#
#
FIFA U-20 Dünya Kupası, kariyerinin ilerleyen yıllarında futbol dünyasına damga vuracak çok sayıda yıldızı dünya sahnesine sunmasıyla dikkat çekiyor.
18/06/2013 - 13:49
U-20 Dünya Kupası tarihinde, belki de şampiyondan daha çok merak edilen konu turnuvanın yıldızının kim olacağıdır. Birçok kulübün yakından takip ettiği ve yeni yetenekleri kapma yarışına girdiği turnuvanın yıldızları, profesyonel kariyerlerini sürdürdükleri dönemin futbolunda önemli değişikliklere sebep olurken, bazıları daha da ileri giderek birer fenomene dönüşüyor. Ballon d'Or ise çok az oyuncunun sahip olabildiği futbol dünyasının en özel ödülü ve U-20 Dünya Kupası'nda futbol sahnesine çıkıp, bu ödüle ulaşan çok sayıda önemli isim bulunuyor.
 
Futbol dünyasının bugüne kadar gördüğü en özel iki oyuncunun Arjantinli olmasının yanında bir ortak noktaları daha var: Diego Armando Maradona da, Lionel Messi de oynadıkları 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın en iyi oyuncuları seçilmeyi başardılar. Maradona Ballon d'Or'u hiç kazanamadı ama Lionel Messi son dört yıla damgasını vurdu ve ödülü arka arkaya kazanmayı başardı. Messi, 2005 yılında düzenlenen U-20 Dünya Kupası'nın en iyi oyuncusu olurken, futbol dünyasının uzun süredir beklediği çocuktu ve beklentileri boşa çıkarmadı.
 
Turnuvanın en iyi oyuncuları arasında hayal kırıklığı yaratan çok sayıda isim var. Bazen takımların öne çıkardığı, bazense yaş grubuna üstünlük sağlayan ve potansiyelinin sınırlarına daha o yaşta ulaşan oyuncular kendilerine yatırım yapan birçok takımı hayal kırıklığına uğrattılar. Ancak 2005 yılında bu turnuva ile parlayan Messi'nin dışında Marco Van Basten 1983, Matthias Sammer1987, Luis Figo 1991, Michael Owen 1997, Ronaldinho 1999, Kaka ise 2001'de düzenlenen U-20 Dünya Kupası ile futbol dünyasının gündemine oturup, ilerleyen yıllarda Ballon d'Or ödülünü kazanmayı başardılar. 
 
Bu turnuvanın yıldızı kim olacak? Şu an için en büyük soru bu. Bu turnuvadan bir Ballon d'Or adayı daha çıkar mı? Lionel Messi, sürekli karşılaştırıldığı Ronaldo'ya ödülü kaptırmıyor. 'En az onun kadar iyi' denilen Neymar ise, U-20 Dünya Kupası'nda forma giymedi. Bu turnuvada çok sayıda özel oyuncu var, ancak hiçbiri Ballon d'Or sahiplerinin seviyesinde değil. Şimdilik. Yine de her turnuvanın bir kahraman yarattığını unutmamak gerek...
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Teknoloji devi Apple’ın çok dikkat çeken iPhone 12 Pro ve 12 Pro Max modelleri için AR tabanlı...