#
#
Fordingbridge Turks'un bilinmeyen hikayesi...
25/06/2019 - 19:22
İngiltere’nin güneyinde yer alan Hampshire Kontluğu bölgesinde kurulmuş bir takım Fordingbridge Turks. Peki kendilerine neden Türk diyorlar? Bu ismi almalarına neden olan şey ne?  Önceleri bizlerin de hakkında pek bilgi sahibi olmadığı bu kulübü sizler için araştırdık.
 
Bu araştırmamız için internette yer bolca yer alan bilgi kirliliğinden zarar görmemek adına Fordingbridge Turks kulüp çalışanı Melanie Gill’e ulaştık. Kendisi bize nazik bir şekilde kulüp ile ilgili en güncel ve tarihi bilgileri aktardı. Şimdi tanıyalım, kim bu Türkler?
 
1868 yılında kurulan Fordingbridge Turks Futbol Kulübü, futbolun ilk zamanlarında yer alıp, bu oyuna katkı sağladıkları için kendileriyle gurur duyuyorlar. Kulüp üyeleri, 1884 yılında South Hampshire ve Dorset FA (bölgelerinde bulunan futbol birliği.) komitesinde temsil edildi. Ayrıca bu üyeler, futbol birliğinin 1884/1885 yılında yayınladığı el kitabını hazırladı. Bu da Fordingbridge Turks takımının, İngilizler için milli bir oyun olan futbolun kuralların oluşturulmasında rol oynadığı anlamına geliyor.
 
Peki bu Türk ismi nereden geliyor?
1876 yılından sonra takımın taraftarları tarafından önceleri lakap olarak takılan Türk ismi daha sonraları resmi hale geliyor ve takımın isminde direkt olarak yer alıyor. Taraftarların takıma Türk diye hitap edip, bu şekilde desteklemesinin sebebi o dönemlerde yaşanan Osmanlı-Rusya savaşı. Kulübün mücadele niteliklerinin ve kararlılığının Türk Ordusu’na benzer şekilde olmaları nedeniyle takıma “Türkler” adı verildi. (Ayrıca bu çoğu yerde Gazi Osman Paşa’nın Plevne’de aldığı zafer sonrası taraftarın bunu kendilerine örnek olarak almasına bağlıyor)
 
Kulübün tarihi başarıları açısından gurur duyması için birçok nedeni var. Fordingbridge Turks aynı zamanda Hampshire ve Güney Batı Bölgesi’nde yer alan en eski kulüp. Ayrıca Hamshire FA kurucu üyeleri de Turks takımından.
 
Fordingbridge Turks, Britanya’nın en eski futbol turnuvası olduğuna inanılan Basingstoke Cup zaferine sahip. (1881) Ayrıca bu kupa sayesinde o dönem bilinirlikleri oldukça artmış.
 
En önemlisi de dünyanın en eski 13. kulübü olmaları. - Hampshire'deki küçük bir kasaba için oldukça büyük bir başarı…
 
Şu anda bölgesel olarak varlığını sürdürmekte olan takım, son 25 yıldaki futbol piyasasından oldukça şikayetçi. Ortada dönen milyon poundlar sebebiyle Premier League’de yer alan elit takımlar ve o seviyedeki benzer kulüpler ile olan uçurum onlar için de oldukça üzücü bir durum. Kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan takımın kendine ait bir sahası bile yok ve kulüpte yer alan tüm çalışanlar da gönüllü olarak çalışıyor yani hiçbir gelir beklentisi olmayan kişilerden kurulu naif bir takım diyebiliriz. Geçtiğimiz yıl 150.yılını kutlayan Turks, kendilerini tanımaları açısından tüm kulüplere bir davetiye göndererek kutlamalara katılmalarını istediler. Notts County (Fordingbridge’den daha eski olan birkaç kulüpten biri), Sunderland, Mansfield, Millwall, Newport, Derby County, Southampton ve AFC Bournemouth gibi ekipler bu daveti geri çevirmedi ve bu durum kulüp çalışanlarını çok mutlu etti. En özel teşekkürlerini ise kendilerine imzalı formalar bağışlayan İngiltere Kadın Milli Futbol Takımı’na ilettiler. 
 
Takımın En Ünlü İsmi - Frank Jefferis
1905/06 sezonunda takımda yer alan Fordingbridge doğumlu Frank Jefferis, Turks adına hücum oyuncusu olarak takımda yer aldı ve o dönemde Southampton FC tarafından denemeye davet edildi. Southampton ile profesyonel sözleşme imzaladı ve Kasım 1905'te ilk kez forma giydi. Takımı adına 184 lig ve kupa maçı oynayadı toplam 48 gol attı. 1911'de Everton'a transfer olup ardından Preston North End’e ve son olarak da Southport'a katıldı.
 
 
Frank, futbol kariyeri boyunca, 1915'te Everton'la bir lig şampiyonluğu (tarihinde yer alan 9 şampiyonluktan ikincisi) ve iki England International Caps kazandı. Son olarak kayda geçen önemli detay ise 1922'de Preston North End forması giyerken FA Cup finalinden yenilgiyle ayrılmaları oldu. Ayrıca Jefferis'in torunları da Turks adına forma giymeye devam ediyorlar.
 
Kulüp Adına Son Gelişmeler
2014'te, Fordingbridge Town Youth FC, Fordingbridge Turks ile birleşerek, bir topluluk kulübü oluşturdu. Artık 4 yaşından başlayarak, kadın ve erkek takımlarına kadar neredeyse her yaş grubundan kişilere futbol hizmeti sunuyorlar. Amaçlarının talebi karşılamak için kulübü büyütmeye devam etmek ve yerel topluluktaki futbol yeteneklerini geliştirmek olduğunu söyleyen kulüp, herkesin bu güzel oyunun tadını çıkarması için güvenli ve eğlenceli bir ortam sağladıklarını söylüyor. Kulüp büyüdükçe, kulüp komitesine ve koçluk personeline yönelik taleplerin de artacağını ve böylece bugünkü etkinliğin gelecek için planladıkları gibi başkalarını da bu tarihi kulüpte yer almaya teşvik edeceğini umuyorlar. Ayrıca kulüp olarak da bağışlara açıklar. Bu bağışlar takımın ayakta kalabilmesi için çok önemli bir detay olarak yer alıyor.
 
Bizlere de tüm bu finansal zorlukların ve dev kulüplerin gölgesinde kalmak zorunda olmalarına rağmen 150 yıldır savaşan, gelişen ve kendilerini futbol tarihinde daim kılmak için savaşan bu insanları gönülden tebrik etmek düşüyor.
 
Umarız futbol tarihinin en eski kulüplerinden biri olan Fordingbridge Turks, ilerleyen zamanlarda istedikleri yere ulaşabilirler. Belki de bir gün o çok tanıdığımız Premier League takımlarından biri olurlar, kim bilebilir…
 
Yazımızı takımın kendi sloganı olan bir cümleyle noktalayalım: UpTheTurks!
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Resmi olarak 26 Kasım tarihinde gelecek Redmi Note 9 Pro 5G için adeta hiçbir sürpriz kalmadı. Model teknik...