#
#
Fransa adına umutluydum ama kadroyu gördüğümde aklımın ucundan Fransa'nın İspanya'yı eleyebileceği geçmedi. Blanc kurduğu kadroyla aslında kendi takımına "İspanya'dan korkuyorum" mesajını daha açık veremezdi. Oysa bu kadro yapısı Fransa'nın bugüne kadar oynadığı ya da oynamaya çalıştığı oyun karakterini inkar etmesinden başka birşey değildi.
24/06/2012 - 00:49

Fransa'nın İspanya karşısında sahaya çıktığı onbire bakınca benim koyacağım tek teşhis var o da futbolda kişilik sorunu. Hem İspanya gibi ayağa top yapan ve topa sahip olan bir oyun düzenini belirleyeceksiniz hem de karşınıza İspanya çıkınca bu oyun stratejisinden vazgeçeceksiniz. Bu yaklaşımın başka bir izahı olamaz.

Blanc'ın İsveç maçı sonrası mutlaka revizyon yapması gerekiyordu ama bu revizyon bugüne kadar Fransa'nın oynamaya çalıştığı oyundan vazgeçmesi olmamalıydı. Karşınızda Milli Takımlar düzeyinde bir Barcelona modeli varsa iki tercihiniz olur kuşkusuz. Birincisi gücü kabul eder ve kapanırsınız, atacağınız bir şans golü size maçı getirir. Özellikle tek ayaklı maçlarda oldukça işe yarar. İkincisi ise siz daha çok topa sahip olarak rakibi bozmayı denersiniz. Bunu Barcelona karşısında başarabilen olmadı. Ama bu İspanya kötü bir Barcelona modeli. Torres'ten vazgeçerek oynadıkları oyunda ben İspanya'nın oldukça verimsiz olduğunu düşünüyorum. Koskoca 45 dakika boyunca bulabildikleri tek pozisyon da bunun göstergesi. O tek pozisyonda golü bulmaları ise İspanya'nın şansı.

Oysa Blanc o pozisyonu vermemek adına Nasri'yi ve Menes'i kesti, sağ tarafta kanada Debuchy'i arkasına Reveillere'yi koyarak savunma güvenliğini iki katına çıkarmadı mı? Gol o kanattan Iniesta'nın ara pasına Alba'nın bindirmesi ile geldi. Kesilen ortaya Xabi Alonso'nun sadece kafayı vurması yetti. Peki savunma tedbirlerinin bu kadar üst düzeyde alındığı ve alanı daraltarark etkili kontralarla hücuma çıkmayı planlayan Blanc'ın takımı ne yaptı? Yine kısır ve pozisyondan uzak bir oyunla veda etti turnuvaya.

Fransa turnuva boyunca Zidane gibi bir oyun liderinin eksikliğini çok hissetti. İyi sezonlar geçirmelerine rağmen ne Ribery, ne Nasri ne de Benzama oyun lideri karakterini ortaya koyabilecek isimler değiller. Diğerleri de. Cabaye, M'Vila takımın öenmli bonuslarıydı ama o kadar. Giroud'an bir kez bile faydalanmayı düşünmemek de Blanc'ın hatası bana göre. O Giroud Arsenal yolunda, Wenger Giroud'an nasıl verim alacak hep birlikte izleyeceğiz bu sezon.

Aslında İsveç karşısında alınan mağlubiyetle zora sokulan turnuva, çeyrek finalle sona erdi Fransa için. Çeyrek final başarı mı başarısızlık mı çokça tartışılabilir. Bu takımın hedefi 2014 olsa da, 2012'de en az bir yarı final görebilirlerdi. Hem de çeyrek finalde İspanya'ya karşı oynamalarına rağmen. Yarı finalde Portekiz bana göre hiç de Fransa gibi oynamayacak. O zaman da İspanya'nın defolarını göreceğiz. Fransa ise bugüne kadar ki oyun karakterinden vazgeçmenin bedelini düyor olacak.

twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Samsung Galaxy S22 ve OPPO Find X5 serilerinin duvar kağıtları, daha telefonlar resmi olarak lanse edilmeden paylaşıldı....