#
#
Turnuvayı bronz madalya ile tamamlayan Gana takımının yıldızı olmayı başaran Assifuah, altın ayakkabı ödülünün de sahibi oldu.
15/07/2013 - 13:47

Turnuvanın en sempatik takımı birçoklarına göre Gana oldu. Muhteşem geri dönüşlere imza atan ekip, tam her şey bitti derken sürekli tarih yazdı. Özellikle son maçlarda geri dönüşün mimarı, turnuvayı aynı zamanda gol kralı olarak tamamlayan Ebenezer Assifuah oldu.

İspanya ve Fransa maçlarından sonra havlu attıkları düşünülüyordu ama Assifuah kaydettiği 2 golle averaj farkının kapanmasında büyük pay sahibi oldu ve takımını bir üst tura taşıdı. Çeyrek finaldeki Şili maçında da tam bir kahramanlık örneği gösteren oyuncu önce maçı uzatmaya taşıyan golü kaydetti, ardından da uzatmaların bitimine doğru attığı golle takımına yarı finali getirdi. Yarı final maçında ise takımı adına beraberlik golünü kaydeden oyuncunun çabaları yeterli olmadı ve 3.lük ile yetinmek zorunda kaldılar.

Assifuah ise attığı 6 gol ile gol kralı olmayı başardı ve altın ayakkabı ödülünün de sahibi oldu. Daha önce Sellas Tetteh'in de antrenörlüğünü yaptığı ve U-20'den takım arkadaşı Kennedy Ashia'nın da kadrosunda yer aldığı, ülkesinin takımlarından Liberty Professionals ekibinde top koşturan oyuncuya turnuvanın bitmesinin ardından talipler iyice arttı. Oyuncunun en ciddi taliplisi ise, Kwadwo Asamoah ve Badu gibi oyuncuları da geçmişte keşfeden Udinese. Udinese bu anlaşmayı turnuvadan önce tamamlamadığı için çok pişman olacaktır çünkü oyuncunun değeri en az 3 katına çıkmış durumda. Yine de Di Natale'nin ilerleyen yaşıyla birlikte alternatif arayışına giren kulübün yakın zamanda transferi noktalaması bekleniyor.

Pek uzun olmayan boyuna rağmen hava toplarında çok gayretli olan oyuncunun asıl meziyeti hızı. Patlayıcı driplingleri ile durdurulması imkansız bir silaha dönüşen oyuncu, Portekiz maçında sırtı kaleye dönükken bir anda attığı depar ile az kalsın rakip stoperi oyundan attıracaktı. Aynı zamanda son derece disiplinli ve mütevazi bir oyuncu olan Assifuah, son vuruşlarıyla da dikkat çekiyor. Profesyonel olduğundan beri sahaya sağ adımıyla giriş yapan ve bunun en önemli uğuru olduğuna inanan genç yıldız, ilerleyen dönemde adından çok daha fazla söz ettirecektir.

twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Teknoloji dünyasının en önemli isimlerinden birisi olan Xiaomi, Mi 10T’lerin etkinliği kapsamında...