#
#
Bugün 2 Mart 1975. Galatasaray'la şampiyonluk maçımız var.
08/09/2017 - 01:44
Soğuk odada küçük gelen yatağımdan güçlükle kalktım. Bugün 2 Mart 1975. Galatasaray'la şampiyonluk maçımız var. Banyoda yüzümü yıkarken aynada yüzümün şişmiş olduğunu görüyorum. Bütün gece uyumamış rüyamda maçı oynamıştım. Banyodan çıkarken ilerde büyük odaları, büyük yatağı olan sıcak bir ev düşledim.
 
Mutfaktan çay kokusu geliyordu. Babamın karşısına oturdum. ''Şampiyonlukta prim var mı!'' dedi. ''Ne primi baba, yenelim yeter'' diye cevapladım. ''Eczacıbaşı, Efes'te oynayanlar iyi paralar alıyorlar, size bir şey yok mu?'' dedi. ''Sen değil misin bizi Beşiktaşlı yapan' dedim, kahvaltıdan kalktım. Salona geçtim. Dual pikaba Led Zeppelin I'i koydum.Underground müzik kulaklarımda yankılanırken şarj eden bir pil gibi dolduğumu hissediyordum. Malzeme çantamı doldurdum. Best Converse ayakkabılarım iyice eskimiş, altları silinmişti. Evden çıktım ve Ziverbey'den Kalamış'a yürüdüm. Kalamış'ta, Kozluca'nın büfesine Erol, Şansal, Hüseyin oturuyorlardı. ''Ne oluyor bugün?'' diye sordular, ''yeneceğiz'' dedim.
 
Öğlen olmuştu. Todori'de hafif bir yemek yedim. Garson Aleko elinde şekerli bir kahveyle geldi. ''Hadi paşam, bu sana doping olur, buraya galibiyetle dönün'' dedi. Taksi tutacak param yoktu. Dolmuşla Kadıköy'e inerken ileride güzel bir arabam ve çok param olmasını arzuladım. Kadıköy vapuruna bindiğimde maça giden birçok tanıdık yüz vardı. Beşiktaş'tan üç-dört kişi beraber Harbiye dolmuşuna bindik. Maç havasını bulmuş, insanlar Spor Sergi'ye giden yolda Radyoevi önünden kuyruğa girmişti. Bir gün heralde yetkililer buraya büyük bir salon yapacaklardı! Spor Sergi'nin kapısında Amigo Şeref ''hadi koçum'' dedi, sırtımı sıvazladı.
 
https://img.discogs.com/Utmce4LBK-aKGKujjWJYI4kqRL4=/fit-in/465x442/filters:strip_icc():format(jpeg):mode_rgb():quality(90)/discogs-images/R-1991407-1257194571.jpeg.jpg
 
Kaya ve Gökhan hakem ikilisi maçı başlattığında her şeye hazır olduğumu, yeneceğimizi biliyordum. Maçın sonunda hatırladığım, seyircinin korkunç uğultusu, bizim takımın iyi oyunu, Galatasaray'ın direnişi ve ABD'li Williams'tan yediğim darbelerdi. Ancak sonunda Beşiktaş, ilk Türkiye Ligi şampiyonluğunu kazanmıştı. Maçtan sonra Karaköy dolmuşuna binmek için Harbiye'ye doğru yürürken ağrıyan kaburgalarıma ve soğuğa rağmen mutlu ve gururluydum. Bugün geçilmesi gereken yollardan geçiyorduk. Umutluydum, ileride basketbol çok büyüyecek ve basketbolcular çok çok büyük imkanlara kavuşacaklardı.
 
Dolmuş Karaköy'e gelmişti. Cebimde kalan son 50 liralığı şoföre uzattım. Karaköy rıhtımında hava karanlık ve soğuktu. Bense mutlu ve umutlu.   
 
 
*Battal Durusel'in18 Ağustos 2004 Cumhuriyet Gazetesi spor eki için yazdığı bu yazı Roll dergisinden derlenmiştir.  
 
Battal Durusel (fotoğrafta 11 numaralı forma sahibi), 1968-69 sezonundan itibaren Beşiktaş'ta 10 yıl basketbol oynamış, 1975 yılındaki şampiyonlukta büyük pay sahibi olan eski basketbolcudur.
 
Derleme: Asım Duman
asim_duman@hotmail.com
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Sık sık gündeme gelen merak uyandırıcı akıllı telefon modeli OnePlus Nord için en net...