#
#
Futbolda devrim niteliğinde gerçekleştirilmiş çok şey sayabiliriz fakat hiçbiri Clairefontaine akademisi gibi bir ülkenin futbol yapısının çehresini tamamen değiştirememiştir.
08/06/2019 - 20:44
Akademinin kurulduğu tarihten öncesine kadar sadece 1 kez Avrupa Şampiyonası kazanan Fransa Milli Takımı, daha sonra Fransa futbolunun kalbi ve hatta beyni olacak Clairefontaine Akademisi kurulduktan sonra sadece Dünya Kupası’nı 2 kere kazandı. Bununla beraber bu fabrikadan çıkan birçok genç futbolcu, sonradan futbolun en zirvesinde top koşturdular. Hatta bazılarının ülke futbolunun kaderini bile değiştirdiğini söyleyebiliriz.
 
İlk olarak dönemin Fransa Futbol Federasyonu başkanı Fernand Sastre 1976’da bu akademinin fikrini ortaya atar ve 1988 yılında yine fikir babası Fernand Sastre’nin önderliğinde Paris’in 50 km dışında yer alan Clairefontaine-en-Yves bölgesinde Rambouillet Ormanı içerisindeki 56 hektarlık ve 66.000 metrekarelik bir alana orijinal adıyla Le Centre Technique National Fernand Sastre yani Clairefontaine Akademisi kurulur. İçinde ise idman ve maç sahaları, çocuklar için normal okul eğitimi veren sınıflar, spor salonları, eğlence aktiviteleri için birçok eğlence alanı ve farklı spor dalları sahaları, tıbbi alanlar, restoran gibi birçok alan bulunduran Clairefontaine Akademisi, 13 yaşından itibaren çocuklara hem yatılı bir okul eğitimi sağlamasıyla hem de futbol eğitimini doğru ve en kapsamlı şekilde vermesiyle kısa sürede ülkede rağbet görmeye başlar.
 
https://funkyimg.com/i/2UyHn.jpg
 
Akademinin çalışma disiplini: Futbolla Büyümek
Clairefontaine Akademisi öncelikle en az 13 yaşında olan adaylar için seçmeler yapar. Katılımcılardan 22’si ise akademide kalmak, eğitim almak ve tam zamanlı çalışmak üzere seçilir. Konaklama, eğitim ve futbol ücretlerinin tümü Fransa Futbol Federasyonu tarafından karşılanır.
 
Akademi yöneticilerinden Jean-Claude Lafargue akademiyi kısaca şöyle açıklıyor: ‘’Onları akıllı kılıyoruz, düşünmelerini sağlıyoruz.’’ Ayrıca ‘’Futbol, herkesin önünde olmaktır. Önde olmak için, doğru ayağı kullanmanız ve doğru zamanda hareket etmeniz gerekir.’’
 
Eski Fransa milli takım teknik direktörü Gerard Houllier, bir antrenörün 16 yaşından sonra bir futbolcunun gelişimini minimum düzeyde etkileyebildiğini ancak ondan önce futbolcuya kazandırılan her özelliğin ileriki futbol yaşantısında maksimum katkı vereceğini söyler. Clairefontaine Akademisi’nin büyüsünü ise bu bağlamda 13-16 yaş arası çocuklara doğru eğitimi vererek profesyonel hayatlarında bu kadar iyi futbolcu olduklarına dayandırır.
 
Akademi direktörlerinden Andre Merelle ise gençlerin topu hata yapma korkusuyla bilinçsizce teklemesi yerine yeteneklerini göstermeye teşvik edilmeleri gerektiğine inanıyor. ‘’Her ne pahasına olursa olsun kazan’’ mottosuyla çalışan akademi direktörü, gençlere ilk yıllarında temel futbolcu eğitimleri (hız, güç, pas, şut, iki ayağı da geliştirme çalışmaları, yüzeysel taktik bilgileri, odaklanma) ikinci yıllarında psikolojik olarak futbolcu olmaya hazırlanmaları ya da futbolcu olamamaları söz konusunda olduğunda farklı alternatifleri olduğunu açıklamak gibi psikolojik destekler, gelişmiş taktik bilgileri, 2ye2, 3e3, 4e4 top çalışmaları ve ancak üçüncü senelerinde bunların hepsini en üst seviye yaparak tam sahada futbol çalışmalarına geçtiklerini söylüyor. Ayrıca taktiksel anlamda başta 4-3-3 ve 4-4-2 olmak üzere her taktik disiplini de profesyonel futbolcu adaylarına aşıladıklarını belirtiyor.
 
https://funkyimg.com/i/2UyHm.jpg
 
Clairefontaine Akademisi'nden Dünya Futboluna
Henüz akademinin kurulumunun üzerinden tam 10 yıl geçtiğinde Fransa Milli Takımı kamp yeri olarak Clairefontaine Akademisini kullanır ve 1998 Dünya Kupası’nda burada hazırlanır. Kamp kadrosunda ise bu akademiye hiç de yabancı olmayan birisi vardır, küçüklüğünde burada eğitim görmüş Monaco forması giyen Thierry Henry. Fransa Milli Takımı finalde Brezilya’yı 3-0 yenerek tarihlerinde ilk kez bir dünya kupası kazanmış olur ve hikâye aslında tam da burada başlar.
 
96 Dünya Kupası’nda dikkat çekici bir genç olan fakat ilk 11 oyuncusu olmayan Thierry Henry, 2000 Avrupa Şampiyonası’nda takımın as santraforu olarak görev yapar ve onun yedeği de yine Clairefontaine Akademisi’nden çıkan Nicolas Anelka’dır. Fransa bu turnuvayı uzatmalara giden efsane maçta İtalya’yı 2-1 yenerek şampiyon olur.
 
Arka arkaya gelen bu başarılar aslında akademinin nasıl güçlü temellerle yola çıktığının ve ileride ne gibi etkiler yaratacağının çok önemli bir göstergesidir. Yine 2006 Dünya Kupası’nda finalde İtalya’ya yenilen Fransa’nın kadrosunda yer alan William Gallas da bu akademinin çıkarttığı futbolculardan birisidir.
 
https://funkyimg.com/i/2UyHv.jpg
 
Akademiden çıkan Louis Saha, Hatem Ben Arfa, Abou Diaby, Jerome Rothen, Jimmy Briand, Mohamed Diame, Sebastian Bassong, Gabriel Obertan gibi bazı futbolcular da hiçbir zaman en yüksek seviyeye çıkmamış fakat isimlerini dünya futboluna bir şekilde duyurmuştur.
 
Clairefontaine Akademisi’nden çıkıp Fransa Milli Takımını temsil etmeyen bazı futbolcular da mevcut. Bunlardan Yacine Brahimi (Cezayir), Medhi Benatia (Fas), Raphael Guerreiro (2016 Avrupa Şampiyonası finalinde Portekiz formasıyla Fransa’ya karşı oynadı) bazılarıdır.
 
https://funkyimg.com/i/2UyHE.jpg
 
Clairefontaine Akademisi’nin Yeniden Konuşulmasını Sağlayan Adam:
Kylian Mbappe

2018 Dünya Kupası’nda Fransa kadrosunda yer alan Blaise Matuidi ve Olivier Giroud’un da yolu geçmişte Clairefontaine Akademisi’nden geçmişti fakat bir isim var ki genç yaşına rağmen dünya futbolunun yeni yıldızı olarak lanse edilen, yeteneğiyle tüm dünyayı kendisine hayran bırakan 20 yaşındaki Kylian Mbappe. 2018 Dünya Kupası’nı kazanan Fransa’nın en önemli futbolcusu olan, Messi ve Ronaldo’dan sonra dünyanın en iyisi olmasıyla kesin gözüyle bakılan Kylian Mbappe için kendisinin ilk takımı olan AS Bondy takımının koçu ‘’Onun gibisi hızlısını ve yeteneklisini 15 yıllık kariyerimde hiç görmemiştim’’ der ve burada gösterdiği performansla Kylian Mbappe Clairefontaine Akademi’sine geçer.
 
Akademide eçirdiği zaman boyunca oyunuyla bütün akademi antrenörlerini etkiler ve buradaki hocalarından Gerard Precheur onun hakkında ‘’O çok iddialı birisi, hedeflerine ulaşabilecek potansiyelde olduğunu bizim kadar kendisi de biliyor, o futbol dünyasıyla yıkanmaya şimdiden başladı.’’ diye konuşur.
 
Mbappe burada olduğu sürece boyunca Chelsea ve Real Madrid gibi takımları ziyaret eder fakat transfer olamaz. Clairefontaine'e geri döndükten hemen sonra Monaco Altyapısına transfer olur. Yine kendisiyle alakalı Jean-Claude Lafargue; ‘’Her zaman özel biriydi, başlangıçta fiziği ve yeteneği birbiriyle tutarlı değildi ancak 15 yaşına geldiğinde ateş etmeye başladı, aniden inanılmaz yükseldi çünkü çok zekiydi.’’
 
Daha sonraki kariyerinde ise herkesin bildiği gibi Monaco’dan astronomik bir fiyata doğduğu şehrin takımına PSG’ye geçer ve 2018 Dünya Kupasıyla birlikte geleceğin en büyük yıldızı, hatta şimdiden dünyanın en yetenekli futbolcusu olarak anılmaya başlar.
 
Bütün bunların ışığında Clairefontaine Akademisi’nin hem Fransa’nın ulusal futbol yapısını hem de uluslararası futbol camiasını ne şekilde etkilediğini çok rahat görebiliriz. İngilizler, yakın zamanda Clairefontaine incelemesi yaparak bir benzerini St. Georges Park ismiyle İngiltere’de açtı. Onun dışında herkes tarafından bilinen Barcelona’nın La Masia altyapısı belirli aralıklarla Clairefontaine Akademisi’ne bir heyet yolluyor. Ayrıca dünyanın en büyük kulüpleri bu akademideki futbolcuları izliyor ve antrenörlerini de bu yapının içerisine göndererek eğitim almalarını sağlıyor.
 
https://funkyimg.com/i/2UyJa.jpg
 
Kısacası tüm dünyanın gözü kulağı Clairefontaine Akademisi’nde ancak onlar ne olursa olsun çizgilerini, dinamiklerini hiç bozmadan üretmeye, eğitmeye devam ediyorlar. Futbolun bu kadar kaotikleştiği, kontrol etmesi zor bir yapı haline geldiği bu dönemde böyle bir yapıyı korumaları, ayrıca ileriki zamanlar için düzeni böyle sağlıklı bir şekilde devam ettirmeleri sayesinde, akademinin yeni ürünlerini ve çıkartacakları yeni dünya yıldızlarını izlememiz kaçınılmaz.
 
Doğan Arda Vanlı
@kasaptarkovz
FOTOĞRAF ALBÜMÜ
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Tanıtım üzerinden çok uzun bir süre geçen OPPO Reno4 serisi, sonunda Türkiye pazarına da...