#
#
18 yaşında zirveye çıktı, yıldız olmak için yirmisini bekleyemedi...
17/07/2013 - 17:36
Gana, 2009'daki başarısını, hem de o takımdaki gibi sivrilen yetenekler olmamasına karşın, tekrarlamaya bu kadar yaklaştıysa, bunda bazı oyuncuların rolü büyük. Ebenezer Assifuah ve Frank Acheampong  golleri attı, asistleri de yaptı ama bir de onlara servisi yapan vardı: Clifford Aboagye. 
 
Gana'daki akademiler, son yıllarda iyiden iyiye tam kapasiteyle çalışan fabrikalara dönmüş durumdalar. Bu akademilerden çıkan son ürünlerden olan Aboagye, tıpkı takım arkadaşı Assifuah gibi adını duyurmayı başarmıştı. Assifuah grup aşamalarında golleri sıralayarak takımın finale yürümesinde önemli pay sahibi olurken Aboagye, son dönemde Ganalıların Avrupa'ya dağılım noktalarından olan Udinese'nin dikkatini çekiyordu. İtalyan kulübü fazla uzatmadan genç oyuncunun transferini bitirdi. Sadece bu öykü bile onunla ilgili beklentilere dair bir sınır çizmemizi sağlayabilir.
 
Teknik becerisi, topla mesafe kat edebilme yetisi, oyun zekası ve attığı öldürücü paslarla klasik Afrikalı oyunculardan ayrılan Aboagye'nin belki de tek dezavantajı kısa boyu. Yine de bunu dezavantajı kapatabilecek çabukluğa ve fizik güce sahip olması, Udinese'nin ona yatırım yapmasının en büyük sebebi. Aboagye, Afrika'da çok fazla olmayan türden bir oyuncu ve yapabildikleriyle diğerlerinden kolaylıkla ayrılıyor. Turnuvada gol katkısı olmamış olabilir; ancak yaptığı iki asistin yanında, birçok önemli atağın, golle sonuçlanan pozisyonun başlangıcındaki isim ondan başkası değildi. 
 
1995 doğumlu Aboagye, 1996 doğumlu Odjer ile birlikte takımın en küçük oyuncusu ve onu 2015'te düzenlenecek turnuvada Gana'nın olması halinde, tekrar izlememiz büyük olasılık. Bu yaş grubu için son derece önemli olan iki yıl, onun kendisinden büyüklerden sıyrılmasına engel olamadı. Aboagye, üzerine düşeni fazlasıyla yaptığı turnuva ona güvenenlerin geleceğe umutlu bakmasını sağlıyor. Şampiyona ile onu tanıyan birçokları onu kadrosuna katmanın yollarını ararken, kulübü Udinese onu düzenli forma giyebileceği Granada'ya çoktan gönderdi bile...
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Kickstarter üzerinde dikkat çekici bir proje daha destek bekliyor. Bu sefer karşımızda üç tekerlekli...