#
#
Avrupa Şampiyonları'nda ilk kez yaşanan maçın yarıda kalma olasılığı şiddetli yağmurun durmasıyla yerini futbola bıraktı. Fransa ev sahibi karşısında ilk yarıda zorlandı ama ikinci yarının başında bulduğu iki golle maçı erken bitirdi.
16/06/2012 - 00:54

Ukrayna'nın ilk maçında İsveç karşısında Shevchenko'nun kokusunu alarak skoru değiştirdiği golleriyle 2-1 galip gelmesi ve ev sahibi avantajı bu maç öncesinde hiç kuşkusuz ki Fransa'nın çekinmesine yol açan etkenlerdi. Nitekim özellikle oyunun ilk yarısında orta alanda kalabalık duran Ukrayna yaptığı baskılarla zaman zaman hızlı atağa çıkarak bu korkunun yersiz olmadığını hissettirdi rakibine.

Yarmolenko'nun oyunu yönlendirmesi etkili olsa da ilk 53. dakikaya kadar Menez kaçırdıkları ile saç baş yoldurttu takımına ve taraftarına. Oyunun ilk bölümünde ofsayt nedeniyle giden pozisyon, ardından topu daha müsait pozisyonda iken Benzama'ya bırakmak yerine kendisinin kullanması, ikinci yarının hemen başında karşı karşıya kaçırdığı pozisyon derken, 53. dakikada bulduğu gol oyunun karşılığı olarak Fransa'nın daha önce ulaşması gereken skor üstünlüğüydü. Hemen 3 dakika sonrasında ise Cabaye'nin mükemmel dönüşü ve zarif vuruşu Ukraynalı oyuncuların kafasında oyunu bitirdi. Bu dakikadan sonra dağınık bir Ukrayna karşısında oyunun bazı bölümlerinde rakip ceza sahası içi ve çevresinde 20 pas civarına kadar çıkabilen bir Fransa izledik.

Samir Nasri günün en etkisiz ismiydi Fransa adına ve zaten oyunun belirli bölümlerinde kanat ve göbek arasında gelip giderek performansını artırma gayretinde olmasına rağmen bu durum birşeyi değiştirmedi. Ama ilk maçın aksine iyi bir ribery vardı sahada. soldan içe katlarıyla rakip defansı dağıtmasıyı başardı. Menez'in bu kadar pozisyon kovalaması ve gol pozisyonlarını harcaması önemliydi. Bu pozisyonlarda daha becerikli olabilmeli Fransa.

Tüm pozisyon zenginliğine rağmen atılan iki gol bu maç performansının altında gibi duruyor olsa da esas problemlerden biri ağır ve yaşlı bir takım olan Ukrayna karşısında savunmada da zaman zaman sallanması olsa gerek. Fransa savunması açık vermedi çokça ama kırılganlaşabildiğini de gözler önüne serdi.

90 dakikanın artısı ise oyunun bazı bölümlerinde oyunu kontrol altına alırken bunu zaman zaman bir gövde gösterisine dönüştürebilme gücüydü. Bu gücü skora daha fazla yansıtabilir hale geldikleri gün önlerinde bu turnuvada durabilecek bir iki takım var sadece.

Alınan  2-0'lık galibiyet Fransa'nın yolunu iyiden iyiye açtı. Artık bu maçtan sonra oynanan İngiltere -İsveç maçının İngilizler lehine sonuçlanmasıyla şampiyonayı erken terkeden İsveç ile grupların son maçını oynayacaklar ve bu maçı kazanmak ilk ikisine göre daha kolay olmalı.

twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Çip krizi kasırgasında geçen 2021 rakamlarını paylaşan Renault Grubu’nun verilerinde,...