#
#
FIFA Dünya Kupası tarihinde beşinci defa üçüncülük hesapları yapıldı, son ana kadar kafalar karıştı.
21/06/2019 - 01:04
Turnuvaların genel işleyişi bellidir. Kuralar çekilir, gruplar belli olur ve gruplarını ilk ikide bitiren takımlar yola devam eder. Bu nedenle de genelde turnuvalar 8, 16 veya 32 takımla oynanır.
 
Fakat 16’dan 32’ye geçişte bazen 24 takımlı turnuvalara denk geliriz. Yakın tarihte Euro 2016’da bunu yaşamıştık ve Türkiye’de o sene en iyi üçüncüler hesaplamasına dahil olmuştu.
 
FIFA Dünya Kupası’nda ise 24 takımlı organizasyonların tarihi daha eskiye dayanıyor. Takım sayısının 16’dan yukarıya çıkarılması ama 32’nin de çok olacağı düşünüldüğü dönemlerde 24 takımlı turnuvalar oynandı. Erkeklerde 1986, 1990 ve 1994 turnuvaları bu hesaba uygun şekilde düzenlendi. Kadınlarda ise 2015’ten sonra 2019’da da aynı düzen uygulanıyor.
 
Fakat erkekler ile kadınlar arasında bir fark vardı. Daha doğrusu 80’ler futbolu ile 2000’ler futbolu arasında! Zira 80’lerde galibiyete iki puan veriliyordu. Şimdilerde ise üç puan.
 
1986’da Belçika, Polonya, Bulgaristan ve Uruguay en iyi dört üçüncü arasına girdi. Bulgaristan ve Uruguay’ın galibiyeti yoktu ama iki beraberlik onlara yetti. Tek galibiyet alan Macaristan ise onların gerisinde kaldı. Üç puanlı sistem olsaydı Macaristan yola devam edecekti.
 
1990’da Arjantin, Kolombiya, Hollanda ve bir kez daha Uruguay en iyi üçüncülerdi. Bu sefer ilginç olan Arjantin’in üçüncü olması sayesinde yola devam etmesi ve finale kadar çıkmasydı.
 
1994’te üç puanlı sisteme geçildi. Arjantin bir kez daha listedeydi. Yanında ise Belçika, ABD ve İtalya vardı. İtalya en iyi üçüncüler listesine son sıradan dahil oldu. Rusya, iki yenilgisinden birini berabere bitirseydi İtalya ülkesine dönecekti ama yaşananların sonunda Gök Mavili takım finale kadar yürüdü.
 
2015’in üçüncüleri ise Kolombiya, Hollanda, İsviçre ve İsveç oldu. Hollanda hem erkeklerde hem kadınlarda en iyi üçüncüler arasına girip yola devam etmeyi başaran ilk ülke oldu. Fakat bu dört takım da çeyrek final göremedi.
 
2019’da ise Brezilya, Çin, Kamerun ve Nijerya en iyi üçüncüler oldu. Son ana kadar hesap makinalarının açık kaldığı turnuvada üçüncü olmalarına rağmen Arjantin ve Şili turnuvaya veda etti. İskoçya, Arjantin karşısında 3-0 öndeyken en iyi üçüncüler arasına giriyordu. Fakat arka arkaya yediği üç golle sonuncu oldu. Kamerun son dakika golüyle üçüncülüğü kaptı. Şili'ye zayıf Tayland karşısında üç farklı galibiyet yetecekti ama 2-0'da kaldılar, bir de penaltı kaçırdılar. Nijerya son maçını Pazartesi oynadı ve Perşembe akşamına kadar hesapların kapanmasını bekledi. Sonunda da mutlu sona ulaştı.
 
Erkeklerde statünün cefasını sürüp finale yürüyen Arjantin, 29 yıl sonra kadınlarda en kötü üçüncü oldu.
Öte yandan kadınlarda ilk defa iki Afrika takımı aynı anda grup aşamasını geride bıraktı. Kamerun ve Nijerya gruplarını üçüncü sırada bitirerek yola devam ettiler ve kıtanın tarihine geçtiler.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Mercedes-AMG Formula 1 takımından yayılımı hızlı şekilde sürmeye devam eden koronavirüs...