#
#
FUTBOL KÜLTÜRÜ
Dijital kopyasını satın alanlar için 27 Ekim akşamından bu yana beta sürümü oynanan Football Manager 2018, ön sipariş sürecinin ardından 10 Kasım’dan itibaren tüm dünyada resmi olarak piyasaya sürüldü.
09/11/2017 - 22:59
İLGİLİ LİNKLER
Her yıl merakla beklenen futbol simülasyonu Football Manager serisinin 2018 versiyonu 10 Kasım 2017’den itibaren resmi olarak piyasada. Görsel olarak büyük değişikliklerin yanında birçok yeni özelliğin eklendiği Football Manager 2018, son birkaç yılda olduğu gibi bu yıl da %100 Türkçe dil desteği ile oynanabilecek.
 
3D grafik motorunun tamamen yenilendiği oyunda, “Takım Dinamikleri”, “Sağlık Merkezi” gibi yeni bölümlerle hem oyuncuların uyumları hem de sağlık durumları daha detaylı hale gelirken “Gözlemcilik/Scouting” de gerçek hayattaki sisteme en yakın hale getirildi.
 
http://funkyimg.com/i/2zbLg.jpg
 
 
Beta süresince test ettiğimiz oyunun öne çıkan özelliklerini ve eski versiyonlara göre yaşanan değişiklikleri inceleme yazımızda bir arada bulabilirsiniz.
 
Öncelikle görsel değişikliklerle başlayıp, yeni oyunda bizlerin neleri beklediğinden bahsedeceğiz.
 
 
http://funkyimg.com/i/2zbLk.jpg
 
Gözlemcilik:
Yenilenen ekranların başında Scouting/Gözlemcilik kısmı geliyor ki beta süresince bazı oyunculardan gelen olumsuz yorumlar, yapımcı firma Sports Interactive’in forumlarında büyük tartışmalar yarattı. Oyuncu izleme ve araştırma sistemi her ne kadar gerçeğe uygun hale getirilse de, yeni ekrana alışmak biraz vakit alacak gibi duruyor.
 
 
http://funkyimg.com/i/2zbLm.jpg
 
Taktik:
Performansımızı ve kariyerimizi doğrudan etkileyecek olan taktiklere ulaştığımız ekranda eskiye göre birkaç farklılık bulunuyor. Taktik satırı ekranın sağına taşınırken, bu bölüm sabitlenebiliyor veya daraltılıp genişletilebiliyor. Ayrıca talimatlarımızı da ekranın kenarında liste halinde görüp, talimat ekranına girmeden göz atabiliyoruz. Taktiklerin altında son maçların analizleri ve maçlardaki olumlu-olumsuz yanlarımız yer alıyor ki bu da taktiğimizi en doğru şekilde düzenlememize yardımcı oluyor.
 
Ayrıca bu sezon yeni oyuncu rolleriyle de tanışıyoruz. Orta sahanın ortası Mezzala ve Dinamo rolleriyle çeşitleniyor. Mezzala, destek ve hücum rolüyle kullanılırken, Dinamo sadece destek alt rolüne sahip. Defansif orta sahanın sağ ve sol içlerine gelen ''Segundo Volante/Serbest Defansif Orta Saha'' rolü ve destek ve hücum alt rolleriyle kullanılabiliyor. Orta sahanın sağ ve solları(İngilizce: MR ve ML) için ise ''Ters Ayaklı Kanat Oyuncusu'' rolü yine destek ve hücum alt rolleriyle kullanılabiliyor. 
 
 
http://funkyimg.com/i/2zbLn.jpg
 
Menü:
Menüde “Takım Dinamikleri/Dynamics” ve “Sağlık Merkezi/Medical Center” yeni iki sekme olarak dikkat çekiyor; bu ikiliyi az sonra inceleyeceğiz. Menüdeki alışılmış düzenden tek fark, U23/Rezerv/U21/U19 gibi alt takımlarımızın menünün en altında yer alacak olmaları.
 
 
http://funkyimg.com/i/2zbLo.jpg
 
Maç ve Maç Motoru:
2018’in en tartışmalı değişimlerinden biri de maç ekranında yaşandı. Bu bölümle birlikte mevcut ekranlardaki değişikliklerden yeniliklere doğru da geçiş yapacağız. Maç ekranı, hem mevcut kısımlardaki yenilikleriyle hem de değişen maç motoru ile bugüne kadarkilerden farklı bir deneyim sunacak. 2018 serisinde, oyunun 3D maç motoru tamamen yenilendi. Yeni oyuncu hareketleri(motion capture) ile daha gerçekçi görünüm sunulduğu söylenirken grafik kartlarını daha az yoran, performans odaklı maç performansının yanında kişiselleştirilebilir ekranlarla maç deneyimi daha iyi hale getirildi. Kameraların tamamen değiştiği oyunda giriş-çıkış ekranlarındaki farklılıkların yanında, bilgi kutularını ekrana sabitleme, 2D ve 2D Classic/Klasik farkının kalkıp sadece bir adet 2D Klasik seçeneğinin bulunması gibi değişimler öne çıkıyor. Yine alışılan kameralardan Touchline/Kenar artık tarih olurken yeni gelen İstatistikçi/Data Analyst kamerası ile stadyumu tepeden görüyor. Tüm kamera seçeneklerinde zoom’u azaltma veya artırma seçeneği sunulurken, 2D kamera dışındaki tüm 3D kameralarda ek olarak bir de yükseklik ayarı bulunuyor. Bunların dışında ise takım konuşmaları ve tünel röportajları gibi özellikler yerlerini koruyorlar. Ayrıca maç öncesi seremonilerinin yanında artık maç sonlarında da kupa töreni gibi eğlendirici detaylar yer alacak. 
 
http://funkyimg.com/i/2zbLh.jpg
 
 
Takım Dinamikleri:
Football Manager 2018’in en ön plandaki yeniliklerinden olan dinamikler ile artık oyuncular arasındaki basit sevme-sevmeme ilişkisinin yerini takım içi gruplaşmalar alıyor. Gerçek hayatta medyadan alışık olduğumuz “yerli çetesi”, “Brezilya çetesi” gibi kavramlar ismen yer almasalar da oyunda cismen karşımıza çıkacaklar. Aynı milletten, altyapıdan beraber yetişen veya aynı dili konuşan gibi birçok farklı oyuncu grubu birbirlerinden ayrı olarak gruplaşabiliyorlar ve hem size hem de diğer gruplara karşı cephe alabiliyorlar. Bir grup içerisindeki oyuncuya kötü davranmak, o grubun diğer oyuncularını da rahatsız edebiliyor ve sizden hesap sorulabiliyor.
 
Grupların neye göre oluşacakları ise temel olarak hiyerarşi ekranından öğrenilebiliyor. “Takım Liderleri”, “Nüfuzu Yüksek Oyuncular”, “Nüfuzlu Oyuncular” ve “Diğer Oyuncular” adına dört ana etki düzeyi bulunuyor ve genellikle grup oluşumunu takım liderleri belirliyorlar. Arkadaş gruplarında bazen dört-beş gibi yüksek sayıda takım içi gruplaşma görülebilirken, takımın iyi kontrol edilmesi ve takım ruhunun sağlanması durumunda gruplaşma yaşanmıyor ve tüm oyuncular tek bir grup olabiliyorlar. Burada oyuncü yönetimi tamamen sizin elinizde olacak ve takım kaptanını doğru seçip liderlerle iyi anlaşmak kritik rol oynayacak. İki sezon deneyimlediğimiz oyunda takım liderlerine kötü davranmak başımıza hep iş açtı. Bu yüzden liderlerin doğru kişilerden oluşmasını sağlamak ve olumsuz etki yapan lidere kapıyı göstermek gerekecek. İlk sezonda ne derece etkili olur veya oyuna hayati etki eder mi bilinmez ama diğer eski özelliklerin ilk sunumlarından yola çıktığımızda dinamiklerin ilerleyen serilerde başarının kilit noktalarından biri haline geleceği kesin.
 
Dinamiklerin dikkat edilmesi gereken bir yanı da oyuncuların tek tek neden mutlu veya mutsuz olduklarını görebilmek. Moral seviyesinin yanında antrenman, gösterilen ilgi, kulüp durumu, yönetilme tarzı, oynatılma süresi gibi mutluluk değerleri ile oyuncuların sorunlarına daha etkili müdahale etmek mümkün. Yine dinamik ana ekranındaki saha içi uyum, tesislerdeki atmosfer ve yönetim tarzına destek bölümleri, kulüpteki geleceğimizi etkileyebilecek detaylar.
 
 
http://funkyimg.com/i/2zbLi.jpg
 
Sağlık Merkezi:
Football Manager serisini oynayan çoğu oyuncu için sakatlıklar büyük bir probleme dönüşebiliyor. Tecrübeli veya ustalaşmış oyuncular için doğru antrenör ve doktor yapılanmasının yanında antrenman seviyesini ve yoğunluklarını dikkatle düzenlemek bu sorunların önüne geçse de artık çoğu oyuncuyu rahatlatacak bir merkeze sahibiz. Beklenmedik sakatlıkların çoğu artık “beklenen” veya “tahmin edilebilir” hale geliyorlar. Risk değerlendirmesi ile her oyuncunun sakatlık tehlikesinden doğrudan haberdar olabiliyoruz. Ayrıca geçen yıl etkisiz olan, semobilk bir rol olan spor bilimcisi de bu sezon aktif rol almaya başlıyor. Sakatlıkların doğru analizi için mutlaka iyi bir spor bilimcisini antrenör kadromuza almamız gerekecek.
 
Bu ekranda ayrıca oyuncuların bireysel sakatlık profillerini inceleyebiliyoruz, nereden sakatlanabilecekleri veya sakatlandıkları doğrudan vücutlarının ön ve arka bölümleri üzerinde gösteriliyor ve sakatlıkla ilgili ayrıntılı bilgi veriliyor. Doğru bir sağlık ekibinin yanında bu yeni ekrana gereken önem verildiği takdirde sakatlıklar problem olmaktan çıkacak gibi gözüküyor. Test sürecindeki iki sezonumuz boyunca özellikleri yüksek doktorlarla çalışıp bu ekranı kontrol ettiğimizde normalden çok daha az sakatlıkla boğuştuk, doktorlara özenmediğimiz sezonda ise büyük sakatlık problemleri yaşadık. Hem baş doktorunuzu hem de diğer doktorları ilgili özelliklerini yüksek tutacak şekilde seçmeniz en doğru sakatlık raporlarını almada ve tedavi sürelerini düşürmede işe yarayacak.
 
 
http://funkyimg.com/i/2zbLj.jpg
 
İstatistikçi:
Geçen yıl dek sadece birer detaydan ve antrenör kadrosunda gereksiz yer işgal etmekten ibaret olan, bir etkisi bulunmayan itatistikçiler bu sezon etkin hale getirildiler. Artık istatistikle ilgili özelliklerine dikkat ederek alacağımız çalışanlarla rakiplerin analizi, raporların daha doğru ve işlevsel hale gelmeleri sağlanacak.
 
Tabii ki bu ekranların dışında küçük detyalar da bulunuyor ancak bunlar temel alışkanlıklara ve düzene etki eden şeyler olmadıkları için ana değişikliklerin yanında uzun uzun yer vermiyoruz. Her yenilikte olduğu gibi kısa süre içerisinde yeniliklere adapte olup arayüzdeki küçük değişimleri benimseyerek yola devam edeceğiz.
 
 
Oyunda bu yıl enteresan bir detay da bulunuyor. Artık ''regen'' olarak tanıdığımız, ilerleyen yıllarda oyuna altyapılardan katılan oyuncular ''gay olduklarını'' açıklayabilecekler. Bir oyuncunun gay olduğunu açıklamasının ardından ürün satışlarında küçük bir artış görülebilecek. Oyun yönetimi, eşçinselliğin yasak olduğu birkaç ülke vatandaşı oyuncuların böyle açıklamalar yapmayacaklarını da ek bilgi olarak açıkladı.
 
Football Manager 2018 için bize iki adet hediye oyun sunan ve 8-11 Kasım tarihleri arasında takipçilerimize iki oyun hediyesi veren OverGame, 10 Kasım’dan itibaren Tribun Dergi’ye özel 105 TL’lik özel fiyatıyla oyunu sizlerle buluşturacak. Steam dahil diğer platformlardaki 119 TL’lik fiyatın aksine 105 TL’den sunulacak kutulu oyunun yanında bir adet menajer posteri de hediye ediliyor.
 
OverGame
 
OverGame 2008 yılında kurulan, Türkiye’deki ilk ve tek oyun odaklı marka. Kendi içerisinde ürettiği katma değerli hizmetleriyle özellikle konsol oyuncularının ülkemizde daha rahat oyun oynamalarına katkıda bulunuyor. Konsol ve oyunlardaki ikinci el sistemi ile getirdiğiniz oyun veya konsolların değerini, istediğiniz üründe kullanabileceğiniz bir sistemi mevcut. Bilgili personeliyle oyun odaklı değil, oyuncu odaklı çalışarak herkesi en seveceği oyunla buluşturmaya çabalıyor. Oyunun dışında pop kültür ve hobi ürünleriyle vizyonunu genişletti, an itibarıyla ülkenin en büyük AVM’lerinden Kanyon’da yaklaşık 8 yıldır hayatına devam etmektekte. 
 
Bu link üzerinden, OverGame'in Tribun Dergi özel fiyatıyla oyunu satın alabilirsiniz: https://www.overgameweb.com/urundetay.asp?urunid=1513
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Huawei Mate 20 ailesi tahmin edebileceğiniz üzere gündemden düşmüyor. Bugün ise firmanın bu...