. Efsane ragbi oyuncusu çok az sayıda vatandaşa nasip olan Yeni Zelanda Liyakat Nişanı Üyeliği'ne de kabul edildi.

Dipnot: Haka dansı, aynı zamanda ''savaş dansı'' olarak da bilinir. Bu dans eskiden, savaşlardan önce savaşçıların güçlerini göstermeleri ve karşı tarafı korkutmaları amacıyla yapılırmış. Haka dansında dansçılar, gözlerinin beyaz kısmını göstererek, bir yandan ellerini bedenlerine, bir yandan da ayaklarını yere vurarak dans ederler. Bu dans, 200 yıllık bir gelenektir.

twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Dünyanın en çok sevilen, en popüler spor otomobil modellerinden Nissan GT-R, bu sefer çok fazla görmediğimiz...