#
#
Arjantin dördüncü şampiyonluğunu alırken, Gana futbolunun yükselişi başlıyordu.
13/07/2013 - 11:12
2001 yılında Arjantin'de düzenlenen U-20 Dünya Kupası, diğer dünya kupaları ile karşılaştırıldığında biraz zayıf kalabilir. Turnuvaya ev sahipliği yapan Arjantin, bu yaş grubunun gördüğü en dominant kadrolardan biri ile zirveye çıkarken fazla zorlanmıyor, turnuvalar tarihinin en golcü takımı olarak kupaya ulaşmayı başarıyorlardı. Gana ise 2010 Dünya Kupası'nda yarı finalin kapısından dönecek takımın temellerini atıyordu.
 
Arjantin turnuva boyunca 27 gole imza atarken, kalesinde de sadece dört gol görmüştü. Hemen her maçı güle oynaya kazanmayı başaran takım, tulum çıkararak üst tura yükseldikleri grup aşamasında rakip filelere 14 gol göndermişti. Finale kadar 10 gol daha atan takımın, yarı finalde Paraguay'ı 5-0'lık skorla mağlup ettiğini söylemek gerek. Tarihin en özel takımlarından biri final yürüyüşünde hiç sıkıntı çekmezken, gösterdiği performansla çoktan şampiyon ilan edilmişti.
 
Gana ise, 90'lar ile birlikte yükselen Afrika futbolunun son temsilcisi olarak turnuvadaydı. Kurdukları akademilerde yetiştirdikleri önemli yeteneklerle dikkat çeken Gana'nın sahada oynadığı oyun, ortaya koyduğu atletizm ve gösterdikleri takım olgusu herkesin ilgisini çekmişti. Grubu sorunsuz bir şekilde, yalnızca iki puan kaybederek geçen Gana, ikinci turda Ekvador'u 1-0'la geçerken, çeyrek finalde Brezilya'yı son dakikada buldukları golle kupa dışına itiyorlardı. Yarı finalde Mısır'ı son 10 dakikada bulduğu iki golle geçen Gana finalde Arjantin'in rakibi olmayı başarmıştı.
 
Tarih yazmak için sahaya çıkan Gana'nın hayalleri fazla uzun sürmedi. Altıncı dakikada Colotto ile perdeyi açan Arjantin, 14'te de Saviola ile farkı ikiye çıkarıp seyircisiyle birleşip maçın tadını çıkarmaya başladı. 73'te kadronun ilerleyen yıllarda üstüne koymayı başaran ender isimlerinden Maxi Rodriguez kapanışı yaparken, Arjantin dördüncü şampiyonluğuna ulaşıyordu.
 
Sulley Muntari, Michael Essien, John Pantsil, Razak Pimpong gibi ülke tarihinin önemli oyuncularına sahip takımın şanssızlığı, ileride hayal kırıklığı yaratacak olsalar da, tarihin en iyi Arjantin U-20 takımı ile karşı karşıya gelmekti. Caballero, Burdisso, Arca, Rodriguez, D'Alessandro, Ponzio gibi önemli isimlerin forma giydiği Arjantin'in parlak ismi Javier Saviola'ydı. Attığı 11 golle krallığa ulaşan ''tavşan'' lakaplı oyuncu, turnuvalar tarihinin en golcü oyuncusu olarak adını tarihe yazıyordu. 1979'dan sonra tekrar şampiyon olabilmek için 16 yıl bekleyen Arjantin, son dört turnuvanın üçünü kazanarak ''en iyi'' olmayı başarıyordu.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Teknoloji devi Apple’ın çok dikkat çeken iPhone 12 serisi için beklenmedik bir şikayet gelmiş...