#
#
Türkiye’de TFF başkanı Nihat Özdemir’in açıkladığı Rezerv Lig’in kurulması hakkında henüz isim belirtmek haricinde net bir adım atılamadı. Süper Lig takımlarının isteği doğrultusunda B takımı kurabileceği, burada alt yapısındaki futbolcuları oynatabileceği ve B takımı kuran kulüpler arasında bir lig düzenleneceğini biliyoruz.
16/09/2020 - 02:41
Nihat Özdemir geçen hafta yaptığı açıklamada Süper Lig’deki 21 kulübün sadece 3’ünden B Takım kurma talebi geldiğini ve bu şartlarda düşünülen Rezerv Lig uygulamasının hayata geçirilemeyeceğini söyledi.
 
Ligimizde sağlıklı bir Rezerv Lig sisteminin yakın zamanda kurulabileceğini ben düşünmüyorum. Doğru temellere oturtamıyoruz. Acele kararlar alıyoruz ve aldığımız bu acele kararları gerçeğe bile dönüştüremiyoruz.
 
Bu yüzden size alt yapıda doğru yapılanmayı kurduğunu düşündüğüm ve Porto gibi Benfica gibi bizim ulaşamayacağımız seviyelerde bir takım olmayan Guimaraes takımını tanıtacağım. Bu tanıtım yazısını da 2019/2020 sezonunu Guimaraes’te geçiren Türk santrafor Berke Önde röportajı ile sunuyorum.
 
Portekiz’de Portekiz Şampiyonası’nda yani bizim tabirimizle 3. Lig’de mücadele eden Guimaraes B takımı, bu ligde Braga B, Chaves B, Maritimo B gibi daha yüksek lig seviyesindeki takımların B takımlarına karşı ve Mirandela, Bragança ve Beira-Mar gibi görece daha az güçlü takımlara karşı mücadele ediyor. 
 
Portekiz’de B takımı ile o kulübün A takımı aynı ligde mücadele edemiyor. Portekiz Liga Pro’da yani 2. Lig’de hem Benfica’nın hem de Porto’nun B takımları mücadele ediyor ve uzun bir süredir de bu ligdeler. Yakın zamanda Guimaraes B’yi de Liga Pro’da mücadele ederken izlemiştik ama onlar küme düştüler ve Portekiz Şampiyonası’nın yolunu tuttular.
 
Takımın B takımı haricinde U23 takımı da faal olarak yoluna devam etmekte. Liga Nos'taki kulüplere karşı U23 liginde boy gösteriyor. U-23 takımında daha çok kendi alt yapıları futbolcuları, B takımında da alt yapıdan çıkan futbolcularının yanında hem Portekiz içinden transfer ettiği futbolcular hem de Dünyanın çeşitli yerlerinden transfer edilen yabancı futbolcular forma giymekte.
 
İnsanların modern zamanda dillerinde pelesenk olan ''Scouting'' kavramını Guimaraes A takımında mükemmel kullandığını biliyoruz, B takımında da Scouting’e gereken önemi veriyorlar. Güney Amerika'yı, Avrupa'yı, Asya'yı, Afrika'yı B takımlarına oyuncu transfer etmek için de sürekli tarıyorlar. 
Transfer konusunda gelişime açık futbolculara öncelik tanıdıklarını biliyoruz, amaçları bu ancak bunu yaparken de sadece 17-18-19 yaş bandındaki futbolcuları transfer etmiyorlar. Eğer ki futbolcunun potansiyeline güveniyorlarsa 22-23 yaşında da transfer ediyorlar.
 
Guimaraes kulübünün tarihindeki en pahalı oyuncu satışı olan Edmond Tapsoba da B takımına transfer edilip A takıma yükselen bir futbolcuydu. Dile kolay 16 milyon Euro nakit para kazandılar bu oyuncu satışından. Böyle oyuncu sattıklarında da B takımına daha çok önem veriyorlar.
 
Doğru bir sisteme oturdukları için ve A takımı B takımı ayrımını futbolculara net bir şekilde anlatabildiklerinden Juventus'tan transfer edilen bir genç ben neden A takım kadrosunda değilim demiyor. Biliyor ki göstereceği performans ona A takım kapılarını açacak.
 
2020/2021 sezonunda Joseph Amoah, Oscar Estupinan, Andre Almeida, Falaye Sacko, Guimaraes A takımında B takımı geçmişi olan futbolcular. Sen kendine iyi baktığında ve iyi performans verdiğinde A takıma yükseleceğini biliyorsun. Futbolcular için bu önemli bir güvence oluyor.
 
Mali olarak kesin bir üst sınır koymasalar da B takımında forma giyen futbolculara en çok yıllık 70-80 bin Euro maaş ödüyorlar. Bu konu bizim kulüplerimize örnek olmalı, B takımlarından istenen verim alınmak isteniyorsa takıma belli bir maaş üst sınırı getirilmeli.
 
Son olarak 2020/2021 Guimaraes B takımı kadrosunda Polonya'dan, Portekiz'den, Burkina Faso'dan, Zimbabwe'den, Sırbistan'dan, Brezilya'dan, Kamerun'dan, Fildişi'nden, Gana'dan, Güney Kore'den, Fransa'dan, Avusturya'dan, Benin'den, Tunus'tan, Türkiye'den futbolcu bulunuyor. Bu da onların iyi futbolcuyu bulmak için Dünya’nın dört bir tarafını dolaştıklarını gösteriyor.
 
Guimaraes’te bizden biri de var. Hatay’da dünyaya gelen 2000 doğumlu Berke Önde 2019/2020 sezonu başlangıcında Beşiktaş alt yapısından Guimaraes U23 takımına transfer oldu. Santrafor bölgesinde forma giyen 1.96 boyundaki Berke ile hem Guimaraes hakkında hem de Türkiye’deki alt yapılar hakkında güzel bir soru-cevap gerçekleştirdik. 
 
Türkiye’den Portekiz’e gitme kararını nasıl aldın?
Türkiye’de gereken değeri göremediğimi ve gençlerin çoğunluğunun da hak ettikleri değeri göremediğini düşünüyordum, en büyük faktör buydu.
 
Portekiz’de geçirdiğin sezonda takımın Guimaraes hakkındaki izlenimlerin neler?
Portekizdeki takımlar çok disiplinli ve her oyuncusuna değer veren takımlar. En gencinden en yaşlısına kadar her futbolcu top oynamaya ve gelişimine odaklanmış durumda. Herkes takım için forma için savaşıyor Portekiz’de. 
 
Tesisleşme ve antrenör eğitimi olarak Türkiye’den farkları neler?
Portekiz’de futbol okulundaki gençler de A takımda forma giyen futbolcular da aynı tesisleri kullanma imkanı buluyorlar. Türkiye’de bunun eksikliği var A takım tesisleri güzel kullanışlı durumda ama alt yapılar kötü durumda ve hiçbir alt yapı yukarıya yönelik değil sadece kendi liglerine göre çalışmalar yapıyorlar. 
 
Portekiz’e geldikten sonra gelişim kaydettim dediğin özelliklerin neler?
Portekiz’de bu sene sakatlık geçirdim, bunun yanında Covid-19 salgını oldu derken çok sık maça çıkamadım ama antrenman seviyemin arttığını düşünüyorum. Bizim için çok etkili ve güzel antrenmanlar yapıyoruz kulüpte. 
 
Türkiye’deki alt yapı eğitimleri hakkında söylemek istediğin, tavsiye edebileceğin bir şeyler var mı?
Türkiye’de öncelikle alt yapı tesislerinin kalitesinin A takımdan farksız olması lazım ve bu alt yapılar sürekli A takıma oyuncu yetiştirecek şekilde bir amaca hizmet etmeleri lazım. Türkiye’de B takımları için profesyonel lig açılması gerekir. Avrupa’da 18-19 yaşına gelen her futbolcu artık profesyonel olabiliyor, Türkiye’de ise 20 yaşına gelmiş ve U-21 takımında oynayıp hala profesyonel olamamış arkadaşlarım vardı. Umarım en kısa sürede profesyonel şekilde bir lig kurulur.
Oğuz Oruç
Tribundergi Ligler ve Altyapı Analisti 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Xiaomi Mi Band 5 akıllı bileklik modelinin yenisi Xiaomi Mi Band 6, Türkiye’de büyük bir satış...