#
#
U-20 Dünya Kupası'nın bu kadar keyifli geçmesinde futbolcular kadar onların da payı büyüktü. İşte turnuvada son güne kadar iddaalarını sürdüren teknik direktörler.
15/07/2013 - 18:32
Juan Verzeri (Uruguay): Adını Uruguay tarihine altın harfler ile yazdırmayı başardı. U-20 Dünya Kupası'nda sadece ikinci defa final oynayan milli takımın kaderini oyun içerisindeki detaylar değil, penaltı atışlarındaki beceri belirledi. 7 maçta yedikleri toplam gol sayısı sadece 3 ki oynadıkları üç 120 dakikalık karşılaşma var. İspanya ve Fransa gibi turnuvanın iki favorisi karşısında 240 dakika boyunca kalelerini gole kapadılar. Disiplinden hiç kopmayan bir takım, Cristoforo önderliğinde muazzam bir savunma hattı, öldürücü kontra ataklar ile rakibin ritmini avantajına kullanan bir ekip. Verzeri, takımını saha içi oyunun yanında saha kenarı hamleleri ile finale kadar getirdi. İsimsiz kahramanlar listesinde adının en ön sırada olması en doğal hakkı.
 
Hakeem Shaker Al-Azzawi (Irak): Turnuvanın tartışmasız en renkli simalarından bir tanesiydi. Takımına oynattığı enerjiye dayalı futbol ve kolay anlaşılamayan dizilişin yanında gol sevinçleri başlı başlına turnuvanın unutulmazları arasına girdi. Irak A Milli Takımı, Olimpik Milli Takım ve altyapı takımlarının üçünü de aynı anda çalıştırmış tek hoca olan Al-Azzawi, Irak'ın gönülleri fethetmesindeki başlıca neden. İngiltere maçında takımı savunmaya dayalı oynatmayı denedi, 2-0 geri düşünce tekrar hücum futboluna döndü ve bunun meyvesini yarı finale kadar gelerek aldı. Bir de takımın duran top zaafına çare bulabilse daha yukarıları başarması mümkündü. A Milli Takımdan da önümüzdeki sezonlarda bir patlama görürsek şaşırmamak lazım.
 
Sellas Tetteh (Gana): U-20 Dünya Kupası'nda Afrika'nın gururu olan Gana'nın gerçek kahramanlarından bir tanesi Sellas Tetteh'ti. A Grubu'ndan 3. olarak çıkmalarına rağmen turnuvanın favorisi Portekiz'i elemeyi başardılar ve turnuva üçüncülüğüne kadar emin adımlarla yürüdüler. 2009'da takımı şampiyon yapan Tetteh, içgüdü, fizik ve yeteneğe dayanan Afrika futbolunu belli bir sistem üzerine oturtmayı başarabildi ki bu hiç de kolay bir iş değil. Assifuah, Achempong, Aboagye ve Boakye gibi yıldızları dünya futboluna kazandırması da cabası. Turnuva şampiyonu Fransa'ya karşı yarı finalde ikinci yarı ortaya koydukları futbol, İspanya maçı dışında Fransızlar'ın rakibe teslim oldukları ender 45 dakikalardan bir tanesi idi.
 
Pierre Mankowski (Fransa): 2000 yılından beri Fransa'nın genç takımlarını çalıştıran Mankowski, sonunda sabrının ödülünü U-20 Dünya Kupası'nda Fransızlar'a ilk finali yaşatarak ve kupayı kaldırarak aldı. Taktik açıdan turnuvanın en iyi teknik direktörü olduğunu söylemek zor, hatta grup maçlarında Kondogbia'yı kullandığı forvet arkası pozisyonunu anlamak da ama onun yetiştirici rolüne ve takımdaki oyunculardan turnuvanın ilerlemesi ile birlikte yükselen perormans almasına şapka çıkarmak gerekiyor. Bu kadar üst lig tecrübesi olan, bazılarının uzun ve yorucu bir sezon geçirdiği kadroda kupaya uzanacak kadar istikrar, birliktelik ve mental güç sağlamak her teknik direktörün başarabileceği bir erdem değil. 
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, gelecek katlanabilir akıllı telefonu için üstü kapalı...